Apele, uroczystości, wydarzenia

2018/ 2019

 

Zakończenie roku szkolnego

Zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Były nagrody książkowe za wyniki w nauce, frekwencję, czytelnictwo, konkursy wiedzy, muzyczne i plastyczne, a także za pracę w SU. Statuetki powędrowały do najpopularniejszych sportowców w szkole. Zakończenie roku miało szczególny charakter ze względu na pożegnanie klas VIII i IIIOG. Absolwenci ślubowali strzec dobrego imienia szkoły oraz kontynuować dalszą pracę i naukę. Przed nami wakacje. Niech będą pełne niezapomnianych wrażeń, bezpiecznych podróży, słonecznej pogody. Do zobaczenia we wrześniu.

 

Gorączka Złota 2019
 
W naszej szkole od 03.01 do 15.06. 2019 r. trwała kolejna akcja charytatywna pod hasłem „GORĄCZKA ZŁOTA”, której organizatorem był Polski Czerwony Krzyż. W ramach akcji zbieraliśmy monety, aby pomagać dzieciom. Zebrane fundusze w ramach akcji pomogą zrealizować następujące działania:
a/ dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin najuboższych;
b/ pomoc rzeczowa (artykuły szkolne i żywnościowe) dla dzieci pochodzących z rodzin najuboższych;
c/ wyposażenie i funkcjonowanie świetlic środowiskowych PCK.
 
W naszej szkole w trakcie trwania akcji zebrano:
 
Kl. 2 A indywidualnie                 11,76 zł
 
PCK i pozostałe klasy               220,57 zł
 
Świetlica                                     19,55 zł
 
W liczeniu groszy pomagali wolontariusze i wychowankowie świetlicy, za co w imieniu podopiecznych akcji serdecznie dziękujemy.
 
Za każdy Twój grosz DZIĘKUJEMY w imieniu dzieci, którym pomagamy.
 
Wierzymy, że i Ty przyłączysz się do akcji już za rok!
 
 
 
Szkolne Koło PCK oraz koordynatorzy akcji

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec pt.”Literatura niemiecka w ilustracjach dzieci I młodzieży”

W konkursie wyróżnienie zdobyła Wiktoria Hawrył z kl. IIIa gimnazjum, której praca została przygotowana pod opieką p. Anny Stachyry.
Do konkursu przystąpiło 14 szkół z ponad 200 pracami. Z naszej szkoły na konkurs zostało zawiezionych 9 prac, w tym jeszcze jedna – rysunek Katarzyny Jarczak z kl.8b, zostanie umieszczona na wystawach - w foyer Urzędu miasta Lublin, a następnie w Ambasadzie Niemiec w Warszawie. Zachęcamy do odwiedzenia wystaw. Wyróżnionym osobom serdecznie gratulujemy, a pozostałym dziękujemy za udział w konkursie. zdjecia

 

Logiczny zawrót głowy

 W czwartek 6 czerwca 2019 r. odbyły się szkolne potyczki z matematyką w klasach czwartych. Logiczny Zawrót Głowy, przygotowany przez uczennice klasy 5b pod opieką pani Agnieszki Sidor i współudziale pani Justyny Polaczek, pozwolił ośmiu 4-osobowym drużynom sprawdzić swoje umiejętności liczenia, rozumowania i spostrzegawczość. Nie do końca matematyczny, ale bardzo logiczny konkurs składał się z 4 etapów. W pierwszym drużyny zmagały się z typowymi dość zadaniami o podwyższonym stopniu trudności. Drugie zadanie stanowiły znane i lubiane zagadki zapałczane. Kolejnym etapem były zadania logiczne, a zabawę zakończył Kahoot!

 Atmosfera podczas rozgrywek była gorąca, zaangażowanie uczestników sięgało zenitu. Konkurs wygrała drużyna składająca się z uczniów klasy 4a w składzie: Wiktoria Pastuszak, Piotrek Król, Aleks Cielma i Maksymilian Pietrzak. Gratulujemy!
 
Agnieszka Sidor

  Kangur Matematyczny

 21 marca 2019r. uczniowie SP w Niedrzwicy Dużej wzięli udział w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. Kolejny już raz można było spróbować swoich sił w zmaganiach z matematycznymi zadaniami, ale także zaopatrzyć się w układankę rozwijającą umiejętność logicznego myślenia. Wyróżnienia w konkursie otrzymało 4 uczniów:

 w kategorii Maluch - Aleksander Barwiak prowadzony przez panią Justynę Polaczek
 w kategorii Beniamin 1 - Dawid Janczarek z grupy pani Agnieszka Sidor
 w kategorii Beniamin 2 - Kamila Tyc i Marcel Zieleniak, przygotowywani przez panią Mirę Mazurkiewicz - Leziak.
 Gratulujemy nagrodzonym, życzymy dalszych sukcesów (także pozostałym uczestnikom)
 
Nauczyciele matematyki

 Klasy szóste na wycieczce

     We wtorek 11 czerwca 2019 r. wybraliśmy się na całodniową wycieczkę. Już od rana wiedzieliśmy, że słońca i humoru nam nie zabraknie. Swoją podróż zaczęliśmy od zwiedzania zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Poznaliśmy historię i ciekawostki związane z tym miejscem. Trzeba przyznać, że zamek, chociaż w ruinie, to nadal robi niesamowite wrażenie.
 Kolejnym punktem wycieczki był Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Tam mogliśmy przeżyć „podróż” dookoła świata. Z pomocą dowcipnego przewodnika zwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca na ziemi. Jednocześnie nauczyliśmy się jak odróżnić styl gotycki od romańskiego oraz zrobiliśmy szybką powtórkę z geografii. Miniatury wzorcowo odzwierciedlały oryginalne budowle. Kto sprytny zrobił sobie wiele ciekawych zdjęć.
 Później udaliśmy po kolejną porcję mocnych wrażeń. W kinie 6D stoczyliśmy „Bitwę o Wielki Mur” oraz schłodziliśmy się podczas niesamowicie szybkiej jazdy na „Wodnym Coaster'ze”.
 Po obiedzie udaliśmy się do Krzemionek Opatowskich, by zobaczyć unikatową kopalnię krzemienia pasiastego. Podczas zwiedzania najciekawsza dla nas była trasa podziemna. Mogliśmy tam dotykać i podziwiać naturalny krzemień oraz troszkę odpocząć od upału :-).
       Zadowoleni, z bagażem pełnym pozytywnych emocji i nowych doświadczeń wróciliśmy do Niedrzwicy.
 
Mira Mazurkiewicz – Leziak
 
Piknik Rodzinny
       Dnia 9 czerwca 2019 roku odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez GOKSiR oraz GKPIRPA. Nasza szkoła jak zwykle z wielkim zaangażowaniem wzięła udział w przygotowaniu imprezy. 
      Grupa młodzieży ze Szkolnego Klubu Wolontariusza, pod opieką pań Doroty Rusek i Jadwigi Janczarek została animatorami gier i zabaw. W oczekiwaniu na występy twarze maluchów zamieniały się w przeróżne zwierzątka, księżniczki i inne bajkowe postacie, a to za sprawą wolontariuszek , które przy użyciu specjalnych kredek wyczarowywały te twarzowe malowidła. A trzeba dodać, że było bardzo, bardzo gorąco! Temperatura powietrza niemalże 30 stopni, .. szkoda gadać! Mimo wszystko dali radę, a przy tym sami również świetnie się bawili. Ponadto wolontariat przygotował również inne zabawy- puszczanie dużych baniek mydlanych, wspaniałe kolorowe balony, gry i zabawy w plenerze…….Praca, zmęczenie, ale i ogromna satysfakcja to nasze wrażenia z Pikniku Rodzinnego 2019.
 
Dorota Rusek – pedagog szkolny

  ,, NIEĆPA’’- KAMPANIA PROFILAKTYCZNA

    Koncert BLUE CAFE zorganizowany został w ramach cyklu imprez profilaktycznych NIEĆPA. Odbył się w Hali MOSIR Aleje Zygmuntowskie 4 w Lublinie, w dniu 6 czerwca 2019r. . Pierwsza część imprezy poświęcona profilaktyce uzależnień została zwieńczona występem przebojowego zespołu STO%. Na finał imprezy falę pozytywnych emocji WSPANIAŁYM koncertem zapewnił zespół BLUE CAFE. Z ogromną przyjemnością uczestniczyliśmy w występie tej grupy, która szturmem podbiła polskie listy przebojów i serca polskich słuchaczy, wydając takie hity jak ,, czas nie będzie czekał”, ,, Boli cisza” oraz wiele innych. Grupa wolontariuszy uczestnicząca w imprezie była bardzo zadowolona.  Super atmosfera, wspaniała zabawa i niezapomniane wrażenia!  Dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za możliwość udziału w koncercie!

 Dorota Rusek – pedagog szkolny

 

MARSZ NA ORIENTACJĘ

    ,, Pasja do sportu, pasja do życia”- takie hasło towarzyszyło tegorocznej edycji marszu na orientację. 31 maja uczniowie klas szóstych i siódmych wyruszyli z placu szkolnego do lasu , na miejsce zbiórki. W punkcie startowym ,zaopatrzeni w mapy i karty odpowiedzi grupy klasowe wyruszyły do lasu. Szukanie punktów, odpowiedzi na pytania z profilaktyki oraz dotarcie na metę pod szkołą , zajęły sporo czasu. Nasze wysiłki wynagrodzone zostały przy ognisku, przy którym piekliśmy kiełbaski i chleb. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny , pod hasłem naszego marszu. Wspaniałe gry planszowe wynagrodziły nam trud wykonania prac. Drużyną, która zajęła pierwsze miejsce w marszu na orientację była klasa VII a, pod opieką p. Elizy Wójcik. Zmęczeni, ale zadowoleni z uśmiechem zakończyliśmy marsz na orientację.

 
Organizatorami marszu byli: p. dyr.Justyna Polaczek, Dorota Rusek, Jarosław Zaborski , Jadwiga Janczarek.
 
Nagrody sfinansowała Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękujemy!

 

 Pierwsza pomoc 

6 czerwca 2019r. klasy IIIa i III b wzięły udział w ćwiczeniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Były praktyczne zajęcia z masażu serca z wykorzystaniem fantoma,  pozycja boczna ustalona,  resuscytacja. Młodsi koledzy poznali procedury postepowania w przypadku omdleń, zasłabnięć, oparzeń i wielu innych przypadków zagrażajacych zdrowiu i życiu człowieka. Ćwiczenia prowadziły uczennice z klay VIIIc (Martyna Kowalczyk, Pola Kidaj, Zuzia Figiel, Natalka Bielawska) pod kierunkiem p. Jana Flisa.    zobacz zdjęcia

"Wehikułem czasu do krainy dzieciństwa" 

 10 maja 2019 w naszej szkole odbył się finał projektu edukacyjnego „Wehikułem czasu do krainy dzieciństwa” realizowanego przez koło języka polskiego klas piątych oraz wybrane osoby z klas ósmych i gimnazjalnych. Nad całością czuwały panie Dorota Rusek i Katarzyna Sochan.

 Skąd pomysł na taki projekt i o co w nim chodziło? W roku 2017 obecna klasa Va pod opieką pani Barbary Niezgody nawiązała współpracę z Domem Pomocy Społecznej „Betania”. Później wielokrotnie gościliśmy tam, między innymi przedstawiając seniorom zabawny spektakl pt. „O smoku wawelskim – historia prawdziwa”. Tuż przed Walentynkami pani Monika Wiechnik wraz z grupą uczniów przygotowała dla mieszkańców Betanii warsztaty tworzenia serduszek z wikliny. Projekt „Wehikułem czasu w krainę dzieciństwa” zakładał jednak coś innego – chcieliśmy porozmawiać z mieszkańcami DPS, dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

 W ramach projektu przeprowadziliśmy z seniorami wywiady, podczas których pytaliśmy o ich dzieciństwo – o wspomnienia, przyjaciół, marzenia oraz o ich ulubione zabawy i zabawki z tamtego okresu. Niektóre ze wspomnianych zabawek udało nam się odnaleźć. Nie udało by się to, gdyby nie pomoc pani Krystyny Roman, opiekunki Izby Regionalnej w Krężnicy Jarej, oraz GOKSiRu. Zorganizowaliśmy kolejną wyprawę do Betanii, aby pokazać nasze znaleziska mieszkańcom. Z pomocą zaprzyjaźnionego rodzica pasjonującego się fotografią – pani Renaty Pastuszak – mogliśmy zrobić sobie i seniorom piękne zdjęcia.

 Przejdźmy jednak do samego finału. Od rana obsługa techniczna (w tej roli niezrównani wolontariusze pani Doroty Rusek) oraz liczna grupa prowadzących uwijała się po sali, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. W końcu na finał zaprosiliśmy naszych seniorów! Ze szczerą radością więc powitaliśmy dwunastoosobową delegację z Betanii. O godzinie 10 rozpoczęło się spotkanie. Przebieg finału urozmaicił występ zespołu Wesoła Familia Betanii, który zaprezentował nam program „Piosenkowy Wehikuł Czasu”, zawierający muzyczne klasyki z czasów młodości i dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. Niemałą atrakcją był pokaz gry w hacele w wykonaniu pana dyrektora Andrzeja Pastuszaka. Zręcznością wykazać mogły się też panie dyrektor Justyna Polaczek i Renata Szymańska podczas gry w pchełki z guzików. Zaś pan Jarosław Zaborski uczył nas bawić się niezapomnianą fajerką i pogrzebaczem. Oczywiście wszyscy zgromadzeni na finale mogli zobaczyć fragmenty naszych wywiadów z seniorami. Po zakończeniu uroczystości zaproszeni goście spotkali się w małej sali gimnastycznej na małym poczęstunku.

 Czego nauczył nas ten projekt? Myślę, że przede wszystkim była to cenna międzypokoleniowa współpraca. Uczyliśmy się słuchać i rozumieć, przyjmować inną perspektywę. Bez wątpienia poszerzyło to nasze horyzonty, dało więcej wrażliwości, otworzyło oczy. Na pewno nigdy nie zapomnimy o naszych przyjaciołach – seniorach, bo spotkania z nimi to lekcje prawdziwego człowieczeństwa.

 Organizatorzy

 

Wycieczka klas czwartych
  W poniedziałek, 20 maja uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym elementem programu był Stadion Narodowy. Trudno opisać wrażenia, które towarzyszyły podczas zwiedzania niezwykłych tras m.in.: „Znanych i lubianych” oraz „Piłkarskich Emocji”. Panoramę obiektu można było podziwiać z punktu widokowego na górnej trybunie stadionu. Później nadeszła pora obiadu i wizyta w restauracji, a następnie oczekiwany z wielką niecierpliwością świat eksperymentowania, czyli pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Nie sposób wymienić, ileż tu ciekawostek! Teatr Robotyczny, Park Odkrywców, doświadczenia na interaktywnych wystawach, mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata itd. Radości nie było końca! Punktem kulminacyjnym był pobyt w planetarium i wirtualna podróż po planetach Układu Słonecznego. Zupełnie inny wymiar świata.
 
Późnym wieczorem wycieczka pełna niesamowitych wrażeń dobiegła końca. Uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do swoich domów. Pozostaje teraz tylko czekać na kolejny, wspólny wyjazd. Kto wie, może będzie jeszcze bardziej bogaty pod względem atrakcji.
 
Małgorzata Kuna 

 Wycieczka Wrocław- Praga

 W dniach 6-8 maja uczniowie klas ósmych byli na wycieczce. Zaczęliśmy od zwiedzania Wrocławia. Tu poznaliśmy Stare Miasto, Ostrów Tumski i legendy związane z "miastem wielu rzek". Drugi dzień poświęcony był w całości Pradze, w której zauroczyliśmy się Starym Miastem, winnicami, Katedrą św. Wita i wieloma innymi obiektami czeskiej stolicy.  Zmęczeni wróciliśmy do pensjonatu w Dusznikach Zdroju, żeby odpocząć i kolejnego dnia udać się w Czeskie Góry Stołowe - Ardszpaskie Skały. Najczęściej zadawane podczas podróży pytania: Daleko jeszcze? Jakie jest hasło do wi-fi? Kto ma powerbanka? Kiedy będzie Mc Donald?  Chętnych zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej, która ma wielu autorów, bo powstała ze zrzutów z kilkunastu telefonów. Patrz i podziwiaj:)

Rowerem na Majówkę…
  To tytuł projektu edukacyjnego, który uroczyście zakończyliśmy w środę, 8 maja. W tym dniu gościliśmy w naszej szkole grupę podopiecznych Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej wraz z p. Dyrektorem i opiekunami. Podczas przemiłego i wyjątkowego spotkania przekazaliśmy dla tej właśnie placówki 18 rowerów, rolki i deskorolki podarowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Finał projektu uświetnił pokaz akrobacji rowerowych, przygotowany i wykonany przez naszego ucznia Jakuba Sieńko. Spotkanie zakończyliśmy przekazaniem upominków dla wszystkich podopiecznych Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej, ofiarowanych przez uczniów klasy IVb i ich rodziców. Zwieńczeniem był słodki poczęstunek, któremu towarzyszyły wspólne rozmowy i zabawy.
 W realizację projektu była zaangażowana Dyrekcja szkoły, opiekunowie: Dorota Rusek i Joanna Wapińska, realizatorzy: Paweł Zieliński, Łukasz Wójcik i Jakub Sieńko, zaś wsparciem służyła klasa IVb z wychowawcą i rodzicami.
 
VII Rajd Zapory

  27 kwietnia 2019 roku grupa uczniów klas ósmych naszej szkoły pod opieka pań Anny Paluch i Magdaleny Kosidło wzięła udział w VII Rajdzie mjra cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, którego organizatorem jest Burmistrz Bełżyc i Grupa Historyczna WP „Zgrupowanie Radosław” pod patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej - Odział w Lublinie. Celem rajdu jest edukacja i budowa wśród dzieci i młodzieży podstawowej wiedzy dotyczącej postaci majora cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i działalności Żołnierzy Wyklętych oraz Armii Krajowej, zapoznanie z lokalnymi miejscami historycznie związanymi z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego i jego walki z okupantem niemieckim i komunistycznym oraz zaszczepienie zainteresowania tematyką historyczną, patriotyczną i niepodległościową. 

 Rajd rozpoczął się w sobotni poranek na rynku w Bełżycach. W tym roku trasa wiodła przez Krężnicę Okrągłą, Trzciniec, Adelinę do Chodla, gdzie nad miejscowym zalewem odbył się piknik i nastąpiło wręczenie nagród dla uczestników gry historycznej.
  Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny brali udział w tym wydarzeniu. Wielu z nich to wielokrotni uczestnicy, którzy z żalem uznali, że to nasze ostatnie wspólne wędrowanie.
 
 Anna Paluch
 

Turniej BwRD 

 W piątek 26 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Udział w nim wzięły reprezentacje uczniów z następujących szkół: Szkoły Podstawowej w Czółnach, Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej, Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach oraz Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Każda ze szkół wystawiła po 2 drużyny. Uczestnicy  eliminacji rozwiązali testy teoretyczne i wykonali zadania praktyczne: jazda rowerem po torze sprawnościowym oraz ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po podliczeniu wszystkich punktów wyłoniono reprezentacje Gminy do eliminacji powiatowych. Są to: grupa młodsza - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej i grupa starsza - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie. 

 Nagrody dla wszystkich uczestników Turnieju zostały ufundowane przez Gminę Niedrzwica Duża, a wręczył je Pan Ryszard Golec Wójt Gminy.  Dziękujemy.
 Słowa podziękowania kierujemy też do osób pracujących w komisji: przedstawiciela policji, pielęgniarki i nauczycieli oraz opiekunów drużyn.
 
Renata Szymańska - sędzia główny Turnieju
 

2019 – Rok Matematyki

   Zgodnie z uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - rok 2019 został ustanowiony Rokiem Matematyki. Jego ideą jest uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw”. W naszej szkole podejmujemy wiele akcji promujących matematykę oraz opisujących jej zastosowanie w życiu codziennym. Uczniowie wszystkich klas przygotowują gazetki ścienne, biorą udział w konkursach na przygotowanie plakatu promującego matematykę, wiersza lub rymowanki. Podejmują próby przygotowania różnorodnych trójkątów Sierpińskiego, dywanu Sierpińskiego. Opracowują krzyżówki matematyczne.
 

Rodzaj podejmowanych działań jak też ich jakość zależy od wieku uczniów i posiadanej przez nich wiedzy matematycznej. Bierzemy udział w programie Lepsza Szkoła Wydawnictwa GWO. W ramach programu uczniowie trzy razy w roku piszą „Sesje z plusem” czyli testy diagnozujące stopień opanowania materiału z poszczególnych działów. Uczniowie klas IV-VI pracują na platformie dedykacyjnej Matlandia oraz biorą udział w ogólnopolskim konkursie Mistrzowie Matlandii. Przystępują do konkursów matematycznych takich jak: Archimedes Plus, Kangur matematyczny. Przygotowujemy quizy w programie Kahoot. Uczniowie klas IV – VI brali aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W ramach projektu prowadzonego przez gminę Niedrzwica Duża „Nowoczesne szkoły w gminie Niedrzwica Duża” uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z matematyki – 7 grup zajęć rozwijających oraz 4 grupy zajęć wyrównawczych. Dzięki komputerom zakupionym w ramach projektu uczniowie wiele zajęć mają w formie interaktywnej z wykorzystaniem programów komputerowych, co jest dla nich znacznie atrakcyjniejsze niż lekcje prowadzone metoda tradycyjną.

 

Nauczyciele matematyki – Justyna Polaczek, Agnieszka Sidor, Mira Mazurkiewicz - Leziak

 

Konkurs recytatorski
9 kwietnia 2019r. w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej odbył się etap gminny XXXVIII Małego Konkursu Recytatorskiego.  Laureatką została Magdalena Sochan (kl.Vb). Uczennica zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Gratulujemy.
Liliana Rosiecka 

 

Spotkanie z policjantem
 W dniu 2 kwietnia 2019r. odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Bełżycach p. Mariuszem Kuną. Tematem spotkania było zapobieganie agresji i przemocy w szkole. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-V. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki - odblaski ufundowane przez Zespół Interdyscyplinarny w Niedrzwicy Dużej.
Organizatorem akcji była pedagog szkolna p. Beata Słotwińska.
 
Akcja „GÓRA GROSZA” w roku szkolnym 2018/2019
 
Zakończyła się XIX edycja akcji charytatywnej zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom „Góra Grosza”.
 Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.Organizacja pomaga poprzez: zakup podstawowych i niezbędnych rzeczy, udzielanie specjalistycznego wsparcia, kierowanie rodzin na terapie, fundowanie stypendiów dla dzieci, wspieranie ich pasji 
i zainteresowań.
 Uczniowie nigdy nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
 Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom w ciągu osiemnastu edycji do tej pory udało się w skali kraju zebrać: 37 922 319,26 zł!
 Natomiast w naszej szkole w trakcie trwania XIX edycji zebrano:
 Kl. 2 C indywidualnie               29,55 zł
 PCK i pozostałe klasy               343,15 zł
Świetlica                                      65,89 zł
 W liczeniu groszy pomagali wolontariusze z klasy 7B, za co w imieniu podopiecznych akcji serdecznie dziękujemy.
 Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z pomocy w ramach akcji. Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje można znaleźć na stronie internetowej  www.towarzystwonaszdom.pl
 Za każdy Twój grosz DZIĘKUJEMY w imieniu dzieci, którym pomagamy, a także całego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza.
 Wierzymy, że i Ty przyłączysz się do akcji już za rok!
 
                                                                                                             Szkolne Koło PCK oraz koordynatorzy akcji

 

 "Nie było wtedy róż w Kołobrzegu..."
 18 marca 2019r. w naszej szkole odbył się apel upamiętniający jej Patrona - Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.
Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu szkolnego p.p. Dyrektorzy p. Andrzej Pastuszak i p. Justyna Polaczek przypomnieli uczniom historię zawiązaną ze zdobyciem Kołobrzegu i osobą Marszałka Jozefa Piłsudskiego.
Część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. VI i III OG oraz oprawa muzyczna, pod kierunkiem p. Barbary Pałki, skłaniała do refleksji nad historią, podkreślała wartość patriotyzmu w życiu  i była chwilą do wspomnienia tych, którzy są przykładem odwagi i poświęcenia. zobacz fotorelacje
A.Hacia
 
 „Wehikułem czasu do krainy dzieciństwa” – odcinek 2.
  W ramach realizacji projektu „Wehikułem czasu do krainy dzieciństwa” uczniowie z klas Va, VIIIb i VIIIc mieli kolejną okazję, by spotkać się z mieszkańcami DPS „Betania”. Tym razem wraz z paniami Dorotą Rusek, Katarzyną Sochan i Renatą Pastuszak udaliśmy się tam, by zawieźć podopiecznym „wspomnienia z lat dzieciństwa” – zdobyte przez nas zabawki sprzed 50,60,70 a nawet 100 lat! Trzeba przyznać, że wyszukanie takich przedmiotów to nie lada problem – sądziliśmy, że zgromadzimy je w okamgnieniu, a tymczasem okazało się to arcytrudnym zadaniem. Z pomocą przyszła nam m.in. pani Krystyna Roman – opiekunka Izby Regionalnej w Krężnicy Jarej, która oprócz wypożyczenia cennych już dziś zabawek, opowiedziała naszej kilkunastoosobowej grupie o zbiorach Izby i codziennym życiu sprzed wieków. Pozostałe rzeczy to dary od osób prywatnych.
  Mieszkańcy Betanii powitali nas jak dobrych znajomych. Niektórzy opowiedzieli o historiach związanych z daną zabawką – czasem bardzo poruszających. Aż trudno uwierzyć, że ci starsi już dziś państwo zachowywali się kiedyś całkiem jak my: rozrabiali, a zdarzyło się im i dostać lanie za jakieś strzelanie z procy do okien sąsiadówJ. Wszystkich zaskoczyła pani Danusia, która stwierdziła, że jej ukochana zabawka została w pokoju – to laptop, na którym zwiedza cały świat. Wnioski: młodość nie zna granic wieku. Po prezentacji zabawek seniorzy i uczniowie zorganizowali foto sesję – pamiątkowe zdjęcia wykonała dla nas pani Renata Pastuszak. Będą nam one potrzebne do dalszych działań w projekcie.
  Korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować tym, którzy bezinteresownie pomogli nam w realizacji tej części projektu: panu Pawłowi Lisieckiemu i panu Wojciechowi Wałachowskiemu. Obaj tatusiowie zaoferowali transport do Krężnicy i do Lublina. Dziękujemy także dyrekcji szkoły za możliwość wykorzystania szkolnego busa.   zobacz fotorelacje
 

Realizatorzy projektu

 

  

TARGI EDUKACYJNE   
  Przed uczniami klas ósmych już tuż, tuż pierwszy krok w dorosłość. Muszą podjąć ważną decyzję – wybór szkoły ponadpodstawowej.
Aby ułatwić im ten wybór, w dniu 14 marca br. został zorganizowany wyjazd na coroczne Targi Edukacyjne.
 Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą niemal wszystkich szkół z województwa lubelskiego.
 

M. Nowacka                                                              

 

„Dobrze Cię widzieć” 

W ramach ogólnopolskiej  kampanii otrzymaliśmy kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczniów klas 1-8. Cały projek„Dobrze Cię widzieć”  jest finansowany przez Fundusz Sprawiedliwości i jest dla szkoły bezpłatny. W ramach działalności edukacyjnej na potrzeby kampanii powstał spot i filmy animowane wskazujące na prawidłowe zachowanie się pieszych na drodze oraz podkreślające wagę bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym:  https://www.dobrzeciewidziec.org/animacje 

Wycieczka klas czwartych

W czwartek, 7 lutego uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Lublina, by poczuć klimat zbliżających się ferii. Wyjazd ten był pełen różnych, niesamowitych wrażeń i emocji. Najpierw chwile wzruszenia podczas seansu filmowego pt. „O psie, który wrócił do domu”. Później długo wyczekiwany McDonald’s i obowiązkowa uczta cielesna. A na końcu cel spalenia kalorii, czyli zajęcia sportowe w Strefie Wysokich Lotów. Cóż więcej trzeba? Zadowolone, ale i zmęczone twarze uczniów mówiły same za siebie – wyjazd należał do udanych. Nie zdarzyły się nieprzewidziane sytuacje, więc można już planować kolejną wycieczkę, zwłaszcza że zachowanie i zdyscyplinowanie grupy było niemal wzorcowe.

Małgorzata Kuna

 

 ZABAWA CHOINKOWA

 W sobotę, 2 lutego 2019r. odbyła się impreza choinkowa, jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. 
 
Do zabawy na tegorocznym balu zaprosił nas DJ Maciek, który przed kilka godzin serwował wszystkim hity z list przebojów. Piosenki na pewno się podobały, sądząc po ilości osób tańczących na parkiecie.
 
Czas zabawy minął szybko w pięknie udekorowanej przez ósmoklasistów sali gimnastycznej, która w tym dniu przypominała o wspaniałym świąteczno – karnawałowym nastroju.
Dziękujemy Rodzicom, którzy jak zwykle licznie przybyli, by przygotować i zorganizować smaczne poczęstunki w klasach.
 
Do następnej takiej hucznej dyskoteki musimy poczekać cały rok.

 

AKADEMIA KREATYWNEGO ROZWOJU

      W poniedziałek 21.01.2019r. grupa uczniów z klas VIII wzięła udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu - Akademia Kreatywnego Rozwoju. Uczniowie odwiedzili wydział fizyki UMCS w Lublinie. Brali udział w warsztatach matematycznych i komputerowych, wykonywali doświadczenia w pracowniach: fizyki jądrowej, mechaniki, optyki i elektryczności. Zwiedzali Muzeum Fizyki UMCS. Kolejny wyjazd planowany jest w maju. Zobacz zdjęcia

 

Monika Ziętek 

DLA MARIKI

 

„Kochani, leczy się u nas dziewczynka, która 22 stycznia ma urodziny. Nie prosi o nic, tylko o kartki urodzinowe. Mama nie ma milionów i prosi o taką niespodziankę. Podaj dalej, niech kartki idą z całej Polski i nie tylko. Marika kończy 6 lat” – odpowiadając na ten apel uczniowie z naszej szkoły własnoręcznie wykonali kartki, które zostały przesłane do dziewczynki. Mamy nadzieję, że sprawiły jej radość i przyczyniły się do spełnienia marzenia. Najwięcej kartek wykonali uczniowie z klasy IIc.

 

Renata Szymańska – koordynator akcji

 

WIELKIE ŚWIĘTO MUZYKI I PIĘKNA...

    W dniu 13 stycznia w naszym Gminnym Ośrodku Kultury miało miejsce przepiękne wydarzenie kulturalne. Noworoczny Koncert muzyki poważnej pt. ,, Nie tylko Strauss...” był przyczynkiem wielu emocji i wzruszeń. Klub Wolontariusza z naszej szkoły miał swój skromny udział w organizacji imprezy. Wolontariuszki- Małgosia , Natalia i Patrycja na zakończenie koncertu częstowały wszystkich przybyłych gości przygotowanymi wcześniej pierniczkami noworocznymi . Ciekawostką jest to, że pierniczków było tyle ile dni w roku...
 

Wolontariuszy przygotowała Dorota Rusek.

 

"On jest Królem"

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wystawionych przez młodzież klas VII jasełkach. Tematem przewodnim występu było hasło „On jest Królem”. Aktorzy w starannie przygotowanych strojach, z rekwizytami, w ciszy skromnej stajenki, przybliżyli widzom historię Narodzenia Pańskiego. Z wielkim sercem i ogromnym zaangażowaniem wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Grupę aktorów wspierał śpiewający zespół, który wzruszył widownię i poderwał do wspólnego śpiewania kolęd, nawet tych o nieznanych tonach.

 Jasełka można było obejrzeć również w kościele parafialnym w Niedrzwicy Dużej w dniu święta Objawienia Pańskiego. Tu także uczniowie otrzymali gromkie brawa i gratulacje. Wszyscy okazali wielką radość z Narodzenia Pańskiego.

zdjęcia z jasełek

 

Anna Malarczyk, Liliana Rosiecka, Katarzyna Bartnik, Magdalena Konopczyńska

 „Od serca dla serca”
 
Jak co roku w ramach Kiermaszu Bożonarodzeniowego organizowanego przez GOKSiR, nasza szkoła przygotowała stoisko ze sprzedażą ciast oraz grę losową, w której fantami były dary przyniesione przez uczniów. Całe przedsięwzięcie miało charakter charytatywny. Nad jego realizacją czuwały Panie: Katarzyna Sochan, Monika Wiechnik, Monika Maciejka i Agnieszka Sidor.
Dzięki zorganizowanej akcji udało nam się zebrać łączną kwotę 3700,00 zł. Została ona w całości przekazana na konto Fundacji „Zdążyć z pomocą” – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia Piotra Łyjaka – ucznia klasy IV b naszej szkoły.
W imieniu całej społeczności szkolnej, jak również rodziców Piotrusia Łyjaka, dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za okazaną pomoc w realizacji akcji charytatywnej „Od serca dla serca”.
Gdyby ktoś z Państwa chciał, to można również przeznaczyć swój 1% z rozliczenia rocznego na potrzeby leczenia i rehabilitacji Piotrusia – numer KRS 0000037904
15047 Piotr Łyjak
 
Justyna Polaczek

 

„W drodze do niepodległości” – wystawa historyczna

              Wystawa „W drodze do niepodległości” była prezentowana w naszej szkole w ramach projektu „Dla Niepodległej”. Projekt ma na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 10.12.2018r. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Andrzej Pastuszak witając gości oraz społeczność szkolną. W krótkim przemówieniu podsumował wydarzenia, jakie miały miejsce w szkole w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Potem oddał głos pani Annie Paluch, która przedstawiła rys historyczny związany z wystawą. Następnie przemawiali zaproszeni goście: pan Ryszard Golec – Wójt Gminy oraz pan Marek Krakowski (dzięki staraniom którego wystawa była eksponowana w naszej szkole). Na koniec zebrani wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów kl.IVc oraz Olgi Poręby kl. IIb i duetu: Agnieszki Niezgody kl.VIIIc wraz z Zuzanną Kowalczyk kl. VIIIb. I najważniejszy punkt uroczystości – zwiedzanie wystawy.

Osoby uczestniczące w uroczystości: Wójt Gminy Niedrzwica Duża, Kierownik Referatu Oświaty i Administracji, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Niedrzwicy Dużej, Dyrektor Przedszkola w Niedrzwicy Kościelnej, Przewodniczący Rady Rodziców w SP Niedrzwica Duża, rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz delegacje uczniów kl.III-VIII i IIIOG.
           Wystawa była udostępniona dla zwiedzających codziennie w godzinach pracy szkoły, czyli 7.30-16.30, zaś wieczorami w godz.17.00-19.00 dyżury wraz z opiekunami pełnili uczniowie: Martyna Kowalczyk, Amelka Kurowska, Patrycja Mijał, Kinga Kijek, Julia Kańczugowska, Kacper Szaliłow, Bartek Adamczyk, Ula Kosidło i Dawid Obydź.                     W ramach projektu „Dla Niepodległej” otrzymaliśmy też materiały edukacyjne:
 - kalendarium niepodległościowe, w formie mobilnych wystaw ilustrujących wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości
 - pakiet edukacyjny pn. “Teczka sztubaka – pokolenie Niepodległej” – zbiór przedmiotów i dokumentów, dzięki którym uczniowie mogli się przenieść w czasie,  w klimat 1918 roku
 - plansze edukacyjne w formie kalendarza prezentującego wydarzenia niepodległościowe i sylwetki wybitnych Polaków tamtego okresu.
 Inicjatorami wystawy są spółki Bank Pocztowy S.A. oraz PERN S.A., które działają we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych.
 
Renata Szymańska i Anna Paluch – opiekunowie wystawy

 

 Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
 ,,… tyle marzeń jest na świecie,
 czy się spełnią ? trzeba wierzyć,
 bo od ciebie tak naprawdę,
 bo od ciebie to zależy…!”
     Kierując się mottem akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” społeczność Szkoły Podstawowej  w Niedrzwicy  Dużej aktywnie włączyła się w spełnianie marzeń potrzebujących dzieci. Sztab nr 138, który założyliśmy w naszej szkole ogłosił zbiórkę darów rzeczowych na rzecz dzieci zamieszkujących w Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wraz z nami do akcji przystąpiły przedszkolaki z Przedszkola w Niedrzwicy Dużej. W dniach 22 listopada - 5 grudnia zbierane były dary na terenie naszej szkoły. Oczywiście największą ofiarnością nasi uczniowie wykazali się podczas dyskoteki andrzejkowej. Segregowanie , pakowanie i ważenie – to ogromny wkład pracy wolontariuszy i opiekunów, aby sprostać postawionym sobie wymaganiom ...... I nasza satysfakcja jest ogromna. Wspólnie przygotowaliśmy paczki z rekordową ilością darów-420 kg. Słodycze, trwała żywność, artykuły szkolne i chemiczne oraz zabawki zawieźliśmy do Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wyjazd i spotkanie były ogromnym przeżyciem zarówno dla starszych uczniów , jak  i dla małych przedszkolaków.  Obdarowywanie było tak samo przyjemne, jak przyjmowanie prezentów....
     Abyśmy mogli uczyć nasze dzieci pomagania, musimy mieć wsparcie rodziców . Podczas tej akcji wszyscy wykazali się ogromną empatią i ofiarnością, za którą bardzo serdecznie dziękujemy.
 Opiekę nad wolontariuszami sprawowały p. Joanna Wapińska  i p. Dorota Rusek.
 
Mikołajkowy kiermasz ciast w naszej szkole
 I mały, i duży- każdy z nas przez cały rok wyczekuje tej znamiennej daty - 6 grudnia to przecież gwarancja prezentu. Właśnie tego dnia Samorząd Szkolny, chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym, zorganizował kiermasz ciast. Ceny promocyjne, smaki wyśmienite - i co najważniejsze słodyczy w tym dniu nikomu nie zabrakło! Zobacz zdjęcia
SU
 
Andrzejki
 W czwartek 29 listopada wszyscy uczniowie bawili się na wspólnej imprezie andrzejkowej. Wróżby, zabawy i losy przygotowały dla wszystkich koleżanki z klas starszych, a  muzykę zapewnili chłopcy.  Salę udekorowali uczniowie klas VII. Wszyscy dobrze się bawili i z niechęcią odchodzili do swoich domów. 

Najważniejszym punktem spotkania andrzejkowego był jak zwykle udział w akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Biletami wstępu na zabawę były tradycyjnie słodycze, maskotki, przybory szkolne lub artykuły żywnościowe dla potrzebujących dzieci. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Dzień Praw Dziecka
 
W związku z obchodzonym Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka postanowiliśmy przyłączyć społeczność szkolną do wyjątkowego świętowania tego dnia razem z UNICEF. 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!
W ramach solidarności z dziećmi świata , uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zamanifestowali swoją solidarność ubierając się na niebiesko. Zajęcia w klasach, pogadanki oraz rozmowy z uczniami na temat praw dziecka wypełniły ten dzień. Na zakończenie akcji uczniowie klas młodszych od starszych kolegów otrzymali piękne, niebieskie balony, które były wielką atrakcją i sprawiły najmłodszym wiele radości.
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka koordynowały - Małek Celina i Rusek Dorota.   

 WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

Dnia 11 listopada o godzinie 1530 w sali widowiskowej GOKSiR odbyła się Wieczornica Patriotyczna, mająca uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci.
 
Sala widowiskowa pełna po brzegi. Trudno było znaleźć miejsce stojące, nie mówiąc już o siedzącym. Za kulisami – kocioł. Odliczamy minuty do rozpoczęcia spektaklu. Już! Cisza! Cisza! Zaczyna się! Najpierw krótki wstęp – przemówienie dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz pani dyrektor GOKSiR-u. Trzy, dwa, jeden…muzyka!
 
Opowiedzieliśmy widzom historię Jana, młodego chłopaka, marzącego o wstąpieniu do Legionów Józefa Piłsudskiego. Szesnastolatek i jego przyjaciel wyruszają w wojenną zawieruchę, gotowi oddać życie za ojczyznę. Konflikt Jana z ojcem, wątki miłości i przyjaźni, rosyjska niewola – publiczność miała okazję doświadczyć naprawdę wielu emocji. W oczach niejednego widza zalśniły łzy.
 
W spektaklu brali udział zarówno uczniowie klas czwartych i piątych szkoły podstawowej, uczniowie oddziałów gimnazjalnych, jak i licealiści. Towarzyszyły im także osoby dorosłe. Całym przedsięwzięciem kierowały pani Katarzyna Sochan i pani Celina Małek z pomocą niezastąpionych pracowników GOKSiR oraz pań Moniki Wiechnik, Moniki Maciejki
i Agnieszki Sidor. Nie ukrywam, że całość kosztowała nas mnóstwo pracy – tym bardziej cieszy nas odniesiony sukces.
 
Słodki poczęstunek przygotowali wolontariusze pod opieką pani Doroty Rusek. Podziękowanie dla uczestników w formie batoników przekazała za pośrednictwem dyrektora szkoły Rada Rodziców.
 
Wszystkim osobom, które współtworzyły to widowisko – od aktorów, przez obsługę techniczną, po osoby, które dostarczyły nam rekwizyty – chcielibyśmy serdecznie podziękować. Bez was nie byłoby to możliwe! Dziękujemy również niezawodnej publiczności, która zechciała ten szczególny wieczór spędzić razem z nami.
 
Do zobaczenia za rok!
 
Aleksandra Sochan III b

 

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

 Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaproponowali akcję „Rekord dla Niepodległej”, czyli wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego. Jako szkoła przystąpiliśmy do tej akcji. Społeczność szkolna starannie się do niej przygotowała. Obowiązywał strój galowy, a każda klasa miała biało-czerwone kotyliony. I tak w piątek, 9 listopada 2018r. o godz. 11.11 w murach naszej szkoły, w obecności pocztów sztandarowych, zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Potem był krótki montaż słowno-muzyczny tematycznie związany z rocznicą. Wystąpili: A. Niezgoda, P. Kidaj, P. Bednarczyk, M. Kowalczyk, F. Mazurek. Uczniów przygotowały Panie: Anna Paluch i Barbara Pałka. Cieszymy się, że w tej uroczystości byli razem z nami goście: Ks. Marek Hawrylak - Proboszcz i Pan Ryszard Golec - Wicekurator. Po części artystycznej uczniowie zapraszali wychodzących do pomalowania barwami narodowymi liści dębu, które ozdobiły później przygotowane symboliczne drzewo. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta uroczystość miała tak podniosły charakter.

zdjęcia z uroczystości

 

Dyrekcja Szkoły

 „Ku niepodległej” - pokaz historyczny dla uczniów

 
Uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole już 8 listopada pokazem historycznym pt. Ku niepodległej”.
 
Pokaz, a właściwie żywa lekcja historii, opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę, zaprezentowała Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”.
 
W pokazie uczestniczyła ponad 130 osobowa publiczność klas IV- VI.
 
Była to właściwie wesoła lekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe Polaków. Panowie rekonstruktorzy zaprezentowali stroje z poszczególnych epok historycznych oraz kolekcje replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. W trakcie pokazu omówili powstania narodowe oraz sytuacje pod zaborami. Zaprezentowali ekwipunek i uzbrojenie żołnierza.
 
Podczas pokazu publiczność została wciągnięta do wspólnej zabawy, poprzez przebieranie ochotników w stroje historyczne. Bardzo dużo emocji wywołała krótka lekcja szermierki w wykonaniu panów rekonstruktorów i naszych ochotników.
 
Magdalena Kosidło
 
 

JESIENNE PORZĄDKOWANIE NIEDRZWICKIEGO MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ

 Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest opieka nad miejscami pamięci narodowej znajdującymi się na terenie Niedrzwicy Dużej. Jednym z nich jest cmentarz wojenny z I wojny światowej zawierający szczątki żołnierzy armii austro - węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, w tym wielu Polaków walczących po stronie państw zaborczych, poległych latem 1915 roku.

 Corocznie poszczególne klasy usuwają zbędną roślinność, ozdabiają mogiły wieńcami, zapalają znicze. W tegorocznej akcji porządkowania obiektu wzięli udział uczniowie klasy VIIb pod opieką pań Doroty Rusek i Magdaleny Kosidło. Po zakończonej akcji porządkowania obiektu uczniowie zostali również zapoznani z historią miejsca.

    

 Dzień Edukacji Narodowej

     Dnia 15 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej.

       Pierwszym punktem programu było zaprzysiężenie nowej Rady Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele, wybrani wcześniej w drodze głosowania, złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Następnie panie wicedyrektor Justyna Polaczek i Renata Szymańska wręczyły Nagrody Dyrektora wybranym nauczycielom.

        Kolejnym punktem była część artystyczna w wykonaniu świeżo upieczonej Rady Samorządu Uczniowskiego oraz uczniów będących poza tą organizacją. Zaprezentowano mniej lub bardziej poważne cytaty dotyczące nauczycieli. Chłopcy z klasy VIIIa przedstawili krótki filmik, w którym szukają odpowiedzi na pytanie: „Czego życzą nauczycielom mieszkańcy gminy Niedrzwica Duża?”. Warto dodać, że część artystyczną przygotowały panie Celina Małek oraz Anna Malarczyk. Cała uroczystość zakończyła się wręczeniem nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi skromnego smacznego podarunku.

          Tego samego dnia wręczane były również nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz nagrody Wójta. Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          Jeszcze raz wszystkim pracownikom szkoły życzymy wszystkiego co najlepsze z okazji ich święta!

 
Samorząd Uczniowski

 

 Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego rozstrzygnięte ! Przewodniczącą została Agnieszka Niezgoda - dotychczasowa przewodnicząca. Grunt to właściwa osoba na właściwym miejscu.

 

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 Każdego roku w ostatni piątek września obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Zachęca ona do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w niecodzienny sposób. "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają" – czyli dzieci ze szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych sprawdzają stan „tabliczkowej” wiedzy wśród swoich bliskich sąsiadów i znajomych, jak również koleżanek i kolegów szkolnych.   Tym razem w naszej szkole do  akcji włączyli się uczniowie klas: IV b, V b, VI b oraz III a gimnazjum. Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie: Agnieszka Sidor, Mira Mazurkiewicz - Leziak, Magdalena Oleszek  oraz Justyna Polaczek. Pracownie matematyczne oraz gazetki na korytarzach szkolnych zostały udekorowane specjalnie na ten dzień przygotowanymi plakatami. Patrole stacjonarne na korytarzach szkolnych były cały czas oblegane, a reszta ekspertów i asystentów wyruszyła na ulice oraz do okolicznych instytucji. Egzaminatorzy oraz asystenci bardzo angażowali się w swoją pracę. Przepytywani byli ludzie w różnym wieku. Dorośli mieli okazję zaprezentować młodszym znajomość tabliczki mnożenia, uczniowie, którzy przez wakacje zdążyli zapomnieć, przypomnieli ją sobie, a wszystkiemu towarzyszyła świetna zabawa. Do zobaczenia za rok! 

zdjęcia

 Justyna Polaczek 

Rowerowa gra terenowa

    W dniu 16 września wolontariusze naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w organizacji rowerowej gry terenowej.  Zaangażowanie , uśmiech i poczucie humoru oraz cierpliwość sprawiły, że dla wszystkich uczestników gry spotkania na punktach były czystą przyjemnością. Czas, jaki uczniowie poświęcili w niedzielne popołudnie został bardzo pozytywnie i ciekawie wykorzystany. Podczas pracy wolontariusze poszerzyli swoją wiedzę o historii i ciekawych miejscach znajdujących się w naszej miejscowości- Niedrzwicy Dużej.

 Opiekę  pedagogiczną  nad uczniami sprawowały: Dorota Rusek i Anna Stachyra.

 

Wycieczka klas VIII
 
Wielka Brytania, lato 1940 roku – rozpoczyna się bitwa o Anglię.
 Polscy piloci z dęblińskiej „Szkoły Orląt” muszą długo czekać, nim dowództwo angielskie pozwoli im, wziąć udział w walce powietrznej.
Kiedy w październiku Niemcy wycofują swoje siły powietrzne znad angielskiego nieba, Winston Churchill powiedział: "Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”
25 października br. młodzież klas ósmych miała możliwość obejrzenia filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opartego na kanwie powieści Arkadego Fiedlera.
Na lekcji języka polskiego zapytałam uczniów: „Która scena zrobiła na was największe wrażenie”. Odpowiadali: „Moment, w którym polscy piloci mówią z dumą do króla Jerzego Jestem Polakiem”.  I proszę mi wierzyć, nasza młodzież powtarzała słowa bohaterów Dywizjonu 303 z niemniejszą dumą!
 
M. Nowacka
     

 „W prostych słowach o wielkim marzeniu” - widowisko historyczno – muzyczne z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

       Dnia 23 września 2018 roku na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się Koncert dla Niepodległej: „W prostych słowach o wielkim marzeniu”.

       Zimny dzień. Już o 14 zebraliśmy się na placu, aby po raz ostatni przećwiczyć wszystkie sceny. O 17.30 zarządzono zbiórkę ostateczną – w strojach, trochę już zmarznięci, ale podekscytowani czekaliśmy na nasze pięć minut na scenie. Cały koncert zaczął się od sceny pożegnania chłopców idących na wojnę (w rolę ich matki wcieliła się wicedyrektor naszej szkoły pani Justyna Polaczek). Następnie płynnie przeszliśmy do utworów muzycznych przeplatanych innymi scenkami – zobaczyć można było szkolną klasę, a w niej naszą niezrównaną panią Celinę Małek w roli nauczycielki Marii Badeckiej, warszawskie dzieci, zakochanych żegnających się przy dźwiękach piosenki „Deszcz, jesienny deszcz” (tutaj zaprezentowali się nam Jakub Mikuła i Natalia Szymuś), „skrzydlate” dziewczyny rozpaczające nad utratą wolności, potyczkę oddziałów ZOMO z działaczami Solidarności (krew się polała!) oraz ostateczny powrót pożegnanych wcześniej synów z wojny. Warto dodać, że jedną z patriotycznych piosenek zatytułowaną „Orzeł Biały” wykonała dla nas tego wieczoru pani Katarzyna Bartnik, nasza nauczycielka chemii. Piosenkę „Warszawskie dzieci” wykonali uczniowie klas czwartych wraz z dziećmi z innych szkół. Na zakończenie pan Sławomir Pyc zaśpiewał dla nas utwór „Chcemy być sobą” zespołu Perfect. W strugach deszczu staliśmy na scenie wtórując wokaliście. Ostatni wierni widzowie po chwili wstali i zaśpiewali razem z nami.

         I tak zakończył się nasz dzień spędzony na scenie, pełen pozytywnej energii oraz łez wzruszenia. Wiele przeżyć i wspomnień zostanie z nami na zawsze. Dla niektórych był to wyjątkowo udany sceniczny debiut. Czekamy na kolejne tego typu inicjatywy! 

 zobacz zdjęcia 

 

Aleksandra Sochan III b

 

Wyjazd integracyjny uczniów klas IV

 Dolina Bystrzycy to miejsce wymarzone dla miłośników aktywnego spędzania czasu i dobrej zabawy. Piękna okolica, dużo zieleni, bezpośredni kontakt z przyrodą, a przede wszystkim mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych.

 20 września uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami odwiedzili ten magiczny zakątek. Rozrywek nie było końca. Zamki dmuchane, kule sferyczne, zjeżdżalnie, gra w piłkę, leżakowanie, nieustające rozmowy i wreszcie wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Zadowolone twarze mówiły same za siebie – integracja w pełni.

 Wyjazd był bardzo udany, czego dowodem są zdjęcia oraz pytania uczniów, kiedy znowu tam pojedziemy…

 Małgorzata Kuna

 

Podziękowanie z Kamerunu

 Na początku września otrzymaliśmy list od siostry Bożeny z Kamerunu.Treść tego listu bardzo nas ucieszyła, ale i zarazem poruszyła.

          Siostra Bożena serdecznie dziękuje za stałą pomoc ze strony Szkolnego Koła PCK i przesyła wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc materialną w ramach akcji Adopcja Serca dla NTOUM KAMGA PRINCESSE /na zdjęciu poniżej/, uczennicy klasy trzeciej szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry zakonne w Kamerunie. Informuje nas także, że za otrzymane od nas środki dodatkowo udało się każdemu dziecku z tejże szkoły zakupić koc na zimne noce i poranki w porze deszczowej, lampę słoneczną (aby mogło się uczyć, bo tam brak elektryczności) oraz książkę na wakacje.

zobacz zdjęcie

Opiekunowie Szkolnego Koła PCK

 

Narodowe Czytanie 2018

 10 września nasza szkoła włączyła się w VII edycję Narodowego Czytania. Jest to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, której fragmenty odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.Tym razem Narodowe Czytanie jest o tyle niezwykłe, że odbywa się w roku, w którym 11 listopada będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Tegorocznym dziełem wybranym stało się "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W literacką wędrówkę w poszukiwaniu szklanych domów udali się uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III oddziałów gimnazjalnych wraz z nauczycielami polonistami i bibliotekarzami. Przybliżenie sylwetki twórcy, związki Stefana Żeromskiego z Lubelszczyzną, okoliczności powstania utworu, wspólna lektura fragmentów oraz internetowa relacja z sobotniego Narodowego Czytania z pewnością zachęci wielu do propagowania tego typu akcji w przyszłości.

 

Małgorzata Kuna

 

Magdalena Kosidło

 

Zaczynamy ... rok szkolny 2018/2019

Uroczyście  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019.  Przybyłych na inaugurację roku gości, uczniów i rodziców powitał Dyrektor szkoły -  pan Andrzej Pastuszak. Szczególne słowa skierował do uczniów klas I i IV. Była minuta ciszy i złożenie kwiatów pod pomnikiem, potem spotkania w klasach. Wszyscy z ożywieniem wspominali wakacje, które szybko minęły. Zobacz fotorelację.

 

2017/ 2018

 

 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 

 Wiedza prawdziwa, mądrość,

 nikomu jeszcze nie objawiła się we śnie,
 zanim nie zaczął się jej uczyć.
 Quintus Eniusz 
 
22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Oficjalna część odbyła się w obecności całej społeczności szkolnej, rodziców, a także zaproszonych gości. Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, książki oraz stypendia. Nagrody powędrowały także do laureatów różnych konkursów, członków Samorządu Uczniowskiego, najlepszych czytelników i oczywiście sportowców. Podziękowania i gratulacje skierowane były również do rodziców, którzy dzielnie wspierali swoje dzieci w nauce.
 
W tym dniu 58 uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych opuściło mury naszej szkoły. Absolwenci pożegnali nas częścią artystyczną. Wzruszające słowa przemówienia i utwór muzyczny niejednemu zakręciły łzę w oku. Wspomnienia uczniów zostały utrwalone w prezentacji multimedialnej oraz w przygotowanym z przymrużeniem oka kabarecie. Zwieńczeniem części artystycznej był lip dub. Po wakacjach absolwenci będą kontynuować naukę w nowych szkołach. Czeka ich następny etap w życiu i duże zmiany. Życzymy im wielu sukcesów i powodzenia w nowym środowisku, a także miłych wspomnień związanych z naszą szkołą.
 
Długo wyczekiwane wakacje właśnie się rozpoczęły. Życzymy wszystkim udanego, wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia!

 

M. Kuna

 WOLONTARIUSZE NA PIKNIKU RODZINNYM

 Piknik Rodzinny w naszej miejscowości to coroczne święto naszych rodzin. Cała moc niespodzianek przygotowana dla naszych dzieci. Konkursy, gry, plac zabaw z dmuchańcami oraz występy solistów i grup muzycznych- to niewątpliwe atrakcje tej imprezy. W tym święcie radości ogromną rolę odgrywają nasi wolontariusze, którzy są twórcami dużej części przygotowanych atrakcji.

Wielkie podziękowania za ciężką i sumienną pracę podczas pikniku 12 wspaniałym wolontariuszkom składa Dorota Rusek- opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Zdjęcia z Pikniku na stronie GOKSIR

MŁODZI MATEMATYCY W DZIAŁANIU 

 W ramach rozwijania zainteresowań matematycznych uczniów i zwiększenia motywacji do nauki matematyki, 21 uczniów klas IV-VI naszej szkoły wzięło udział w imprezie matematycznej w ramach Sympozjum Najmłodszych Matematyków. 25 maja 2018r. udaliśmy się w mury Instytutu Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS na warsztaty i pokazy. Rozpoczęliśmy od zwiedzania siedziby uczelni. Następnie w pocie i trudzie mierzyliśmy się z kolejnymi, coraz trudniejszymi etapami Czekoladek matematycznych. Jest to gra logiczna, polegająca na właściwym ułożeniu dziewięciu elementów na planszy według niepełnych wskazówek. Z zapałem przystąpiliśmy do zabawy. Atmosferę podkręcała rywalizacja, a zadania były coraz trudniejsze.

 
Po takim wysiłku umysłowym poszliśmy zadbać o dostarczenie energii do pobliskiej plackarni. Pizza zaspokoiła głód (nie zapomnieliśmy nawet o napiwku – po dogłębnej analizie, jaki stanowi on ułamek całego wydatku). Na pokazy fizyczne musieliśmy nieco poczekać – czas umilaliśmy sobie ćwicząc obsługę automatu z gorącą czekoladą.
 
Pokazy fizyczne „Alicja w krainie czarów” wymagały również naszego udziału. Wcielając się w role Alicji i Alicjuszów dzielnie asystowaliśmy przy tworzeniu czarów i objaśnianiu pokazywanych zjawisk fizycznych.
 
Po pokazach wróciliśmy do szkoły z nadzieją, że jeszcze kiedyś tam pojedziemy (zwłaszcza do plackarni)
 
Uczestnicy kół matematycznych z opiekunami p. Agnieszką Sidor i p. Mirą Mazurkiewicz - Leziak

 

Dzień Dziecka w naszej szkole

 Kl. I - wycieczka do Bałtowa
 Kl.II - Dzień Rodziny: część artystyczna i rozgrywki sportowe
 Kl. III - pielgrzymka komunijna.
 KL.IV-VII i II-IIIOG Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Turniej rozgrywany był w 2 grupach wiekowych. W kl. IV-VI puchar trafił do klasy VIb, zaś w kl. VII i II-IIIOG do kl. IIIcOG. Gratulujemy. Poza Turniejem został rozegrany mecz nauczyciele - uczniowie. Mecz zakończył się remisem. O wyniku rozstrzygnęły rzuty karne. I tu skuteczniejsi okazali się uczniowie. Dziękujemy Radzie Rodziców za słodycze dla ucz. klas młodszych oraz kiełbaski z dodatkami i wodę dla ucz. klas starszych.

 

MOTOCYKLOWY DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

    W dniu 22 maja uczniowie w dużym napięciu oczekiwali na gości, którzy mieli odwiedzić naszą szkołę. Wszystkich oczekujących powitał warkot silników oraz widok grupy motocyklistów ze stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Piękne maszyny, sympatyczni motocykliści oraz niezwykły pies – Zośka, nieodłączny towarzysz tej grupy, na długo przykuły uwagę dzieci i młodzieży. Pokaz motocykli i pogadanka o bezpieczeństwie w ruchu drogowym to tylko wstęp do atrakcji, która miała nastąpić. Przejażdżki na motocyklach z koszami to był punkt imprezy ,który wywołał najwięcej emocji zarówno wśród młodszych, jak i starszych uczniów. Radość, dużo śmiechu i wiele słów podziękowania zakończyły Motocyklowy Dzień Dziecka w Niedrzwicy Dużej.

 

Organizatorem imprezy była Dorota Rusek oraz Zbigniew Orłowski- Stowarzyszenie Moto Inicjatywa.

 

 Klasy VII w Janowie Lubelskim

 W dniach 15-16 maja 2018 roku uczniowie klas VII wraz z wychowawczyniami przebywali w Parku Rekreacji   ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim. Wyjazd obfitował w wiele różnorodnych atrakcji, każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. Była gra akcji na żywo przeniesiona z wirtualnego świata- Zoom Exit Room (wywołała ogromne emocje, a wrażeniami dzielono się jeszcze bardzo długo) i warsztaty tematyczne ”Egzotyczne zwierzęta” (odważniejsi brali do rąk węża, Agamę Brodatą i karaczana). W Laboratoriach Edukacyjnych Zoom Natury uczniowie uczestniczyli w zajęciach: Runo Leśne, Awifauna i Troposfera oraz Energia i Recykling. Miłośnicy kina mogli czuć się usatysfakcjonowani oglądając film 3D pt. „ Grawitacja”. Dzień zakończyło ognisko z kiełbaskami nad brzegiem zalewu. Drugi dzień rozpoczął się pięknym wschodem słońca i zapowiadał udaną wspinaczkę w Parku Linowym. Niestety pogoda spłatała figla, co nie przeszkodziło pokonać najtrudniejszy szlak niebieski, czy niewiele łatwiejszy zielony. zakończył się ciekawymi zajęciami w Centrum Edukacji Ekologicznej. Wycieczka pokazała, że nie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć ciekawą przygodę.

zdjęcia z wycieczki

 Anna Paluch

 

 

1918-2018   DĄB NIEPODLEGŁOŚCI W ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 Nasza szkoła i parafia zorganizowały uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość miała otwarty charakter, była skierowana do wszystkich, którzy pragnęli uczcić to święto.

 Najpierw w kościele, z udziałem pocztów sztandarowych, została odprawiona msza święta, po której ucz. kl. VI, przygotowani przez p. L. Rosiecką, przedstawili okolicznościową akademię, ukazującą losy Polski od I rozbioru do zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja. Doskonała recytacja, a także stroje odpowiednie do czasów przyciągały uwagę widzów. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny, pod opieką p. B. Pałki. Brawa, które po występie otrzymali artyści długo rozbrzmiewały w kościele.

 Z inicjatywy Urzędu Wojewódzkiego i Kuratorium Oświaty w Lublinie szkoły, które wypełniły odpowiednie wnioski otrzymały sadzonki dębów. Nasza szkoła znalazła się w gronie 500 szkół w województwie lubelskim i dlatego po występie uczniów, wszyscy udali się przed szkołę, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a dyrektor szkoły Andrzej Pastuszak odczytał list okolicznościowy od Przemysława Czarnka – Wojewody Lubelskiego, skierowany do społeczności szkolnej. Następnie odbyło się sadzenie dębu jako symbolu obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasz Dąb Niepodległości posadzili: Ryszard Golec – Lubelski Kurator Oświaty, Adam Kuna – Wójt Gminy Niedrzwica Duża, Rafał Dziekanowski – Przewodniczący Gminy Niedrzwica Duża, Marek Krakowski – Dyrektor Regionu Pionu Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej w Lublinie, Janusz Różycki – Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Lublinie, Krzysztof Jaśkowski – Przewodniczący Rady Rodziców oraz Agnieszka Niezgoda – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

 Smacznym akcentem na zakończenie uroczystości był bigos przygotowany przez Panie kucharki, a sponsorowany przez Radę Rodziców.

 Mamy nadzieję, że posadzony przy szkole dąb będzie trwałym pomnikiem przypominającym o ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu byli z nami.

 
Dyrekcja szkoły

 

 Rajd "Zapory"

 Dnia 21 kwietnia 2018 r. odbył się 6. Rajd mjr. cc. „Zapory” 2018, organizowany przez Burmistrza Bełżyc, Wójta Gminy Niedrzwica Duża oraz  Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” pod patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej - Odział w Lublinie .

 Trasa tegorocznego rajdu wiodła z Bełżyc przez Czółna, Niedrzwicę Dużą do Niedrzwicy Kościelnej. Była to manifestacja patriotyczno- religijna. Już po raz trzeci brali w nim udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku pod opieką pp. Anny Paluch, Magdaleny Kosidło i Anny Wójcik wędrowała grupa 33 uczniów. 

W przedsięwzięciu wzięli udział także członkowie miejscowej grupy rekonstrukcyjnej "Irma" (m.in. uczniowie klas siódmych i drugich- oddziały gimnazjalne pod opieką p. Celiny Małek), którzy odtwarzali życie codzienne mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej.

 Nasza miejscowość po raz pierwszy miała zaszczyt gościć uczestników rajdu. Zostali oni bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców, a Rada Rodziców Szkoły Podstawowej przygotowała słodki poczęstunek, bardzo przez wszystkich chwalony.

zdjęcia z rajdu

A. Paluch, C.Małek

 „Legenda o wawelskim Smoku”  na deskach Lublina i Niedrzwicy

 W dniach 24, 26 i 27 kwietnia uczniowie z klas IVa, IVb oraz Martynka Kurek z klasy IVc przygotowani pod kierunkiem p. Agnieszki Sidor i Katarzyny Sochan trzykrotnie zaprezentowali spektakl pod tytułem „Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy”. Pierwszy występ odbył się w Domu Pomocy Społecznej Betania w Lublinie, zaś kolejne - w sali widowiskowej GOKSIR.

 Po wielu męczących próbach załadowaliśmy całą dekorację (oraz siebie) do autokaru, by wyruszyć do Domu Pomocy Społecznej „ Betania” w Lublinie. Razem z nami wsiadła reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca FESTA oraz niezastąpiona opiekunka zespołu p. Teresa Pyc. Podróż, okraszona hałaśliwą muzyką płynącą z głośnika („Wyłączmy, żeby baterii na powrót starczyło!”~ Kuba Zybała) , szybko minęła. Powitał nas uśmiech mieszkańców Betanii. W ekspresowym tempie rozstawiliśmy dekoracje. Tutaj należą się podziękowania wzorowej obsłudze technicznej z klasy IIb oddziałów gimnazjalnych oraz obsłudze nagłośnienia z klas IIa oraz IIIc OG. Aktorzy, ekspresowo przebrani w swoje stroje przez nieocenione gimnazjalistki z klasy IIb, lekko zestresowani czekali na swój występ. Publiczność już usiadła na swoich miejscach - jedziemy! Emocjonalne przywitanie zebranych, z którymi witaliśmy się jak z dobrymi znajomymi , z głośników wydobywa się muzyka i… start! Nasza pierwsza aktorka zaczyna swoją kwestię. Niestety, nie minęło 5 minut, a jeden z kabli zasilający nagłośnienie przestał działać…. Z pomocą nieocenionego pana Jana – podopiecznego placówki szybko naprawiliśmy usterkę i tylko Daniel do końca spektaklu klęczał, trzymając kabel i jęcząc: „Jezu…moje plecy!”. Występ udał się wspaniale! Zaraz po „Smoku ze Smoczej Jamy” na scenę wkroczyła FESTA z efektownym programem tanecznym. Na zakończenie wiele ciepłych słów powiedział do nas reprezentant mieszkańców DPS, zachwycony i wzruszony naszymi występami. „To było piękne międzypokoleniowe spotkanie” - powiedział i pewnym jest, że wszyscy podpisujemy się pod tym stwierdzeniem obiema rękami. Dla mieszkańców DPS Betania zobaczyć nas to była prawdziwa radość. Miło jest pomyśleć, że udało nam się zmienić ich dzień na lepsze!
 
26 kwietnia całą dekorację przenieśliśmy do GOKSIRU. Tym razem nasz spektakl miały oglądać przedszkolaki, niektóre klasy szkoły podstawowej oraz grupa zabawowa z GOKSiR. Razem około 150 osób! Która rola podobała się najbardziej? Zdania były podzielone. Wśród chłopców zdecydowanie królowali smok i rycerze, dziewczynki skłaniały się w kierunku królewny. Wiele osób zachwycił Szewczyk Dratewka, baby oraz Król Krak.
 
27 kwietnia odbyło się ostatnie z naszych przedstawień. Aktorzy całkowicie … wyluzowali się na scenie. Zdecydowanie trzecia odsłona udała się najbardziej. Widownią dla nas byli uczniowie klas młodszych (I-III) oraz klasy czwarte SP. Jedna z piosenek odśpiewana została nawet na bis, plasując Smoka na szczycie rankingu najlepszych ról. Po młodych aktorach widać było po prostu radość z tego, co robią.
 
Co dały nam te przedstawienia? Uśmiech, świetną zabawę, duuuużo wysiłku, totalne zmęczenie po próbach, momentami zniechęcenie (co z tego wyjdzie???), opanowanie tremy, naukę organizacji, poczucie odpowiedzialności za zadanie, radość podzielenia się z innymi kawałkiem siebie i swojej pracy, wreszcie umiejętność wyjścia z gracją z każdej, zupełnie nieprzewidzianej sytuacji (pozdrawiamy Jego Królewską Mość Macieja:)
 
Uczestnicy spektaklu.

 

Kto czyta, ten elita!
 
Projekt czytelniczy „Czytam. Myślę. Jestem.”
 
W ramach zajęć rozwijających z języka polskiego dla klas czwartych uczniowie klasy IVa, IVb, i IVc realizowali od grudnia 2017 do kwietnia 2018 projekt czytelniczy „Czytam. Myślę. Jestem.”
 
Wszystkie działania, jakie podejmowaliśmy w ramach projektu, miały jeden najważniejszy cel: promowanie czytelnictwa. Pokazanie sobie i innym, że książki pozwalają więcej rozumieć, lepiej się rozwijać, uczą myślenia, empatii, poszerzają zakres słownictwa, rozwijają niezbędną każdemu człowiekowi wyobraźnię, poprawiają koncentracje i pamięć oraz …wprawiają w dobry humor i dają wiele radości .
 
Projekt przebiegał tak: najpierw uzgodniliśmy główny temat - czytelnictwo. Potem burzliwie wymyślaliśmy, co możemy wokół niego zrobić. Następnie skreśliliśmy zdecydowaną większość pomysłów, bo były nierealne. Wreszcie ustaliliśmy, kto za co odpowiada. A potem wszystko zrobiliśmyJ
 
A oto co się działo:
 - Za pomocą wujka Google wyszukiwaliśmy informacje o historii pisma i książki. A potem raz – dwa zrobiliśmy z tego prezentację.
 - Nagraliśmy świetny filmik, na którym tańczymy – oczywiście z książkami. I to naszego ukochanego shuffle dance!
 - Nasza koleżanka Julia napisała własne opowiadanie o książkach, a druga koleżanka Dorotka narysowała świetny komiks;
 - Biegaliśmy po szkole i w ogóle po Niedrzwicy, aby przeprowadzić sondaż dotyczący stanu czytelnictwa;
 - Wykonaliśmy piniaty, które w środku miały sentencje dotyczące czytelnictwa i oczywiście cukierki:)
 - Wreszcie odwiedziliśmy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Betania” w Lublinie, by wspólnie czytać fragmenty książek – ale o tym już pisaliśmy;
 - wykonaliśmy plakaty , które stanowiły dekorację Sali gimnastycznej podczas finału.
 
Zwieńczeniem naszego niemałego wysiłku był dzień 10.04.2018 – wielki finał projektu. Opowiedzieliśmy wówczas i zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy uczniom i nauczycielom zgromadzonym w sali gimnastycznej. Oj, działo się, działo – szczęśliwi, którzy wyszli cało z finału finału – rozbijania piniat!  A przy okazji nauczyliśmy się jeszcze sztuki sprzątania szkoły – papierki zbieraliśmy z całego parteru….
 
W realizacji projektu pod opieką Katarzyny Sochan i Magdaleny Kosidło udział wzięli: Marysia Wałachowska, Patrycja Kowal, Kamila Świderska, Julia Janik, Maja Pielacha, Karolina Momot, Wiktoria Pyc, Amelia Machaj, Dorota Lisiecka, Lena Jochymek, Magda Kępowicz, Julia Onyszko, Kacper Szuster, Kornelia Paczkowska, Julia Frączek, Magda Sochan, Dominika Choina, Natalia Kowal oraz gościnnie Bartek Wertel i Łukasz Biskup z klas gimnazjalnych.
K.Sochan

 

Klasy V w Warszawie

    W dniu 11 kwietnia 2018 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Dzień przywitał nas pięknym słońcem, a w drogę zabrał wspaniały autokar, który pachniał nowością. Pierwszym punktem wycieczki był PGE Narodowy. Stadion zrobił na nas ogromne wrażenie. Mieliśmy szansę poczuć się jak kibice, wysłuchać ciekawostek o słynnym dachu, zwiedzić szatnię, w której do meczów przygotowywali się m.in. Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo. Podczas trasy „Piłkarskie emocje” zobaczyliśmy również inne pomieszczenia strefy zawodniczej oraz centrum medialne przeznaczone dla dziennikarzy. Po zwiedzaniu stadionu udaliśmy się na obiad do restauracji „Rewers” na warszawskim Powiślu. Posileni i pełni energii ruszyliśmy na podbój świata wiedzy i eksperymentów w Centrum Nauki Kopernik. Tu czas płynął inaczej. Eksponaty po prostu „czekały” na nasze zaangażowanie. Mogliśmy zabawić się w naukowców, wszystkiego dotknąć, sprawdzić, przekręcić, nacisnąć, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć. Było tyle atrakcji, że musimy tu jeszcze koniecznie wrócić. Kolejnym etapem naszej wycieczki było Planetarium. Na początku oglądaliśmy pokaz „Mars 3D”  prowadzony na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika. Następnie odkryliśmy wielką tajemnicę latania podczas niezwykłego filmu „Na skrzydłach marzeń”. Dzięki projekcji w 3D przeżyliśmy niesamowitą przygodę jak ze snu.

 
    Pełni wrażeń i pozytywnych emocji ruszyliśmy w drogę powrotną do Niedrzwicy. To był naprawdę udany dzień!

 Mira Mazurkiewicz - Leziak

 

 Konkurs plastyczny

Znamy już wyniki konkursu plastycznego  "W wiejskiej zagrodzie", organizowanego w marcu przez Targi Lublin S.A. w ramach Lubelskiej Wystawy Zoologicznej ZOOPARK 2018. Zadanie konkursowe polegało na narysowaniu, namalowaniu lub sfotografowaniu 
 
zwierzęcia/zwierząt gospodarskich.  Konkurs został przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych.
W kategorii: uczniowie szkoły podstawowej klasy IV – VI wzięli udział: Bartłomiej Janiszewski  kl. 4a, Amelia Dobrowolska kl. 4b,  Lena Jochymek  kl. 4b, Alicja Niezgoda kl. 4b,  Jagoda Oleszek  kl. 4b,  Kornelia Paczkowska kl. 4c, Amelia Paczkowska kl. 6a, Wojciech Wapiński  kl. 6b.
 
Lista uczniów biorących udział w kategorii: klasy I – III została zamieszczona na stronie Samorządziku Uczniowskiego klas I – III.
 
Koordynatorzy konkursu na etapie szkolnym
 
Magdalena Konopczyńska,
 
Iwona Pastuszak,
Joanna Wapińska 

 Akcja „GÓRA GROSZA” w roku szkolnym 2017/2018

 W grudniu i w styczniu uczniowie naszej szkoły brali udział wXVIII edycji Góry Grosza , akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. 

 Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Przekazane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Wiemy, że rodzina jest ważna dla każdego, jest ostoją i fundamentem na lata. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone. Dróg do scalenia rodziny jest wiele, dlatego organizacja pomaga poprzez: zakup podstawowych i niezbędnych rzeczy, udzielanie specjalistycznego wsparcia, kierowanie rodzin na terapie, fundowanie stypendiów dla dzieci, wspieranie ich pasji i zainteresowań.
Uczniowie nigdy nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom w ciągu siedemnastu edycji do tej pory udało się zebrać: 35 064 001,64 zł!
Natomiast w naszej szkole w trakcie trwania XVIII edycji zebrano:
Kl. 1 A                                      43,38 zł
Kl. 1 B                                       28,46 zł
Kl. 1 C                                       81,31 zł
Kl. 2 A i kl. 3 A                       117,99 zł
Kl. 2 B                                     115,45 zł
Kl. 3 B                                       43,08 zł
Kl. 3 C                                       60,68 zł
Kl. 4 C                                       43,57 zł
Kl. 6 A                                       36,60 zł
Kl. 6 B                                      11,39 zł
PCK i pozostałe klasy               39,46 zł
Świetlica                                   11,02 zł
W liczeniu groszy (chociaż wymagało to czasu i siły, gdyż NASZA GÓRA GROSZA ważyła prawie 40 kg) pomagali wolontariusze z klasy 3C oddziału gimnazjalnego w składzie: Julia Wapińska, Bartłomiej Wojtyła i Daniel Wołoszyn oraz Wojciech Wapiński z klasy 6B, za co w imieniu podopiecznych akcji serdecznie dziękujemy.
 Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z pomocy w ramach akcji. Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje można znaleźć na stronie internetowej  www.towarzystwonaszdom.pl
 Za każdy Twój grosz DZIĘKUJEMY w imieniu dzieci, którym pomagamy, a także całego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza.
 Wierzymy, że i Ty przyłączysz się do akcji już za rok!
 
                                                                                                              Joanna Wapińska
 
 

 

ODPAL MYŚLENIE, NIE WCHODŹ W UZALEŻNIENIE

    W dn. 27 marca odbyła się w naszej szkole debata profilaktyczna pod tym właśnie tytułem. Podczas spotkania gościliśmy przedstawicieli zarówno Policji, jak i terapeutę uzależnień oraz przedstawicieli Gminnej Komisji Profilaktyki. Obecni byli Dyrektorzy szkoły w osobach p. Andrzej Pastuszak i p. Justyna Polaczek. Spotkanie miało na celu podsumowanie działań profilaktycznych realizowanych w tym programie. Młodzież klas szóstych, siódmych i drugich gimnazjalnych w pigułce otrzymała podsumowanie informacji o szkodliwości wchodzenia w uzależnienia zarówno pod względem zdrowotnym, prawnym, jak i społecznym. Wszystkie przygotowane formy przekazu – film, ulotka, przedstawienie teatralne, oprawa muzyczna były bardzo wymowne i mocno działały na wyobraźnię słuchaczy.

 Podsumowaniem debaty były wnioski opracowane przez grupę uczennic:
 1.Zadbajmy o bliskie relacje rodzinne i zaufane grono rówieśników, z którymi aktywnie spędzimy czas i będziemy dzielić wspólne pasje.
 2. Wszystkie uzależnienia niszczą nasze życie, a zawsze zdrowie.
 3. Nie bójmy się szukać pomocy, w naszym otoczeniu jest ktoś, kto jej nam zawsze udzieli.
 W przygotowanie debaty bardzo aktywnie zaangażowała się kl. VII c wraz z wychowawczynią p. Anną Dymitrak, grupa uczniów oddziałów gimnazjalnych z kl. : II a, II b, III c wraz z p. Anna Malarczyk.
 Organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia była Dorota Rusek- pedagog szkolny.
 
D.Rusek

 

Kodujemy

Photon, ozoboty, kolorowe kubeczki, Scratch, Baltie i wiele innych atrakcji mają uczniowie klas młodszych podczas zajęć z kodowania. Poprzez zabawę uczą się podstaw programowania, rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie. Szczegóły na stronie Samorządziku. Koniecznie  zobacz fotorelację 

 

Wycieczka klasy V a

W dniu 21 marca 2018 r. klasa V a wyjeżdżała na wycieczkę do Lublina. W programie wycieczki były zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów pt " Dzień z życia leśnika"  . Uczniowie obejrzeli również film " Cudowny chłopak" w Cinema City.

 Marzena Musińska -Niezgoda.

 

Święto Szkoły
 
 Bo wolność to jest tyle,
ilu nas poległo.
I wolność to jest tyle,
ilu nas dziś żyje.
               J. Radzymińska
 
19 marca 2018 roku uroczyście obchodziliśmy Święto Szkoły. Tym razem szczególne, ponieważ upamiętniające Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.
           Inaugurację obchodów rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego i wprowadzeniem sztandarów. Następnie dyrektor szkoły p. Andrzej Pastuszak powitał zgromadzonych oraz przybliżył historię patronów. Słowa do społeczności szkolnej skierował również wójt Gminy Niedrzwica Duża p. Adam Kuna.
          Młodzież z klas VII SP i III oddziałów gimnazjalnych pod kierunkiem p. Anny Dymitrak i p. Małgorzaty Kuny przedstawiła montaż słowno – muzyczny poświęcony wolności, o którą tak długo walczyli nasi przodkowie. Całość uświetnił chór szkolny pod batutą p. Barbary Pałki. Pamięć patronów została uczczona złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy przez uczniów pod pomnikiem i pamiątkową tablicą. W przygotowaniu dekoracji wsparcia udzieliła p. Magdalena Konopczyńska.
          Zwieńczeniem uroczystości był występ zespołu Festa oraz pokaz taneczny dwóch par z Politechniki Lubelskiej.
          Tegoroczne Święto Szkoły to doskonała okazja przyłączenia się do uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także przykład patriotyzmu i kultywowania tradycji.
M. Kuna 

 

 Wycieczka do Warszawy

W dniu 15 marca 2018r., 44 osobowa grupa młodzieży ze wszystkich szkół podstawowych Gminny Niedrzwica Duża uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Uczestnicy to: Młodzieżowa Rada Gminy Niedrzwica Duża oraz przedstawiciele Samorządów Uczniowskich. Naszą szkołą reprezentowała 11 osobowa delegacja oraz opiekun p. Justyna Polaczek. Głównym celem programu była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, na którą otrzymaliśmy zaproszenie od Pana Posła Jana Łopaty. Pani przewodnik oprowadziła nas po gmachu Sejmu oraz udzieliła obszernego wykładu na temat historii Polski. Zmotywowała również do samodzielnego sprawdzenia kilku faktów historycznych. Wiele emocji wzbudziło przejście przez bramki kontrolne, które pokonywaliśmy dwukrotnie. Podczas obiadu w restauracji sejmowej mogliśmy poczuć się jak posłowie.
 
Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, a następnie wykład i film w Planetarium. Panowie  Bolek i Jacek przenieśli nas na kilkanaście minut na inne planety: Merkury, Wenus i Mars. Następnie obejrzeliśmy cudowny film w 3D
 „Na skrzydłach marzeń”, w trakcie którego pani Danuta Stenka przeprowadziła nas przez   świat ludzkich marzeń o lotnictwie na przestrzeni dziejów.
 
Składamy serdeczne podziękowania organizatorom wycieczki: Panu Zastępcy  Wójta Bartoszowi Dąbrowskiemu oraz Pani Ewie Niezgodzie – pracownikowi Urzędu Gminy jak również wszystkich sponsorom, którzy umożliwili nam uczestnictwo w tak wartościowej wycieczce.
 
Justyna Polaczek  
 
 

Dzień Matematyki

W dniu 14.03.2018 r. nasza szkoła obchodziła Dzień Matematyki. Celem akcji jest propagowanie matematyki w formie zabawy. W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie brali  udział w loterii w trzech kategoriach wiekowych: kl. I – III, kl. IV – VI i kl. VII wraz z oddziałami gimnazjalnymi. Na korytarzu szkolnym ustawiły się trzy długie kolejki po losy z zadaniami do rozwiązania. Za poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali nagrodę w formie cukierków, ufundowanych przez Radę Rodziców. Było tak wielu chętnych, że nagrody skończyły się już na dużej przerwie. Nawet pierwszaków i wychowanków świetlicy nie odstraszały zadania z matematyki. Nad ich rozwiązywaniem spędziły cały dzień. Akcję koordynowały Panie: Mira Mazurkiewicz - Leziak, Magdalena Oleszek, Magdalena Konopczyńska, Liliana Rosiecka i Joanna Wapińska. Na straży poprawnych odpowiedzi, jako eksperci stały klasy: VI a w składzie: Izabela Boruch, Kacper Masierak, Antonina Selegrat i Mateusz Węgorek oraz kl. VI b w składzie: Magdalena Ławicka, Dominika Matlakowska, Anna Nowicka, Oliwier Ościk, Norbert Próchnicki, Kinga Sobastjańczyk, Natalia Suchora, Wojciech Wapiński, Piotr Wójtowicz, Szymon Zięba i Zuzanna Złotek, a w klasach młodszych: Jakub Grzebulski (kl. V a), Franciszek Mazurek (kl. III c) i Aleksander Niezgoda (kl. III c). W przygotowaniu stoiska z losami aktywnie uczestniczyli: Michał Wiertel (kl. III b), Anna Bednarczyk (kl. V b), Izabela Boruch (kl. VI a) i Antonina Selegrat (kl. VI a). Do wspólnej zabawy zapraszamy już za rok!

 

 Joanna Wapińska

 

Wycieczka klas VII

 1 marca 2018 r. uczniowie klas VII wraz z wychowawczyniami Marią Nowacką, Anną Paluch, Anną Dymitrak i Teresą Pyc wyjechali na wycieczkę.
 Obudził nas bajkowy poranek. Śnieg lśnił milionami iskrzących się gwiazdek, błękitne niebo rozświetlało dominujące nad mroźną krainą słońce.
 Idealne warunki, aby lecieć do chmur. Po kilkunastu minutach podróży marzenia uczestników ziściły się. W „Strefie wysokich lotów” pod czujnym okiem instruktorów dziewczęta i chłopcy, nie bacząc na zniszczone fryzury, skakali do samego nieba.
 Następnym punktem programu była uczta duchowa. Aktorzy z wrocławskiego Teatru Muzycznego „Forte” przenieśli nas do krainy, gdzie za drzwiami starej szafy toczyła się walka dobra ze złem. Na szczęście dwójka rodzeństwa wspólnie z królem Aslanem pokonała Białą Czarownicę i w Narni zapanowała wiosna.
 Cóż za niespodzianka czekała nas po opuszczeniu teatru… Marzec wziął górę nad zimą. Śnieg pod naszymi stopami topniał, woda z dachów zaczęła się sączyć małymi stróżkami. Widocznie pomału i od nas odchodzi Biała Czarownica.
 Ostatnim, a miłym dla wszystkich akcentem, była wizyta w McDonald’s. Najedzeni i roześmiani, niosąc początek wiosny, wróciliśmy do Niedrzwicy.
 
M. Nowacka
 
 
Wycieczka klas VI
 14.02.2018r. uczniowie klas VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Lublina.  Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu pt. „Sposób na Alcybiadesa” w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Zarówno wnętrza jednego z najstarszych teatralnych budynków w Polsce, jak i spektakl na podstawie lektury wywarł na uczniach wielkie wrażenie. Kostiumy, scenografia, świetna gra młodych aktorów, a przede wszystkim szkolna tematyka sprawiły, że widzowie śledzili losy bohaterów z zapartym tchem.
  Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Lubelskiej Trasy Podziemnej biegnącej pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi okazał się świetnym sposobem na  poznanie historii naszego miasta. Najciekawszym punktem podziemnej wędrówki była ruchoma makieta wielkiego pożaru Lublina wzbogacona światłem i dźwiękiem.
 Uczniowie zwiedzili również Bazylikę Ojców Dominikanów.
 Wyjazd w opinii zarówno uczniów, jak i nauczycieli  należał do udanych.
 
Liliana Rosiecka
 

W RYTMIE NADZIEI

    W dn. 28 stycznia 2018 roku w Niedrzwicy Dużej miało miejsce święto muzyki, radości, pomagania… W tym dniu odbył się koncert charytatywny, którego głównym celem była zbiórka funduszy na leczenie dla koleżanki naszych uczniów – Kingi Bartoszcze, uczennicy sąsiedniej szkoły. Nasi wolontariusze z dużym zaangażowaniem i wielką pasją zbierali datki do puszek, pomagali prowadzić aukcję przedmiotów oraz wspólnie z uczniami z Niedrzwicy Kościelnej przygotowywali kiermasz. Ciężka praca i wielka satysfakcja – to uczucia, które wszyscy tego dnia przeżywaliśmy – wolontariusze i opiekunowie. Kwota uzbierana tego dnia na potrzeby Kingi to- 14.149.70 zł.

 W obsłudze koncertu brali udział wolontariusze z klas: VII b, VII c, II b og. , III c og. Opieka wolontariuszy: Dorota Rusek i Jadwiga Janczarek.

 CHOINKA

W sobotę 13 stycznia 2018r. odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Pierwsi na salę wkroczyli uczniowie klas I-III z wychowawczyniami i uczniami Klubu Wolontariusza, którzy przygotowali zabawy i konkursy. Potem dołączyli uczniowie klas starszych i drugoklasiści z gimnazjum. Wszyscy doskonale się bawili w zimowo - bajkowej scenerii przygotowanej przez wychowawczynie i uczniów klas II OG. Rodzice jak zwykle dopisali i przygotowali wspaniałe poczęstunki. O tym, że impreza się udała przypomną wam już wkrótce fotorelacje.

Wycieczka klas V

Dnia 11.01.2018r. odbyła się wycieczka klas V do Lublina. W Teatrze Osterwy obejrzeliśmy spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka "Sposób na Alcybiadesa". Uwspółcześniona historia napisana przez Edmunda Niziurskiego, mimo upływu lat, zachowała swą aktualność. Przedstawienie wartkie, dynamiczne wywarło bardzo pozytywne emocje na młodych widzach, którzy zaczęli poszukiwać różnych sposobów "dryfu" na lekcjach. 
Byliśmy świadkami odsłonięcia Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim. Następnie udaliśmy się do Centrum Ekspedycyjno- Rozdzielczego Poczty Polskiej. To największa sortownia, w której obsługiwanych jest kilka milionów przesyłek dziennie. 
Miłym akcentem, kończącym wyjazd, była słodka niespodzianka od "Pszczółki" dla wszystkich uczestników wycieczki. 
A.Hacia

APEL BOŻONARODZENIOWY

W piątek 22 grudnia 2017 r. uczniowie klas czwartych wprowadzili nas w świąteczny nastrój prezentując jasełka „Nie było miejsca dla Ciebie”. Uczniowie bardzo wczuli się w rolę odgrywanych postaci, przygotowali piękne stroje i zaangażowali się w przygotowanie potrzebnych rekwizytów. Chór szkolny uświetnił przedstawienie prezentując kilka przepięknych kolęd i pastorałek. Były życzenia i opłatek. Następnie wręczono Martynce Kurek rower rehabilitacyjny i inhalator. Pani dyrektor Justyna Polaczek posumowała akcję pomocy dla Martynki Kurek i podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w pomoc. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

MOTOMIKOŁAJKI

    Czas Bożego Narodzenia – to czas dzielenia się dobrem z innym człowiekiem, szczególnie tym najbardziej potrzebującym. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej dołączyli do grupy wolontariuszy z wielkim sercem i przygotowali przepiękne podarunki dla chorych dzieci z lubelskich szpitali. Do akcji charytatywnej Motomikołajki organizowanej przez stowarzyszenie Inicjatywa Motocyklowa przyłączyły się klasy II a pod opieką p. Anny Drewniak – Janczarek,kl. III c – p. Bożeny Rejniak oraz kl. II a G wraz z p. Celiną Małek. Dwa tygodnie pracy na wykonywaniem aniołków, pieczeniem pierniczków, pakowaniem prezentów zwieńczyliśmy uroczystym przekazaniem upominków p. Zbigniewowi Orłowskiemu , który przybył do naszej szkoły 7 grudnia wraz z uroczą towarzyszką podróży – suczką Zosią. Opowieści o akcji, wspólne śpiewanie hymnu motocyklistów, zabawy z Zosią -wprawiły wszystkich w wyśmienite nastroje. Zarówno mali, jak i duzi byli z siebie bardzo dumni, że ich praca być może wywoła uśmiech na twarzy jakiegoś chorego dziecka…
 

Koordynatorem akcji w szkole była Dorota Rusek.

 
Andrzejki

W czwartek 30 listopada  uczniowie klas IV-VII i oddziałów gimnazjalnych bawili się na wspólnej imprezie andrzejkowej. Gimnazjalistki przygotowały dla wszystkich wróżby, zabawy i losy.  Przy różnorodnym repertuarze, proponowanym przez DJ-a, wszyscy dobrze się bawili i z niechęcią odchodzili do swoich domów. O dekorację sali zadbali uczniowie klas VII.

Najważniejszym punktem andrzejkowego programu był jednak udział w akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Biletami wstępu na zabawę były tradycyjnie słodycze, maskotki, przybory szkolne lub artykuły żywnościowe. Zebrano dużo darów dla potrzebujących dzieci. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Wieczornica 2017
 
„Opowieść o zaśpionych rycerzach. Opowieść o nas.”
 
Na Południu góry Tatry,
 
Dzikie skały, halne wiatry.
 
W górach Tatrach starodziejskich
 
Wierch rycerski, czarodziejski!
 
A w tym wierchu wielkie dziwo!
 
Bajkę śpiewam, lecz prawdziwą!
 
                    11 listopada 2017 roku o godzinie 15.30 mieszkańcy naszej gminy już po raz czwarty mieli okazję spotkać się w sali widowiskowej GOKSiR na Wieczornicy Patriotycznej – uroczystości zorganizowanej w 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Już po raz czwarty przybyli tak licznie – sala nie mogła pomieścić wszystkich widzów. W ten wyjątkowy wieczór bowiem ci, którym słowo „patriotyzm” nie jest obce, chcą być razem. Wyjątkowy dzień, wyjątkowy nastrój tego miejsca, wyjątkowe obrazy i słowa…. Wyjątkowe łzy wzruszenia w wielu oczach…
 
                     Słowa powitania wygłoszone przez panią wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej Justynę Polaczek przeniosły nas w świat góralskiej baśni, legendy o rycerzach, którzy ponoć w Giewoncie czekają na przebudzenie. A stanie się to, gdy …
 
Opowieść starego górala Fakli (w tej roli Bartłomiej Wertel) o tym, co kiedyś sam przeżył, staje się dla słuchającej go gromady dzieci, a szczególnie małego Jaśka (Bartłomieja Janiszewskiego), początkiem niezwykłej przygody. Dziecko o czystym sercu i twardych rękach, prowadzone przez tajemniczą Zielarkę (Aleksandra Sochan) i jej jaskółkę, mimo sprzeciwu matki (Natalia Szymuś) dociera do magicznej jaskini. Z przerażeniem odkrywa, że śpią tam ludzie, ale wówczas Anioł objawia mu, że to na niego czekano wiele lat, by pomógł obudzić się zaśpionym – żołnierzom naszej przeszłości, ale także  żołnierzom ginącym na wielu frontach i dziś. Wypowiada przy tym słowa, które warto przytoczyć, by raz jeszcze przypomnieć sobie ich sens i odkryć tajemnicę przesłania, jakie niesie spektakl:
 
Spójrz na nich, Dziecko. Śpią. W każdym zaśpionym sercu śpi to, co najważniejsze dla rycerza. Śpią snem czuwającym – wiedzą, że przyjdzie czas….  Przyjdzie czas jak w życiu każdego człowieka, każdego z nas, że trzeba będzie stanąć w obronie jakiejś ważnej prawdy i ją obronić, być uczciwym, gdy to się nie opłaca, zrobić coś, co nie zyskiem się stanie, słowa honor nie splamić, kłamstwo w prawdę zamienić, wiarą w Boga niepewność jutra oswajać, wobec drugiego człowieka nie wrogiem być, a przyjacielem, gdy można pomóc – nie wahać się, zamiast słów nienawistnych uśmiech innym podać otwartą dłonią… Wtedy, taką chwilą, trzeba się obudzić, a nie spać w ciasnej zbroi strachu czy nieufności..
 
I oto na scenie metamorfoza: rycerze zdejmują zbroje i okazują się być zwykłymi ludźmi naszej rzeczywistości: lekarzami, strażakami, kwiaciarką policjantem, prawnikiem, fotografem, piekarzem, filmowcem, harcerzem... Bo to nas obowiązują co dzień zasady rycerskiego kodeksu.
 
Całość w doskonałej, budującej baśniowość i tajemniczość oprawie muzycznej, uzupełniona grą świateł, piosenkami w wykonaniu  Moniki Brzózki i Weroniki Janczak, filmami potęgującymi symboliczny klimat, wreszcie scenografią przenoszącą nas w górski świat nie byłaby możliwa do zrealizowania bez współpracy z naprawdę wieloma osobami. I tak:
 
Katarzyna Sochan - scenariusz, reżyseria, dobór muzyki, fragmentów filmów  i scenografia
 
Celina Małek – współreżyseria, kostiumy, współpraca z GOKSiR
 
Katarzyna Bartnik – opieka nad solistką
 
Zespół Aksus: Maciej Pietraś i Jakub Lubelski – oprawa multimedialna, nagłośnienie, montaż filmów
 
Arkadiusz Wójcik, Michał Dziwulski– operatorzy światła
 
Wystąpili dla Państwa uczniowie Szkoły Podstawowej i oddziałów gimnazjalnychw Niedrzwicy Dużej:
 
Fakla – Bartłomiej Wertel
 
Jaśko – Bartłomiej Janiszewski
 
Zielarka / Anioł – Aleksandra Sochan
 
Matka – Natalia Szymuś
 
Głos z offu- Weronika Janczak
 
Śpiew: Monika Brzózka i Weronika Janczak
 
Dzieci -  uczennica klasy IVc Martynka Kurek oraz uczniowie klasy IVa: Patrycja i Natalia Kowal, Karolina Momot, Jakub Kulesza, Julia Onyszko, Anna Bielecka, Maciej Figiel, Konrad Zybała, Maria Wałachowska, Wiktoria Pyc, Julia Janik, Sebastian Karasiński, Julia Wlaszyczyk, Amelia Machaj
 
Rycerze -  uczniowie klas VII: JakubChamera, Jakub Rola, Jakub Mikuła, Oskar Cieślak, Michał Wojtyła, Jakub Żarnowski, Dominik Boguta,  oraz gimnazjaliści: Kacper Plewik, Martyna Boruch, Martyna Krysa.
 
Słowa ogromnej wdzięczności kierujemy pod adresem tych, którzy ofiarnie pomogli przy organizacji przedsięwzięcia – przeważnie nie po raz pierwszyJ:
 
Państwo Monika i Tomasz Wiechnikowie, rodzice uczniów klasy IVa: p. Marzena Pyc, p. Magdalena Kowal, P. Paweł Machaj, p. Dorota Janik, p. Sławomir Sochan,  – nieoceniona pomoc przy dekoracji;
 
Pani Dorota Rusek – wypożyczenie elementów dekoracji, opieka nad wolontariuszami, przygotowanie okolicznościowych kotylionów;
 
Pani Magdalena Koneczna – przygotowanie stolika kawowego;
 
Wolontariusze z klas gimnazjalnych oraz absolwenci Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego: Jakub Zybała, Kamil Szymuś, Michał Wójtowicz- obsługa techniczna, Patrycja Baum, Natalia Paluch, Małgorzata Koneczna – obsługa gości, pomoc przy wykonaniu dekoracji: Mateusz Dębiński, Nikola Konieczna, Martyna Trepiak, Milena Bartoszcze, Karolina Gorajek, Jakub Sieńko, Kamil Reszka, Kacper Mołdysz, Karol Anasiewicz.
 
Wreszcie serdecznie dziękujemy pani wicedyrektor Szkoły Podstawowej Justynie Polaczek za nieustanne wspieranie nas w tej inicjatywie, pomoc
 w pokonywaniu wszelkich trudności, jakie się pojawiały w trakcie realizacji, wielką motywację.
 
Największe podziękowania należą się przede wszystkim niezawodnej publiczności. Dziękujemy za Wasz czas, za wiarę w nasze możliwości i za piękne słowa uznania po obejrzeniu widowiska – to motywuje i daje poczucie sensu tego, co robimy.

 

Bieg Niepodległości.

 Po raz trzeci już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej imprezie patriotycznej pod nazwą  „Bieg Niepodległości” która odbyła się w dniach 10-12 listopada 2017r. w Warszawie. Reprezentacja  w składzie:  Martyna Kowalczyk, Zuzanna Kowalczyk, Agnieszka Niezgoda, Mateusz Baliński, Łukasz Biskup, Krystian Kępowicz  wystartowali w biegu ulicznym na dystansie 1918m symbolizującym datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po biegu mogliśmy obserwować start na dystansie 10-ciu kilometrów przez ponad 15 tysięcy uczestników ubranych w białe i czerwone koszulki. Następnie pojechaliśmy do Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, gdzie na stadionie lekkoatletycznym przeprowadzony został test Coopera – bieg ciągły przez 12 minut. Patriotyzm można manifestować na wiele sposobów, jednym z nich,  bardzo satysfakcjonującym, jest udział w biegach masowych, podczas których mimo zmęczenia pojawia się zadowolenie z ukończenia biegu oraz uczucie dumy z przynależności do wspaniałego narodu jakim są Polacy.

 Jarosław Zaborski

 

Wycieczka klas szóstych 

2 listopada 2017r. uczniowie klas VI wzięli udział w wycieczce do Lublina. Pierwszym punktem programu było obejrzenie filmu „Tarapaty” w kinie Cinema City.  Niebezpieczne przygody młodych bohaterów, wątek poszukiwania  skarbu i zagadki detektywistyczne  w tle zainteresowały oglądających seans uczniów. Drugim punktem programu było obejrzenie największej w Polsce wystawy budowli wykonanych z klocków LEGO. Zwiedzający odkrywali świat nauki oraz historii. Mogli podziwiać budowle przestawiające architekturę zabytkową i współczesną, sceny historyczne, bohaterów literackich i  filmowych. Uczniowie wzięli udział w nietypowej lekcji biologii-widzieli modele ukazujące budowę układów i narządów wewnętrznych człowieka. Największe wrażenie wywarł na oglądających wykonany z miliona klocków model samolotu prezydenckiego  Air Force One. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się naturalnej wielkości  figury znanych i lubianych sportowców: Roberta Lewandowskiego, Agnieszki Radwańskiej, Marcina Gortata i Roberta Sonika. Po obejrzeniu ekspozycji uczniowie bawili się w Fun Parku, czyli strefie zabaw klockami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że klocki  LEGO niezależnie od wieku uczą, bawią i rozwijają wyobraźnię. Wycieczkę można zaliczyć do udanych. 

 Liliana Rosiecka 

 

Dzień Papieski 2017

 „Idźmy naprzód z nadzieją!”– pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku XVII Dzień Papieski. Szczególnie widocznym znakiem tego święta była przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W zbiórce udział wzięło 24 wolontariuszy, uczniów naszej szkoły, członków „Szkolnego Klubu Wolontariusza”. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na opiekę finansową i formacyjną osób młodych, nazywanych często "Żywym Pomnikiem" św. Jana Pawła II. W Dniu Papieskim dziękujemy Bogu za dar św. Jana Pawła II - wielkiego człowieka i wielkiego Polaka. 

 Anna Malarczyk, Jadwiga Janczarek, Dorota Rusek

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

                      Dzień  Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, które zostało utworzone z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej. To dzień wyjątkowy, kiedy uczniowie składają nauczycielom życzenia cierpliwości i wytrwałości w dalszej - nie zawsze łatwej pracy. 

Doceniając codzienny trud pedagogów uczniowie klas V przygotowali apel w formie "Koncertu życzeń". Odbył się on 13.10.2017r. w sali gimnastycznej. Była to również okazja do nagrodzenia nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczo-wychowawcze przez dyrektora szkoły.

Aneta Hacia
 
EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

                     W dniu 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tego powodu nasza szkoła została zarejestrowana na stronie WOŚP, przyłączając się tym samym do wspólnego promowania w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Lekcję pierwszej pomocy przeprowadzili dwaj absolwenci Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej: Maciej Pietraś – z ramienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedrzwicy Dużej we wsparciu Szymona Chamery – z ramienia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (IV drużyna Wędrowników Azymut). Lekcja była mistrzowskim połączeniem pogadanki słownej z filmikiem i prezentacją oraz częścią praktyczną, obejmującą zarówno pracę z fantomem, jak i ochotnikami spośród uczniów. Uczniowie klas II, III oddziałów gimnazjalnych oraz IV i VII klasy szkoły podstawowej uczyli się, jak postępować z osobą nieprzytomną, skutecznie prowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową, układać w pozycji tzw. bezpiecznej oraz rozpoznawać oznaki zawałów serca, czy udarów. Lekcja została dodatkowo wzbogacona o elementy zatrucia czadem , ich źródła, objawy oraz zasady pomocy ofiarom zatrucia. Uczniowie  mogli w trakcie lekcji pogłębić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wymienionej tematyki, jak również wiele elementów tej wiedzy po prostu nabyć. Podkreślić należy, że podczas jednej z prowadzonych lekcji została również zorganizowana próba ewakuacyjna, dzięki której uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób z zachowaniem spokoju i rozwagi opuścić płonący budynek odpowiednim wyjściem ewakuacyjnym. Ewakuację nadzorowali strażacy Jednostki Pożarniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bełżycach. Wszyscy uczniowie byli usatysfakcjonowani atrakcyjnymi zajęciami. Ten dzień z pewnością zapisze się historii naszej szkoły jako wyjątkowy, a nabyte dziś umiejętności będą niezwykle przydatne i cenne w naszym przyszłym życiu. Dziękujemy!!!!

Katarzyna Bartnik 

 

Klasy VII w Lublinie

09.10. 2017 r. uczniowie klas siódmych byli na wycieczce w Lublinie. Odwiedzili Ogród Botaniczny zatopiony w barwach październikowego poranka, zobaczyli w szklarniach ogrodu rośliny rosnące w najodleglejszych zakątkach świata. 

 Następnie udali się do auli UP, gdzie obejrzeli spektakl pt. „ W pustyni i w sieci” przygotowany przez aktorów z Wrocławskiego Teatru In-Art.  Przedstawienie pokazywało młodym odbiorcom sztuki „jak można połączyć nieśmiertelną mądrość, która płynie z książek, ze źródłem nieograniczonych możliwości – komputerem”. Najwspanialszym komentarzem, dla nas nauczycieli, było stwierdzenie wielu uczniów: „Od dzisiaj zacznę chodzić do teatru”.  

 

 M. Nowacka

 

Wycieczka klas IV do Janowca i Kazimierza Dolnego

 

Dnia 9 września 2017r. odbyła się wycieczka klas IV do Janowca i Kazimierza Dolnego. Na początku naszego wyjazdu zwiedziliśmy ruiny zamku w Janowcu, a następnie ciuchcią i promem udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Na miejscu zjedliśmy smaczny posiłek i zwiedziliśmy rynek Kazimierza Dolnego, gdzie wielu z uczestników wycieczki zakupiło tradycyjne kazimierskie koguty. Ostatnim punktem naszej wyprawy były zajęcia integracyjne w Parchatce. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i w radosnych nastrojach po godzinie osiemnastej wróciliśmy do Niedrzwicy Dużej.

 

Agnieszka Latos

 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

       Każdego roku w ostatni piątek września obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Zachęca ona do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w niecodzienny sposób. "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają" – czyli dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum sprawdzają stan „tabliczkowej” wiedzy wśród swoich bliskich sąsiadów i znajomych, jak również koleżanek i kolegów szkolnych.   Tym razem do  akcji włączyli się uczniowie klas: IV b, V b oraz III a i III b gimnazjum. Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie: Agnieszka Sidor, Mira Mazurkiewicz Leziak oraz Justyna Polaczek. Pracownie matematyczne oraz gazetki na korytarzach szkolnych zostały udekorowane specjalnie na ten dzień przygotowanymi plakatami. Patrol stacjonarny oblegany był na korytarzu szkolnym, a reszta ekspertów i asystentów wyruszyła na ulice oraz do okolicznych instytucji. Egzaminatorzy oraz asystenci bardzo angażowali się w swoją pracę. Przepytywani byli ludzie w różnym wieku. Dorośli mieli okazję zaprezentować młodszym znajomość tabliczki mnożenia, uczniowie, którzy przez wakacje zdążyli zapomnieć, przypomnieli ją sobie, a wszystkiemu towarzyszyła świetna zabawa. Do zobaczenia za rok!

 

Justyna Polaczek 

 

 Marsz Pamięci

 Dnia 30 września 2017 roku grupa 20 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Marszu Pamięci. Trasa o długości ok.20 km wiodła z Rynku w Bełżycach do miejscowości Kolonia Szczuczki. W czasie wędrówki zatrzymaliśmy się na Cmentarzu Parafialnym  w Bełżycach, gdzie znajdują się groby uczestników walk z czasów II wojny światowej.  Przy Szkole Podstawowej w Krzu zostaliśmy poczęstowani słodkościami  i  upiekliśmy kiełbaski na ognisku. Natomiast w Kaplicy odbyło się krótkie nabożeństwo. Marsz zakończyliśmy w Kolonii Szczuczki , na miejscu masowej zbrodni dokonanej przez Niemców 1października 1939 roku na miejscowej ludności.  Większość  uczestników zapowiada udział w kolejnych marszach. Zapraszamy tez innych do udziału. 

Opiekunowie: Anna Paluch i Magdalena Kosidło. 

 

Ale Draka – w IVa Dzień Chłopaka!

              Nieco wcześniej niż przewiduje klasycznie kalendarz,  bo 27 września 2017, w klasie IVa miały miejsce wydarzenia, które poruszyły niebo i ziemię. A na pewno mury szkoły: Dzień Chłopaka! Z tej okazji dziewczyny ubrały się najładniej, jak potrafiły, i przygotowały dla swoich kolegów wyjątkową niespodziankę: Konkurs na Super Chłopaka IVa. 

             Oj, działo się dużo, szybko i głośno: najpierw rozbujana w rytmie „Despacito” konkurencja na najlepszego  tancerza. Potem coś dla intelektualistów: odpowiedz bezbłędnie na pytania z różnych dziedzin wiedzy szkolnej. I tu chłopcy radzili sobie wybornie, a nawet jeśli nie – pomagał telefon do przyjaciela albo niezawodna publiczność.  Dopiero po takiej rozgrzewce zaczęło się na serio: panowie musieli przejść (a w istocie przepełznąć) pod coraz niżej opuszczaną liną! Aż trudno uwierzyć, ile emocji wywołało zadanie polegające na podaniu jednego, pomysłowego określenia dziewczyn z naszej klasy. Ponoć w opinii chłopaków panie są kreatywne, pomocne, miłe, normalne, ale przede wszystkim - piękne! Trzeba było usłyszeć owacje na cześć twórcy tego określenia! I wreszcie rozstrzygająca konkurencja: zawiąż krawat. Nikt się nie udusił na szczęście, chyba, że ze śmiechu, bo chłopcy gustownie wywiązali kokardy, szale i inne wariacje na temat klasycznego rekwizytu męskiej urody. Nie pomogło nawet szybkie szkolenie prowadzone przez jedną z mam – chłopcy ten etap towarzyskiej ogłady mają jeszcze przed sobą.
             Finał okazał się zaskakujący: wszyscy panowie zasłużyli na miano SUPER CHŁOPAKA IVA, a zatem otrzymali pamiątkowe  dyplomy i urocze kubeczki „Nr1 – Najlepszy chłopak na świecie”. Rodzice przygotowali ponadto słodkie upominki - także dla każdej dziewczynki.
            Zmęczeni, ale szczęśliwi zakończyliśmy imprezę… wielkim sprzątaniem sali J.
            Dziękujemy pani Ewie Wlaszczyk i pani Agnieszce Wałachowskiej za pomoc w organizacji imprezy.

 

Klasy V z wizytą w wojsku…

„Jedno mamy życie, musimy przeżyć je mądrze”

 Ta myśl Romualda Traugutta posłużyła za motto Święta Wielonarodowej Brygady (część polska). Uroczystość, w której uczestniczyły klasy V naszej szkoły, odbyła się 8 września w Lublinie w siedzibie Batalionu Dowodzenia przy ul. Kruczkowskiego. W trakcie części oficjalnej uczniowie byli świadkami  przyznawania odznaczeń dla najbardziej zasłużonych żołnierzy, pokazu musztry paradnej, koncertu orkiestry dętej oraz defilady wojskowej. Następnie był czas na zapoznanie się ze sprzętem wojskowym. Wielkim powodzeniem cieszyły się super motocykle do zabezpieczania ruchu marki Yamaha i Kawasaki, przy których dużo czasu spędzili nie tylko chłopcy, ale również dziewczęta. Oczywiście przy takim święcie, nie mogło zabraknąć tradycyjnej grochówki wojskowej. Do szkoły wróciliśmy w świetnych nastrojach. Fotorelacja wkrótce.

 Andrzej Pastuszak

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

A za chwilę nad książką
pochylimy znów głowy...
Bo już słońce przez okno
świeci blaskiem wrześniowym.

 Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego dziecka. W poniedziałek,  4 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2017/2018. Będzie on rokiem kontynuacji dotychczasowych zadań, a także podejmowania nowych wyzwań. Życzymy wszystkim Uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

 

2016/ 2017

 Zakończenie roku szkolnego

Dzisiaj, 23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Wielu uczniów otrzymało promocję do klasy następnej z wyróżnieniem, niektórzy dostali podziękowania za właściwą postawę i uczciwość. Jeszcze inni wyróżnili się w sporcie, czy konkursach przedmiotowych. Wszystkich łączy to, że na swój sukces ciężko pracowali przez cały rok i teraz przyszedł czas na odpoczynek. Wakacyjny nastrój był odczuwalny mimo odświętnych, galowych strojów. Klasy szóste przygotowały z tej okazji krótki występ, a klasa IIc zaprezentowała żywiołowy taniec. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.  Do zobaczenia we wrześniu. 

  Nasza pomoc dla Martynki                                 

      „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
  nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
                                                                                                                                          Jan Paweł II 
 
W imieniu Martynki i jej mamy gorąco dziękujemy Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi, Uczniom oraz Rodzicom za różne działania* podejmowane w roku szkolnym 2016/2017, z których fundusze zostały wpłacone na konto Pomagam.pl/ MukoMartynka – By móc lepiej oddychać.
 *bal andrzejkowy, głosowanie w ramach akcji  „Napisz list do Mikołaja”, kiermasze, licytację piłki siatkowej z podpisem ówczesnego trenera reprezentacji Polski Stephane’a  Antigi, fanty na koncert charytatywny, przekazane stypendium za wyniki w nauce, skarbonki klasowe oraz zbiórki pieniężne zorganizowane przez każdą z klas  i uczestników pielgrzymki komunijnej  
Zachęcamy do dalszej pomocy i zapraszamy na stronę: By móc lepiej oddychać.
                                                                                                                                       Dyrekcja Szkoły Podstawowej

 Kryształowy Jubileusz Twórczości Artystycznej ks. dra Pawła Wojciecha Maciąga 

 Dnia 21 czerwca  2017 roku w Muzeum na Zamku Lubelskim obchodzony był Kryształowy Jubileusz Twórczości Artystycznej ks. dra Pawła Wojciecha Maciąga, zorganizowany przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Związek Literatów Polskich, Koło Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta, Muzeum na Zamku Lubelskim oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.
 Zaproszenie na Uroczystości Jubileuszowe otrzymało grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły, którzy wykonali krótki koncert muzyczny z bukietem poezji. W programie znalazły się wiersze z rożnych okresów twórczości ks. Pawła, piosenki o tematyce religijnej oraz krótki utwór muzyczny wykonany na klarnecie.
Społeczność naszej szkoły, której absolwentem jest Jubilat reprezentował dyrektor p. Andrzej Pastuszak, wicedyrektor p. Renata Szymańska oraz delegacja uczniów w składzie: Baran Kacper, Barwiak Aleksander,  Bednarczyk Patrycja, Boruch Izabela, Figiel Zuzanna, Figura Agata, Kańczugowska Julia, Kidaj Pola, Kowalczyk Zuzanna, Kurowska Amelia, Momot Karolina, Niezgoda Agnieszka, Pastuszak Oliwia, Selegrat Antonina, Słotwińska Magdalena, Stanikowski Mateusz, Suchora Natalia i Żarnowski Jakub. Montaż przez nich wykonany został przyjęty  bardzo pozytywnie. Wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. A niektórzy jeszcze w trakcie degustacji  „kryształowego menu”,  odbierali indywidualne gratulacje.  Ks. Paweł w podziękowaniu przekazał dla uczniów i szkoły tomiki poezji.   Do występu uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem nauczycieli: Anny Paluch, Barbary Pałki i Jolanty Majewskiej.                      Anna Paluch
 

X Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Gminie Niedrzwica Duża

Dnia 14 czerwca 2017 roku odbył się X Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Gminie Niedrzwica Duża , organizowany przez Szkołę Podstawową w Krężnicy Jarej. Tegoroczna edycja,  jubileuszowa miała zupełnie inny charakter niż dotychczasowe.  Uczestnicy odbyli wycieczkę po gminie. Zadaniem drużyn  było zaprezentowanie najciekawszych miejsc w swoich miejscowościach. Po spacerze uliczkami Krężnicy Jarej, do odwiedzenia Strzeszkowic zaprosili uczniowie tamtejszej szkoły. Następnie dzieci wraz  z opiekunami udały się do Sobieszczan i Niedrzwicy Kościelnej. Ostatnim punktem imprezy było zwiedzanie Niedrzwicy Dużej. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Kinga Kijek, Urszula Kosidło, Jakub Gałat i Jakub Żarnowski zaprezentowała uczestnikom wyjazdu następujące obiekty: cmentarz z czasów I wojny światowej, zabytkowy dworzec kolejowy z okresu 20-lecia międzywojennego, dwór  Dłuskich  z II poł. XVIII/I poł. XIX w. i stawy dworskie. Wycieczka zakończyła się  w urzędzie gminy, gdzie uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety oraz czeki do zrealizowania przez szkołę . Zwiedzili też urząd gminy, po której oprowadzał Zastępca Wójta Gminy Niedrzwica Duża Pan  Bartosz Dąbrowski. Wszystkim bardzo spodobała się taka forma turnieju.  Anna Paluch

 

Wycieczka klas VI - Zakopane

 W dniach 6-8 czerwca 2017r. uczniowie klas szóstych byli na wycieczce w Zakopanem i Krakowie.  Pierwszego dnia, po wyczerpującej podróży, wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, by zobaczyć panoramę Zakopanego. Spacerowaliśmy także po najsłynniejszej ulicy - Krupówkach i  zwiedziliśmy Kościół i Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Kolejnego dnia wjeżdżaliśmy na skocznie narciarskie i podziwialiśmy piękno Tatr, wędrując górskimi szlakami (Drogą pod Reglami, Doliną ku Dziurze do jaskini  i Doliną Strążyską do wodospadu Siklawa). Po południu pływaliśmy w  zakopiańskim aquaparku, a wieczorem bawiliśmy się przy ognisku. Ostatni dzień spędziliśmy w Krakowie, gdzie zwiedziliśmy m.in. Wawel, Sukiennice, Rynek, Kościół Mariacki i Wieżę Floriańską. Szczegóły w fotorelacjach.            A.Dymitrak

IV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły   

Już po raz czwarty w Dzień Dziecka odbył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Na Orliku osiem drużyn z klas IV-VI stanęło do trudnej rywalizacji. Wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli, chcąc zdobyć upragnione zwycięstwo. Warto podkreślić, że drużyny grały fair play i z honorem znosiły porażki. Napięcie rosło z każdą chwilą, kolejne klasy odpadały z zawodów. W finale znaleźli się uczniowie klasy VIa i VIb. Początkowo przewagę uzyskała klasa VIa, zdobywając pierwszego gola. W drugiej połowie meczu VIb wyrównała. Gwizdek zakończył nierozstrzygnięte spotkanie. Trudno było zachować spokój w zarządzonej przez sędziego dogrywce. Kiedy i ta się skończyła, a wynik nadal pozostał 1:1, wiadomym było, że wygra drużyna, która ma bardziej opanowany stały element gry, rzuty karne, i potrafi panować nad nerwami.  Kolejne trafione bramki z każdą chwilą przybliżały drużynę klasy VIa  do zwycięstwa. I stało się, kapitan Adrian Gęca odebrał puchar z rąk Dyrektora Szkoły, jako symbol sukcesu, jaki w turnieju odniosła klasa VIa.    M. Nowacka

  Wycieczka klas piątych - Krajno

22 maja 2017 roku  uczniowie klas V udali się na całodniową wycieczkę do Parku Rozrywki i Miniatur „Sabat” Krajno. W pięknym otoczeniu Gór Świętokrzyskich uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać najwspanialsze budowle świata i miejsca stworzone przez naturę w miniaturze m.in. Wieżę Eiffla, Bazylikę z Placem Świętego Piotra, Koloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Big Ben, Piramidę Cheopsa, Wodospad Niagara, WTC, Statuę Wolności, Wielki Mur Chiński, miniaturową Ziemię Świętą, Pomnik Chrystusa Odkupiciela z Rio. Dużą atrakcją pobytu był park linowy z trasami zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych miłośników wspinaczki. Niezapomniane wrażenia wywarły na oglądających filmy w Kinie 6D. Oprócz tego dzieci korzystały z takich atrakcji jak: dmuchańce, Eurobungee, samochodziki elektryczne - autodrom, łódeczki i skutery elektryczne oraz kule wodne. Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale.

Wojewódzki Konkurs Plastyczny  

 Jury Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Moje Miasto  Dawniej i Dziś -Kontrasty"  przyznało II miejsce Julii Kańczugowskiej, uczennicy kl.Va Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Julka pracuje pod opieką p.Ma gdaleny Konopczynskiej.

 Wojewódzki Konkurs Wiedzy  "O Świętym Janie Pawle II"

Uczniowie naszej szkoły: Izabela Boruch, Szymon Zięba, Antonina Selegrat, Kacper Masierak wzięli udział w wojewódzkim konkursie "O Świętym Janie Pawle II" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Rudniku Szlacheckim. W dogrywce o trzecie miejsce brała udział Iza. Do konkursu uczniów przygotowywała pani Jadwiga Kowalska, a opiekę w czasie konkursu sprawował ks. Jakub Albiniak.

Tosia Selegrat Va

Czwarte klasy w Lublinie

 W dniu 8 maja 2017 r. odbyła się wycieczka do Lublina uczniów z klas czwartych. Na początku zwiedzaliśmy Stadion Arena Lublin - miejsce, w którym odbywają się największe wydarzenia sportowe w naszym województwie, koncerty, pokazy, itp. Podczas zwiedzania sympatyczny Przewodnik pokazał nam najważniejsze miejsca Areny niedostępne na co dzień, czyli m. in.: salę konferencyjną, szatnie dla zawodników, Strefę VIP, Lożę Prezydencką, Trybunę Prasową. Mieliśmy możliwość zasiąść na ławkach rezerwowych oraz poczuć klimat prawdziwych emocji sportowych, głośno skandując "Polska!" z trybun stadionu. Obiekt zrobił na nas duże wrażenie i na pewno dla większości uczniów nie była to ostatnia wizyta.

 Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy w Multikinie. Widzowie mieli bardzo dobrą zabawę - nie mogło być inaczej gdy "Dzieciak rządzi". Na koniec poszliśmy się posilić do ulubionego miejsca prawie każdej wycieczki. Tam również humory dopisywały. W radosnym nastroju wróciliśmy do Niedrzwicy.
 
Mira Mazurkiewicz - Leziak

  VII Szkolny Konkurs Logopedyczno – Czytelniczy „ Posłuchaj jak pięknie czytam”.  

       Na przełomie marca i kwietnia b.r w klasach II i III przeprowadzono klasowe eliminacje czytelnicze. Spośród biorących w nich udział dzieci  (odpowiednio 41 i 39 ) wyłoniono 12-oro najlepiej czytających.  10 maja 2017r. w bibliotece szkolnej odbył się finał konkursu. Zadania konkursowe (tekst, zagadki  o bohaterach książek dla dzieci i rebusy – tytuły książek) sprawdzały zarówno opanowanie techniki czytania głośnego jak i podstawową wiedzę czytelniczą. Wszyscy finaliści wykazali się dużymi umiejętnościami w w/w zakresie, jednak najwyżej ocenieni przez panie jurorki (p. w-ce dyr.  R. Szymańska i polonistka p. A. Hacia)  zostali Aleksander Barwiak z kl. IIb i Dawid Janczarek z kl. IIIb. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!   A  oto wszyscy uczestnicy finału: Markiewicz Amelia, Cielma Aleks – kl. IIa,  Barwiak Aleksander, Antoni Kowalczyk – kl. IIb Chamera Piotr, Kędzierska Oliwia – kl. IIc  Janik Julia, Pielacha Maja – kl. IIIa  Janczarek Dawid, Lasek Aleksandra – kl. IIIb  Nitkiewicz Wiktor, Socha Kacper- kl. IIIc

 V Rajd mjr. cc. "Zapory" 2017      

  Dnia 6 maja 2017 roku grupa 13 uczniów z klas szóstych pod opieką wychowawczyń Anny Paluch i Marii Nowackiej wzięła udział w  V Rajdzie mjr. cc. „Zapory” 2017. Rajd organizowany był przez Burmistrza Bełżyc oraz  Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” pod patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej - Odział w Lublinie.

       Trasa rajdu (ok. 17 km) wiodła z Bełżyc przez Jaroszewice, Matczyn, Pawlin, Radawiec  do Konopnicy. Celem rajdu było zapoznanie uczestników, głównie dzieci i młodzieży, z  postacią majora cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i działalnością Żołnierzy Wyklętych oraz Armii Krajowej, z lokalnymi miejscami historycznie związanymi z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego, jego walki z okupantem niemieckim i komunistycznym oraz zaszczepienie zainteresowania tematyką historyczną, patriotyczną i niepodległościową. Wędrówkę uatrakcyjniły: prezentacja Jednostki Komandosów z Lublińca (pokaz nowoczesnego sprzętu, przejażdżki quadem wojskowym), pokaz skoków spadochronowych na lotnisku w Radawcu, relacje i wspomnienia weteranów, krótkie prelekcje, śpiewanie piosenek wojskowych i patriotycznych, ognisko oraz wojskowa grochówka. Uczniowie wzięli również udział w nabożeństwie polowym przy pomniku zamordowanych przez Niemców mieszkańców Radawca. Na zakończenie Rajdu  rozlosowano nagrody rzeczowe. Wszyscy nasi uczniowie, którzy w trakcie wędrówki doskonale sobie poradzili z pytaniami konkursowymi, wrócili z cennymi upominkami. Zapraszamy za rok z nadzieją na powiększenie liczby uczestników z naszej szkoły.

 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 4 maja 2017r. uczniowie kl. Va  zaprezentowali przed publicznością szkolną i rodzicami apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Widzom przybliżono dwie sceny ukazujące I rozbiór Polski oraz moment zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Recytowano także wiersze, zaś chór szkolny przypominał  pieśni związane z obchodzonym świętem. Największą uwagę przykuły barwne stroje, w których wystąpili przedstawiciele klasy, wcielający się w role twórców Konstytucji. Na zakończenie uczniowie przeprowadzili wśród publiczności konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Dobre odpowiedzi zostały nagrodzone słodyczami. Uczniów do występu przygotowały panie: Liliana Rosiecka oraz  Barbara Pałka. 

 

 Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

W dniu 27 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Organizatorami konkursu byli p. Marzena Musińska-Niezgoda, p.Agnieszka Latos oraz p.Andrzej Gandecki.
   W konkursie wzięło udział dziesięciu uczniów ze szkół podstawowych w Czółnach, Krężnicy Jarej oraz Niedrzwicy Dużej.
Naszą szkołę reprezentowali Kacper Szuster IIIc, Izabela Boruch Va oraz Zuzanna Tyc IVb
Wyniki konkursu :
Kategoria kl.I-III
I miejsce Miłosz Bartnik SP Krężnica Jara
II miejsce Zuzanna Deryło  SP Czółna
III miejsce Ewa Ozimek  SP Czółna
Kategoria IV-VI
I miejsce  Zuzanna Tyc SP Niedrzwica Duża
II  miejsce Antonina Matysek SP Krężnica Jara
III miejsce Julia Nowak SP Czółna
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu.
                                                                                   Marzena Musińska-Niezgoda

 

XXXVI Mały Konkurs Recytatorski
 
Dnia 25 kwietnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji odbył się XXXVI Mały Konkurs Recytatorski.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Klasy I – III: Mierzyńska Julia (p.Anna Drewniak-Janczarek), Markiewicz Gabriela(p.Grażyna Antoń), Kura Milena (p.Jolanta Majewska), Jarczak Paulina (p.Bożena Rejniak), Lisiecka Dorota (p.Barbara Niezgoda), Sochan Magdalena (p.Anna Wójcik),
Klasy IV - VI: Machaj Aleksandra (p.Aneta Hacia), Słotwińska Magdalena (p.Aneta Hacia), Boruch Izabela (p.Liliana Rosiecka), Wapiński Wojciech (p.Liliana Rosiecka), Bednarczyk Patrycja (p.Maria Nowacka), Kidaj Pola (p. Maria Nowacka),
Do dalszego etapu przeszły:
Mierzyńska Julia, Lisiecka Dorota, Sochan Magdalena
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 Izabela Boruch Va

 

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Gminny etap tegorocznego turnieju odbył się w naszej szkole we wtorek 25 kwietnia. Udział wzięły czteroosobowe drużyny ze szkół podstawowych z Krężnicy Jarej, Marianki, Czółen i Niedrzwicy Dużej oraz trzyosobowe drużyny gimnazjalistów z Gimnazjum Nr 1 w Niedrzwicy Dużej i Gimnazjum Nr 3 w Krężnicy Jarej. Jak zwykle I miejsce zdobył zespół, który otrzymał najmniejszą liczbę punktów. Tym razem były to drużyny reprezentujące SP i Gimnazjum w Niedrzwcy Dużej. To te szkoły będą reprezentować Gminę Niedrzwica Duża na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 13 maja 2017r. w SP nr 27 w Lublinie. Nagrody w Turnieju ufundowane zostały przez Gminę Niedrzwica Duża.

Samorząd Uczniowski na Koncercie Wojska Polskiego

Reprezentacja Samorządu Uczniowskiego w dniu 11 kwietnia 2017r. uczestniczyła w Koncercie Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który był upamiętnieniem 40 rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Uroczystość ta miała miejsce w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykonane zostały pieśni żołnierskie i patriotyczne. Naszym zdaniem koncert był na bardzo wysokim poziomie. Wprawiał w zachwyt i zadumę. 

Agnieszka Niezgoda, Martyna Kowalczyk, Pola Kidaj, Zuzanna Kowalczyk, Kacper Baran

Wycieczka klasy IIIa 

4 kwietnia  2017 roku klasa IIIa  była na wycieczce w Lublinie. Wyjazd  rozpoczęliśmy  wizytą w Domu Pomocy Społecznej BETANIA. Uczniowie  zaprezentowali się w  przedstawieniu o zwyczajach i tradycjach Świąt Wielkanocnych. Występ uświetnił tata Karola Konecznego, pan Grzegorz, akompaniując dzieciom na akordeonie w przyśpiewkach ludowych opowiadających o tradycjach Lanego Poniedziałku. Mieszkańcy ośrodka nagrodzili małych artystów  gromkimi brawami oraz ciepłymi podziękowaniami. Otrzymaliśmy również  propozycję  kolejnych odwiedzin i  występów. Dla wszystkich były  to bardzo miłe i wzruszające chwile, a dla uczniów  niezapomniana lekcja wychowawcza. Następnie udaliśmy się do Archikatedry  Lubelskiej. Zwiedziliśmy zakrystię akustyczną, skarbiec oraz krypty w podziemiach. Na koniec  przyjechaliśmy do BAWIALNI TROLEJBUS, gdzie mieliśmy okazję poznać tajniki tworzenia filmu animowanego. Uczniowie pod fachowym okiem animatorów opracowali opierając się na faktach z kronik policyjnych film pt. „ Pożar w stolarni w Niedrzwicy Dużej”.  Wyjazd był atrakcyjną formą integrującą wypoczynek  z nauką oraz wychowaniem.

 

Opiekunowie:  Barbara Niezgoda i Jadwiga Kowalska.

 

Nasza Szkoła na kiermaszu

 Uczniowie naszej Szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w organizowanym przez GOKS iR kiermaszu wielkanocnym. Klasa II b  przygotowana przez panie Jadwigę Kowalską i Jolantę Majewską zaprezentowała przedstawienie pod tytułem „Poranek wielkanocny,” przybliżając widzom ewangeliczny opis zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Następnie chór szkolny pod kierunkiem p.Barbary Pałka wykonał kilka utworów, którymi  wprowadził widownię w atmosferę zbliżających się świąt.

 Ponadto nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „WYCINANKA LUDOWA”. W kategorii klas I-III indywidualnie dziewczynki z klasy III a zajęły:  Wiktoria Pyc I miejsce, a Maria Wałachowska III miejsce. Grupowo klasa Ia, wych. p.Anna Drewniak- Janczarek -II miejsce, a klasa III a  wych. p.Barbara Niezgoda -III miejsce.  W kategorii klas IV-VI indywidualnie uczennica klasy Va Julia Kańczugowska – III miejsce.

J.Kowalska

 

Dla Martynki

W dniu 2 kwietnia odbył się tradycyjny kiermasz wielkanocny w lokalu GOKSiR. Swoje stanowisko przygotowała klasa IIIc pod opieką p.M.Paluch przy współpracy rodziców, zbierając pieniądze na pomoc dla Martynki Kurek. Do pomocy włączyły się wszystkie klasy naszej szkoły przygotowując ciasta. Klasy starsze pod opieką p. M.Konopczyńskiej przygotowały ozdoby wielkanocne. Uzbieraliśmy 1268,50 zł, które przekażemy na konto Martynki. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za przygotowanie ciast oraz organizację stoiska.

Uczniowie kl. IIIc z wychowawczynią 

Festiwal Pieśni Żołnierskiej

Dnia 28 marca 2017r. odbył się w naszej szkole Festiwal Pieśni Żołnierskiej. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas I- VI, prezentując wylosowane lub wybrane pieśni żołnierskie i patriotyczne. Wykonanie piosenek oceniało jury w składzie: p. Izabela Mazurek, p. Renata Gawryluk- Juszka, p. Teresa Pyc. Konkurs otworzył Dyrektor szkoły p. Andrzej Pastuszak życząc zebranym miłych, niezapomnianych wrażeń i powodzenia występującym uczestnikom konkursu. Nad przebiegiem uroczystości czuwały organizatorki: p. Barbara Pałka i p. Grażyna Antoń. W przerwach prezentacji zespołów i obrad jury czas oczekiwania na werdykt komisji umilał nam występ szkolnego zespołu tańca „Festa” i laureatów konkursu piosenki europejskiej: Julii Onyszko oraz Agnieszki Niezgoda, Zuzanny Kowalczyk, Michała Wojtyły i Jakuba Gałata.

W kategorii  klas młodszych I miejsce zajęła klasa IIIa p. Barbary Niezgody z piosenką „Serce w plecaku”, II miejsce klasa IIc p. Bożeny Rejniak i III miejsce klasa IIa p. Iwony Pastuszak.

W klasach starszych I miejsce przypadło klasie Vb p. Magdaleny Oleszek z piosenką „Dziewczyna z granatem” , II miejsce zajęła klasa IVb p. Miry Mazurkiewicz – Leziak i III miejsce klasa IV c p. Anety Hacia i p. Agnieszki Rudzkiej. Zwycięzców uhonorował słodkimi upominkami Dyrektor szkoły.

G. Antoń,  B.Pałka

 

Śpiewamy po angielsku 

W dniu 28-go lutego 2017 roku uczniowie z naszej szkoły: Martyna Kurek z klasy IIIC i Szymon Zięba z klasy VB wzięli udział w IV Międzyszkolnym Przeglądzie Piosenki Angielskiej w Szkole Podstawowej w Sobieszczanach. Martynka śpiewała piosenkę "He Wants a Snack" a Szymon - "Firework". Martyna Kurek zajęła trzecie miejsce w kategorii klas I-III. Gratulujemy!

 Andrzej Gandecki

 

Koncert kolęd "Gdzie jest nasze Betlejem?" 

 8 stycznia 2017 roku w GOKSiR  Niedrzwica Duża odbył się koncert kolęd "Gdzie jest nasze Betlejem”.  Uczniowie naszej szkoły  z klasy III a oraz z klasy IV c zostali zaproszeni na tę uroczystość i zaśpiewali z towarzyszeniem orkiestry  pastorałkę „ŚWIEĆ GWIAZDECZKO”. Występ bardzo podobał się publiczności. Mali wokaliści zostali nagrodzeni cukierkami oraz  gromkimi brawami. Zobacz fotorelacje w naszej zakładce i na stronie GOKSiR.

 Barbara Niezgoda

 Zabawa choinkowa

  Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Tak też było u nas w szkole, gdy w czwartek, 5 stycznia miała miejsce zabawa choinkowa. Tego dnia  w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek i rozpoznać je było czasami bardzo trudno. Uczniowie świetnie się bawili, bo muzyka porywała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. Wystrój sali wprowadził  radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunków i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

XIV Międzyszkolny Konkurs ,, Hej, Kolędy to czas…”

  Dnia 5 stycznia 2017r. w naszej Szkole odbył się międzyszkolny konkurs kolęd i pastorałek, w którym udział wzięli uczniowie następujących szkół: SP w Mariance, SP w Czółnach, SP w Krężnicy Jarej, SP w Sobieszczanach, SP w Niedrzwicy Kościelnej i SP w Niedrzwicy Dużej. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wokalny wykonując znane, tradycyjne lub mniej znane kolędy i pastorałki. Dzięki wsparciu konkursu przez Ks. Wojciecha Zasadę, Panią Justynę Orzeł, Państwa Joannę i Grzegorza Mielników oraz Urząd Gminy w Niedrzwicy Dużej wszyscy uczestnicy (79 uczniów) otrzymali nagrody i słodki poczęstunek. Bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwość hojność.

 

 Organizatorki konkursu

 Aby Święta Bożego Narodzenia
były Bliskością i Spokojem,
a Nowy Rok – Dobrym Czasem

Nadszedł ten najpiękniejszy okres roku, w którym czekając na święta można poczuć ich atmosferę. Z tej okazji  klasa IVc przygotowała apel, w którym przypomniała tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Wiersze, kolędy i pastorałki wprowadziły nas w magię świąt. Świąteczne zwyczaje zaprezentował też zespół Festa. Były życzenia i opłatek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Kiermasz Bożonarodzeniowy

 Uczniowie klasy IIIc wzięli aktywny udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym organizowanym w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej. Wraz z rodzicami i wychowawczynią p. M. Paluch przygotowali ozdoby świąteczne, upiekli pierniczki oraz ciasto. Licytowana była również piłka siatkowa z podpisem trenera reprezentacji Polski Stephane'a Antigi.Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży ciast i ozdób świątecznych oraz licytacji został przekazany na pomoc dla Martynki.

 W czasie Kiermaszu koncert kolęd zaśpiewał chór szkolny przygotowany przez p. B. Pałkę oraz wystąpił zespół Festa – instruktor J. Gugała.Uczniowie klasy III a, pod kierunkiem p. Barbary Niezgody zdobyli I miejsce - w konkursie plastycznym pt. „Aniołek”.

 „WIELKI KIERMASZ CIAST”

 SK PCK i SU wspólnie zorganizowało i przeprowadziło w naszej szkole w dniach 15 i 16 grudnia 2016 r. „WIELKI KIERMASZ CIAST.” Ciasta były pieczone przez uczniów, ich rodziców, babcie, ciocie - bardzo różnorodne zarówno pod względem smaku, wyglądu, jak i wielkości. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kupowali wszyscy: uczniowie i ich bliscy, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, a nawet osoby nie mające powiązania ze szkołą. Kiermasz – to akcja charytatywna na rzecz chorych dzieci. Zebrano kwotę 1187,71 zł, którą  przekazaliśmy na leczenie Martynki i Mateuszka.  Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom  za wszelką okazaną pomoc podczas organizowania i trwania kiermaszu!
 
opiekun SK PCK- Ewa Zarajczyk 
 
opiekun SU- Magdalena Oleszek

 Julka śpiewa...

Koncert Pieśni Niepokornej wybrzmiał w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.
12 wykonawców z  lubelskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział w Koncercie Pieśni Niepokornej, który został wpisany w obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Wśród uczestników była nasza uczennica  8-letnia Julia Onyszko z klasy IIIa.
- Pomagała mi mama. Cała rodzina mnie wspierała - chwali się mała wokalistka w krótkim wywiadzie dla  RADIA LUBLIN. Szczegóły tu.
 Po koncercie została odprawiona Msza św. w intencji byłych i obecnych działaczy "Solidarności".  

"Żyj zdrowo i radośnie"

14 grudnia 2016 r. odbył się VI Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem ,,Żyj zdrowo i radośnie”, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I – VI. Konkurs przebiegał w trzech etapach:  ocena prac plastycznych, konkurs wiedzy, prezentacja scenki profilaktycznej. Dodatkowym elementem była konkurencja sportowa. Finalistami konkursu zostały następujące klasy:
W kategorii klas młodszych: I miejsce – klasa IIIa;  II miejsce – klasa IIIb;  III miejsce – klasa Ib
W kategorii klas IV – VI: I miejsce – klasa Va; II miejsce – klasa Vb; III miejsce – klasa IVa.
Zwycięskie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Mikołaj dla Martynki

Dziękujemy za głosy oddane w konkursie "Napisz list do Mikołaja". Dzięki Wam i Waszym głosom Martynka wygrała upragnioną maskotkę - Furby. 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2016/17 do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym  realizowane będą następujące zadania:

Codzienne głośne czytanie.
Wizyty w bibliotece szkolnej i gminnej
Lekcje biblioteczne „Czytanie to przyjemność”
Plakaty promujące czytanie – wystawa na gazetce (parter)
Lekcja wychowawcza : „Moja ulubiona książka- poleć ją koledze/koleżance”
Skrzynka książek:  „Podaruj książkę”
Wywiady z rodzicami lub dziadkami: „Co czytali, gdy byli mali?”
Konkurs czytelniczo-logopedyczny
Konkursy recytatorskie
Konkursy literackie
Apel o książce
Gazetka oraz wystawa ukazująca realizację programu w naszej szkole
„Kleks” – wydanie okolicznościowe
Dokumentowanie w postaci fotografii

SZKOLNE KOŁO PCK

 SK PCK bierze aktywny udział  w różnych akcjach charytatywnych. Wolontariusze sprzedawali cegiełki dla fundacji na rzecz osób niewidomych  i niepełnosprawnych. Akcja odbywała się pod hasłem „Szkoło, pomóż i ty”. Zebrano kwotę 440 zł. W akcji po hasłem „Amun” zebrano kwotę 120 zł, za sprzedaż kart świątecznych wykonanych przez malarzy  malujących ustami i nogami. W obu tych akcjach na wyróżnienie zasługują : Kinga Sobastjańczyk i Wojciech Wapiński.

 Zebrano też 130 książek (bajki, lektury szkolne, kolorowanki, wiersze, komiksy, gry dydaktyczne). Akcja przebiegała pod hasłem „Przeczytaj i podaj dalej”. Książki przekazane zostały dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Załuczu. Najwięcej książek przyniosły: Aleksandra Paniak - 20; Patrycja Bednarczyk -11; Julia Syroka – 10.
SK PCK brało również udział w akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” i „Zbiórka makulatury”.
W czwartek, 15 grudnia 2016r. odbędzie się „Mini kiermasz ciast” przygotowany wspólnie z SU. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ciast, zasilą konto chorych: Martynki i Mateuszka.
Opiekun SK PCK serdecznie dziękuje uczniom, rodzicom i wszystkim bliskim naszych dzieci  za aktywne wspomaganie  akcji.

  Opiekun SK PCK - Ewa Zarajczyk

  „Drzewka pamięci”

 Nasza szkoła propaguje wartości wynikające z nauczania św. Jana Pawła II dlatego  przystąpiła do  projektu „Drzewa zimozielone pamięci świętego Jana Pawła II”. Celem projektu jest upamiętnienie i uhonorowanie św. Jana Pawła II wybitnego Polaka i wielkiego Patrioty. W dniu 24 listopada zostały zasadzone dwa drzewka sosny czarnej. Sadzonki wraz z certyfikatem „Papieskie drzewa zimozielone pamięci św. Jana Pawła II” otrzymaliśmy od Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic. Wierzymy, że wraz ze wzrostem drzewek będzie wzrastała w naszych wychowankach pamięć i miłość do naszego Wielkiego Rodaka. 

 

Andrzejki

Andrzejki to okazja do zabawy. I tak działo się  w naszej szkole 24 listopada 2016r. Uczniowie bawili się na zabawie andrzejkowej. Bilet wstępu to  słodycze, maskotki, przybory szkolne  lub artykuły żywnościowe w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Były tańce, wróżby i przepowiednie prowadzone przez Małgosię, Patrycję i Natalię – ucz. z kl. I Gimnazjum Nr 1. 

 Niesamowitą radością dla dzieci było modelowanie balonów, z których animator P. Iwona Koneczna wykręcała kwiatki, pieski, żyrafy i miecze. Już sam proces tworzenia cieszył się dużym zainteresowaniem, a dodatkową atrakcją była możliwość zabrania balonowego rekwizytu dla siebie.

 W czasie zabawy uczniowie mogli tańczyć lub pozować do zdjęcia z sympatycznymi maskotkami: kotem, łosiem i królikiem, w które wcielili się Kuba, Bartek i Szymon -  koledzy z Gimnazjum.

 W organizację imprezy, która jak mówili uczniowie była „super”, co można zobaczyć w fotorelacji,  aktywnie zaangażowała się Rada Rodziców. 

 

 Koncert „W rytmie nadziei”

 W niedzielę, 20 listopada 2016r. w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej odbył się charytatywny koncert „W rytmie nadziei” na rzecz Martynki Kurek, ucz. kl. IIIc  z naszej szkoły i Mateuszka z Niedrzwicy Dużej. Jako szkoła wzięliśmy aktywny udział w imprezie przekazując  na aukcję piłkę Brazuca  (firmy adidas) z podpisami nauczycieli i pracowników naszej placówki, a na kiermasz publikację „Zarys monografii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej” i ciepłe czapki  ręcznie robione przez P.  Marysię i P. Magdę. Także ucz. z kl. IIIc chętnie wspomogli swoją koleżankę  i małego kolegę. Pod czujnym okiem wychowawczyni Małgorzaty Paluch przygotowali piosenkę „Bo co może mały człowiek”, którą zaprezentowali w czasie koncertu. Na aukcję od klasy zostało wystawione złote serduszko, a indywidualnie K. Szuster przekazał koszulkę z autografem Tomasza Majewskiego – Mistrza Olimpijskiego  Londyn 2012. Wystawione przez nas przedmioty szybko znalazły nabywców. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 Dziękujemy nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom i uczniom za włączenie się do akcji i nadmieniamy, że nadal można wspomagać Martynkę – szczegóły na stronie naszej szkoły (Mukomartynka… czytaj więcej).

 Koncert to nie jedyna pomoc jaką kierujemy w stronę Martynki. Już od maja 2016r. każda klasa w określonym miesiącu organizuje zbiórkę, np. makulatury i pozyskane w ten sposób fundusze przekazuje dla Martynki w ramach akcji www.pomagam.pl/mukomartynka.

 

 Dyrekcja szkoły

Świętujemy Niepodległość

11 listopada obchodziliśmy kolejną już rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Z tej okazji klasa Vb przedstawiła montaż słowno muzyczny. Występ uświetnił chór szkolny, który wykonał wiązanki piosenek patriotycznych. Nad całością czuwały panie M.Oleszek i B.Pałka. Zobacz fotorelację z występu.

  Megamisja

W roku szkolnym 2016/17 w naszej świetlicy, we współpracy z Fundacją Orange, prowadzony jest program Megamisja. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Staramy się doprowadzić do tego, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. Zajęcia prowadzone są w ciągu 2-4 godzin w tygodniu i uczestniczą w nich kilkuosobowe grupy dzieci, które w tych godzinach są na świetlicy. W ramach programu Fundacja Orange przyznaje aktywnym świetlicom nagrody. Nasza świetlica otrzymała już zestaw materiałów plastycznych do pracy twórczej, gry, książki oraz tablet Lenovo. Kolejna nagroda-niespodzianka jest w drodze.

               Andrzej Gandecki - nauczyciel realizujący program,  Agnieszka Rudzka - nauczyciel wspomagający 

 Sadzimy krokusy 
 
 Kolejny raz przystąpiliśmy do ogólnoświatowej akcji KROKUS, w ramach której posadziliśmy 340 cebulek kwiatowych. Wychowawcy przeprowadzili lekcje poświęcone problematyce Holokaustu, połączone z sadzeniem krokusów przy szkole. Kiedy zakwitną, będą upamiętnieniem dzieci, które poniosły śmierć w obozach koncentracyjnych.

Organizatorki akcji: Anna Dymitrak i Jolanta Majewska 

JUBILEUSZ ZA NAMI…

 W piątek, 21 października 2016 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe 100-lecia powstania Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej i 50-lecia nadania jej Imienia Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.

        Obchody rozpoczęły się zbiórką na placu przed Szkołą, następnie społeczność szkolna i zaproszeni goście wyruszyli do kościoła parafialnego, gdzie rozpoczęła się Msza św. z czynnym udziałem dzieci i pocztów sztandarowych. Uroczysta Eucharystia odprawiona została przez proboszcza Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Niedrzwicy Dużej - ks. kanonika Wiesława Pecynę w asyście księży absolwentów: Jacka Bednarza i Wojciecha Palucha. Po zakończonej Mszy św. nastąpił przemarsz uczestników w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej przed budynek Szkoły.

       Druga część uroczystości rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Lublina. Wicedyrektor Renata Szymańska powitała przybyłych gości, zaś Dyrektor Andrzej Pastuszak wygłosił słowo wstępne. Następnie Pan Henryk Witek - były Dyrektor  oraz najmłodsza uczennica Szkoły Anastazja Suska odsłonili tablicę upamiętniającą podwójny Jubileusz. Po ceremonii proboszcz parafii odmówił modlitwę i dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej. Por. Roman Koper odczytał apel pamięci poświęcony Bohaterom 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty i mieszkańcom Niedrzwicy Dużej poległym w czasie II wojny światowej oraz pomordowanym w miejscach kaźni na wschodzie, jak też ofiarom katastrofy smoleńskiej. Po salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicy okolicznościowej oraz pod pomnikiem poświęconym Bohaterom 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. W tym czasie trębacz odegrał sygnał „Śpij kolego”. Tę część uroczystości zakończyła wiązanka utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Lublina. Orkiestrę poprowadził dowódca - kapelmistrz st. chor. sztab. Andrzej Zaręba. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili harcerze. Pod tablicą został wystawiony posterunek wojskowy.

        Następna część uroczystości rozpoczęła się w sali gimnastycznej odśpiewaniem hymnu szkolnego. Potem przemówienie okolicznościowe wygłosił Pan Andrzej Pastuszak – dyrektor szkoły. Głos zabrał Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek, który z uznaniem mówił o naszej szkole i przekazał na ręce dyrektora szkoły gratulacje. Uczestnikom spotkania zaprezentowano historię Szkoły. Prezentację multimedialną przygotowały Panie Anna Paluch i Mira Mazurkiewicz-Leziak. Następnie życzenia i gratulacje złożyli goście, m.in.: Wicekurator - Pan Ryszard Golec, Prorektor KUL ds. Kształcenia - Pani Iwona Niewiadomska, Pan Marek Krakowski - Dyrektor Biura Poselskiego Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pana Krzysztofa Michałkiewicza, Wójt – Pan Adam Kuna, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Rafał Dziekanowski, Prezes Oddziału Powiatowego ZNP - Pan Janusz Różycki oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Lublinie - mjr Tadeusz Sobieszek, który odznaczył Dyrektora Andrzeja Pastuszaka Złotym Medalem XXXV Lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Z wielką radością społeczność szkolna  przyjęła życzenia, które w imieniu Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył Pan Dawid Drabik oraz adres skierowany przez Minister Edukacji Narodowej - Panią Annę Zalewską.

Po części oficjalnej uczniowie klas VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Patronowi. Program artystyczny uświetniły występy chórów szkoły podstawowej gimnazjum. Uczniów przygotowały: Pani Maria Nowacka, Pani Barbara Pałka i Pani Danuta Kołtyś.  Częścią historii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej jest zespół Festa, dlatego nie mogło zabraknąć występów zarówno najmłodszych tancerzy, jak i absolwentów – Katarzyny i Macieja Iwaniaków. Na zakończenie z życzeniami urodzinowymi dla Jubilatki wystąpili uczniowie kl. III a pod kierunkiem Pani Barbary Niezgody. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekał tort. Następnie goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

    Przybyłym na uroczystość zaproponowano także zwiedzanie szkoły i obejrzenie przygotowanych wystaw, gazetek, starych fotografii i kronik. Do Jubileuszu nawiązywały  przygotowane na tę okoliczność pamiątkowe teczki, którymi zostali obdarowani goście. Zawierały one „Zarys monografii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej”- pracę zbiorową czterech autorek: Magdaleny Kosidło, Elżbiety Karczyńskiej- Mierzyńskiej, Krystyny Grudy i Elizy Wójcik, jubileuszowe wydanie gazetki szkolnej Kleks, folder oraz długopis. Ponadto wręczano kubki z logo szkoły, kalendarze z pracami dzieci i słodkie cukierki- krówki. 

     Do wspanialej oprawy naszej uroczystości przyczynili się hojni sponsorzy: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej, Hurtownia Materiałów Małgorzata i Robert Szaliłow, Kwiaciarnia „ U Dudów” Marzena i Stanisław Dudowie, Gmina Niedrzwica Duża, Firma ALFA-BET, Agnieszka Żywicka, Barbara i Wiesław Jaśkowiakowie, Marcin Masierak, Rada Rodziców SP w Niedrzwicy Dużej, Krystyna i Andrzej Kiljankowie, Kiosk spożywczy Grażyna i Zbigniew Żarnowscy, FOTOSUDÓŁ- Zakład Fotograficzny Ewa Sudół.

 Za życzliwość, pamięć, gratulacje, telefony z ciepłymi słowami, kwiaty i kartki z życzeniami z serca dziękujemy.

 Gorące podziękowania kierujemy do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców oraz uczniów za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uroczystości.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 Dyrekcja SP w Niedrzwicy Dużej

  Warsztaty mydlarskie

 10 października 2016 roku klasy V b, VI b i VI c wzięły udział w warsztatach mydlarskich. Uczestnicy zajęć poznali sztukę tworzenia ekologicznych mydełek glicerynowych oraz właściwości dodatków m.in. lawendy, kokosa, płatków róży, skórki pomarańczy, nagietka, peelingu. Każda z grup skomponowała własny zapach i kolor mydełek, a każdy uczestnik wybrał kształt swojego wyrobu oraz dodatki. Powstały m. in. różowe serca i róże o zapachu truskawki, niebieskie muszelki pachnące kokosem i bananem, lawendowe babeczki. Kiedy mydełka stygły, uczniowie wykonywali musujące kule do kąpieli. Zajęcia były bardzo ciekawe i twórcze. Warsztaty przeprowadziła pani Marta Skrzynecka z Centrum Szkoleń i Animacji w Chełmie. Organizator – Magdalena Oleszek

 Wyjazd na Lubelski Festiwal Nauki

W dniach 17 – 23 września 2016 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalno – naukowe: XIII Lubelski Festiwal Nauki. Uczniowie naszej szkoły dołączyli do grona „naukowców” lubelskich uniwersytetów. Zorganizowano dwa wyjazdy – 18 września dla klasy III b oraz 23 września dla klas V a i V b. Uczestnicy wzięli udział w kilku projektach: Zwierzęta w służbie nauce, Laboratorium chemiczne, Ślina lustrem naszego organizmu, Barwy świata – jak widzimy kolory? (zorganizowane przez Uniwersytet Medyczny) oraz Stwórz swoją własną kulę kąpielową na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wszystkie zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla młodego człowieka sposób, dzieci mogły o wszystkim rozmawiać, śmiało zadawać pytania, dotykać prawie wszystkiego i zaglądać w różne zakamarki laboratoriów i budynków akademickich. W ramach warsztatów wykonały wiele doświadczeń, po czym z satysfakcją i radością mówiły o sobie, że teraz też są naukowcami! Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Nauka źródłem inspiracji”. I faktycznie – udział w zajęciach zainspirował naszych uczniów do zgłębiania wiedzy, wyjaśniania praw rządzących światem. Świadczy o tym fakt, że wielu uczestników zajęć zapamiętało proste eksperymenty (magiczna plastelina, lampa-lawa, skaczące rodzynki) i przedstawiło je rodzicom, rodzeństwu, a nawet babciom i dziadkom. W „domowym laboratorium” mali naukowcy wykonali też kolejne kule kąpielowe. Ale warsztaty w ramach Festiwalu Nauki nie były jedyną atrakcją wyjazdów. Po posiłku, w ulubionej przez wszystkich restauracji, dzieci z klasy III obejrzały w kinie film „Jak zostać kotem”, a klasy V „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Wycieczkowicze wrócili do domów późnym popołudniem, i chociaż troszkę zmęczeni, jednogłośnie stwierdzili, że dzień był bardzo udany, a w przyszłym roku też wyjadą na Festiwal Nauki!     Organizator – Magdalena Oleszek

 Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 14 października obchodziliśmy święto wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Wesoły akcent dla ducha przygotowała klasa IVb z wychowawczynią p. Mirą Mazurkiewicz-Leziak, a słodki poczęstunek dla ciała zapewnili przedstawiciele Rady Rodziców. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego, wraz z życzeniami, wręczyli wszystkim własnoręcznie przygotowane pachnące upominki. Niebawem fotorelacje z tego wydarzenia.

Minuta ciszy przy Dębie Katyńskim 

29 września 2016r. minęło 7 lat odkąd został posadzony "Dąb Pamięci" poświęcony posterunkowemu Policji Państwowej Zygmuntowi Oleszyńskiemu (ur. Niedrzwica Kościelna), któremu dzisiaj oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze.

Dzień Chłopaka

29 września 2016r. chłopcy z VIc otrzymali upominki i życzenia od koleżanek z klasy. Łatwo nie było. Wszyscy bawili się świetnie, choć zorganizowane konkurencje przyprawiły Panów o ból głowy. Chłopcy dzielnie walczyli z typowo damskimi czynnościami i przedmiotami. Zapowiedzieli "zemstę" w marcu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wyjazd integracyjny

     W piękny  słoneczny poranek 22 września  2016r. uczniowie klas IV wraz z wychowawcami p.Jackiem Słotwińskim, p.Mirą Mazurkiewicz–Leziak i p.Agnieszką  Rudzką wybrali się na wycieczkę do Bogucina, a właściwie był to wyjazd integracyjny. Były zabawy, konkursy z nagrodami, a także smaczne kiełbaski  samodzielnie pieczone nad ogniskiem. Przez cały wyjazd pogoda sprzyjała ,wszyscy bawili się świetnie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjazdu.  

 

Uczniowie klas IV z wychowawcami

 Rozpoczęcie roku szkolnego

  W czwartek 1 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Poznaliśmy uczniów, którzy po raz pierwszy rozpoczną naukę w naszej szkole. Po części artystycznej uczniowie spotkali się z wychowawcami i uczestniczyli we Mszy św., rozpoczynającej rok katechetyczny.  Szczegóły zobacz w fotorelacjach.

 

2015/ 2016

 Boiska do piłki plażowej… 

 W dniu 3 lipca 2016r. miało miejsce uroczyste otwarcie boisk do piłki plażowej zlokalizowanych na terenach szkolnych za Orlikiem. Inicjatorem budowy boisk była Rada Gminy wraz z naszą Szkołą. Inwestycja mogła być zrealizowana dzięki hojności lokalnych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia. 

 Zakończenie roku szkolnego

 24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Wszystkim życzymy udanych, ale bezpiecznych wakacji. Sprawdź  Fotorelacje.

Wycieczki

Klasy VI a i VI b wzięły udział w wycieczkach pieszych i rowerowych po okolicy. Klasa VI a 20 czerwca grillowała, a dwa dni później VI b bawiła się przy ognisku na Zalesiu.

Spartakiada

18 czerwca w naszej szkole odbyła się Spartakiada Owocowo - Warzywna w ramach programu Owoce i warzywa w szkole, zorganizowanego przez Agencję Rynku Rolnego w Lublinie. Były konkursy z nagrodami, gry i zabawy oraz zjeżdżalnie i dmuchańce, a także zdrowe jabłka i soki. Dziękuuuuuujemy!!!

P.S. Informujemy, że w lipcu w Zamościu odbędzie się podobna Spartakiada. Organizatorzy zapraszają.  Tymczasem zobacz nasze fotorelacje.

Wycieczka klas piątych

Uczniowie klas V spędzili dwa dni czerwca w malowniczych miejscach Podlasia i Białowieskiego Parku Narodowego. 06 czerwca zwiedzili kościoły katolickie, cerkwie prawosławne i neounickie w Jabłecznej, Kodniu, Kostomłotach, Grabarce. Wysłuchali pięknych historii związanych z tradycją poznawanych świątyń. Drugiego dnia mogli niemalże dotknąć zwierząt mieszkających w parku. Widzieli żubry, żubronie, wilki, łosie, sarny, koniki polskie. Wielkie wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki wizyta w muzeum Białowieskiego Parku, podczas której fachowi przewodnicy przybliżyli  uczniom życie fauny i flory naszej pradawnej puszczy. Fotorelacje.

 III Turniej Piłki Nożnej "O Puchar Dyrektora Szkoły"

 Tegoroczny turniej wygrała klasa VIa i tym samym obroniła tytuł mistrza z roku ubiegłego. Do rywalizacji stanęły wszystkie klasy IV-VI, niektóre wspierane przez dodatkowych zawodników- wychowawców. Blisko zwycięstwa były klasy Va - drugie miejsce i VI b - miejsce trzecie. Zawody odbywały się systemem "do dwóch przegranych meczów". Wszyscy dobrze się bawili, bo to w końcu Dzień Dziecka:)  Sprawdź w zakładce Fotorelacje.

Dyskoteka 

W dniu 31 maja 2016r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Dziecka. Najdłużej bawiły się klasy VI, kończące szkołę podstawową. Zobacz fotorelacje.

Nagroda Lubelskiego Kuratora Oświaty 

13 maja 2016 roku w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odbyła się uroczysta Gala Podsumowująca Konkursy Przedmiotowe i Tematyczne organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. 

Spośród 2 tysięcy uczniów, którzy przystąpili do etapu szkolnego wyłoniono trzystu laureatów w trzech konkursach przedmiotowych i trzech konkursach tematycznych. Nasza uczennica Dominika Sarnecka przygotowywana przez Panią Marię Nowacką zdobyła tytuł laureata w konkursie ortograficznym. Nagrodę odebrała z rąk  Pani Teresy Misiuk Lubelskieg Kuratora Oświaty. Gratulujemy. Zobacz fotorelację.

 Konkurs Logopedyczno - Czytelniczy

 12 maja w bibliotece szkolnej odbył się finał  V Szkolnego Konkursu  Logopedyczno – Czytelniczego  „Posłuchaj, jak pięknie czytam”. Wyłoniono 12 finalistów – wybranych z klas II  i III, spośród których wyróżniono dwie osoby. Szczegóły w zakładce Biblioteki. 

 

Konstytucja 3 Maja

W środę 4 maja odbył się apel z okazji 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy Vc i naszych chórzystów. Nad całością czuwały panie A.Dymitrak i B.Pałka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. 

Turniej BRD

We wtorek 26 kwietnia odbył się kolejny już Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym.  Swój udział zgłosiło pięć drużyn ze szkół podstawowych i dwa gimnazja. Nasza drużyna w składzie: Michał Wojtyła, Patrycja Wójtowicz, Zuzanna Grochowska, Aleksander Gustaw uzyskała II miejsce. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Wycieczka klas IV 

21 kwietnia 2016 roku uczniowie klas IV wzięli udział w wycieczce szkolnej do Lublina. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieci udały się na krótki spacer po Skansenie, a następnie uczestniczyły w lekcji muzealnej "Ginące zawody". Miały okazję zapoznać się m. in. z pracą młynarza, olejarza, szewca, tkaczki i kowala. Kowal dla każdej z klas przygotował podkowę na szczęście. Następnie klasy IV wyruszyły do Multikina, by obejrzeć film "Księga Dżngli" wyświetlany w technologii 3D. Wycieczka była bardzo udana! Wszyscy miło spędzili czas!

 

Wielkanoc 

W dniu 23 marca cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na spotkaniu świątecznym w sali gimnastycznej. Klasy IV i IIa zaprezentowały program artystyczny, przybliżając zgromadzonym sens obchodów Świąt Paschalnych oraz zwyczaje z nimi związane. Na zakończenie każdy mógł włączyć się w akcję "Dar serca", ofiarując datek na rzecz Hopspicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Uczniowie naszej szkoły wykazali się bardzo dużą wrażliwością i ofiarnie włączyli się w akcję. W imieniu wszystkich podopiecznych hospicjum organizatorzy serdecznie dziękują za ofiarność.

J. Kowalska

Święto Szkoły 

Dnia 18 marca 2016r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły. Uczniowie klasy Vb, pod kierunkiem wychowawczyni Anny Paluch, przygotowali i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny  poświęcony 71 rocznicy walk o Kołobrzeg. W przedstawieniu wziął udział chór szkolny prowadzony przez p. B.Pałkę oraz zespół taneczny Festa.

A. Paluch

Występ IIa na kiermaszu

W dniu 13 marca 2016r. uczniowie klasy IIa zaprezentowali w sali widowiskowej GOKSiR przedstawienie wybranych symboli i zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. Występ bardzo się widowni podobał, mali aktorzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami oraz słodkościami. Program zaprezentują jeszcze raz na apelu świątecznym w dniu 23 marca o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy.

 B.Niezgoda, J.Kowalska

 Rekolekcje

We wtorek 8 marca uczniowie klas I-III brali udział w spotkaniu z p. Barton - Jaśkową Babcią. Klasy starsze spotkały się z ks. W. Zasadą i Jego poezją. Był konkurs wiedzy religijnej i plastyczny, ilustrujący wybrany wiersz. Wcześniej klasa Va, przygotowana przez p. M. Nowacką, zaprezentowała się w ramach projektu edukacyjnego "Książki naszych marzeń".

Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 3 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbyły się eliminacje szczebla gminnego XXXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę w tym turnieju reprezentował Jakub Żarnowski ucz. kl. Vc.      

 Nauczyciel E. Zarajczyk

BASEN

 W roku szkolnym 2015/2016 zorganizowane zostały wyjazdy na basen. Zajęcia odbywały się na pływalni CKFiS w Bełżycach, w kolejne środy - było ich 15 po 2 h każdy, oraz wyjazd dodatkowy – gratisowy w czasie ferii zimowych. Pod opieką dwóch instruktorów i pana dyrektora Andrzeja Pastuszaka 40 uczniów naszej szkoły uczyło się pływać. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy: dzieci początkujących (15 uczniów), dzieci pływających (15 uczniów) i doskonalących swoje umiejętności (10 uczniów). Chętni uczestnicy kursu mogli przystąpić do egzaminu na Kartę Pływacką. Zdobyło ją tym razem 5 uczniów: Z.Stec, U.Kosidło, P.Bednarczyk, D.Boguta, S.Grzeszczak – gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 Piknik Naukowy

29 stycznia 2016r. w naszej szkole odbył się Piknik Naukowy, w którym udział wzięli uczniowie klas III, V i VI.  Zajęcia teatralne, plastyczne, chemiczne, językowe i stosowania mnemotechnik poprowadzili studenci Fundacji Rozwoju Wolontariatu  "Projektor". Koordynatorką akcji była pani Marta Montusiewicz.

Hej, kolędy to czas

 Dnia 26 stycznia 2016 r. odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs „Hej, kolędy to czas”. W konkursie udział wzięli uczniowie  niedrzwickich szkół podstawowych. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

 Kategoria klasy I – III
 zespół  - I miejsce - SP Niedrzwica Duża, II miejsce – SP Niedrzwica Kościelna, III miejsce –  ex aequo: SP w Sobieszczanach i SP w Strzeszkowicach
 soliściI miejsce – Zuzanna Wrona (SP Krężnica Jara), II miejsce – Anna Kowal (SP Niedrzwica Duża), III miejsce – ex aequo Aleksandra Niezbecka (SP Niedrzwica Kościelna)
 i Kornelia Wójcik(SP Czółna)
 Kategoria klasy IV – VI
 Zespół I miejsce – SP Krężnica Jara, II miejsce  – SP Niedrzwica Duża, III miejsce – SP Czółna
 soliściI miejsce – ex aequo Laura Łabiga (SP Krężnica Jara) i Agnieszka Niezgoda (SP Niedrzwica Duża),  II miejsce – Joanna Dorot ( SP Czółna),  III miejsce – Patrycja Rusinek (SP Marianka)
 Wyróżnienie – Konrad Piotrowski (SP Strzeszkowice)
      Wszyscy uczestnicy zarówno soliści i zespoły zaprezentowali ciekawe aranżacje tradycyjnych i współczesnych kolęd i pastorałek, reprezentując bardzo wysoki poziom. Każdy uczeń otrzymał upominek książkowy, a zdobywcy miejsc od 1-3 otrzymali nagrody rzeczowe.

 Zabawa choinkowa

Impreza choinkowa, która odbyła się w sobotę 16 stycznia 2016r. była okazją do wspólnego spotkania społeczności szkolnej. Były zabawy przy muzyce, konkurs na "Najsympatyczniejszych" i rewia karnawałowych strojów. Rodzice jak zwykle zorganizowali poczęstunki na wzmocnienie sił. O wystrój sali i konkursy zadbali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Samorządziku klas I-III. Szczegóły w fotorelacjach.

Klasy III w Lublinie

 We wtorek 12 stycznia 2016r. uczniowie klas uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Lublina. Obejrzeli ciekawy i bogaty w efekty specjalne spektakl Teatru Współczesnego z Krakowa „Piękna i Bestia” w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego. Zwiedzali również zabytki Starego Miasta i jego podziemia. Wielu emocji dostarczyła  multimedialna wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Zobacz fotorelację.

 Wycieczka klas V

12 stycznia 2016r. klasy Vabc kolejny raz wyjechały do Lublina. Tym razem w programie wycieczki był wstęp na Zamek Lubelski, gdzie uczniowie obejrzeli wystawy m.in. malarstwa, ubrojenia rycerskiego, zwyczajów szlacheckich, epoki kamienia łupanego i neolitu. Przy zabytkowym stole Trybunału Koronnego, z odciśnietą czarcią łapą, przypomnieli sobie lubelską legendę. Ostatnim punktem programu był spektakl teatralny "W krainie Narnii" w sali koncertowej Uniwersytetu Przyrodniczego. 

Apel bożonarodzeniowy

We wtorek 22 grudnia 2015r. uczniowie klasy IVb wprowadzili nas w świąteczny nastrój podczas przygotowanych przez siebie jasełek. Uczennice chóru szkolnego uświetniły przedstawienie kolędami. Rozstrzygnięty został także konkurs na najpięknięjszą, własnoręcznie wykonaną bombkę choinkową. Wyróżniono szesnaście prac. Gospodarze klas przyjęli opłatek z rąk księdza Krzysztofa Kwiatkowskiego i przekazali je swoim kolegom i koleżankom. Zobacz fotorelację z uroczystości.

Konkurs profilaktyczny

8 grudnia 2015 r. odbył się V Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem ,,Mój świat – zdrowy i kolorowy”, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia.  Uczestniczyli w nim uczniowie klas I – VI. Konkurs przebiegał w trzech etapach:  ocena prac plastycznych, konkurs wiedzy, prezentacja scenki profilaktycznej. Dodatkowym elementem była konkurencja sportowa. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim poziomem prezentowanych scenek oraz wiedzy teoretycznej. Finalistami konkursu zostały następujące klasy:

  W kategorii klas młodszych:  I miejsce – klasa IIIb, II miejsce – klasa Ia, III miejsce – klasa IIa

 W kategorii klas IV – VI: I miejsce – klasa VIb, II miejsce – klasa Vb, III miejsce – klasa IVa

 Zwycięskie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

     Beata Słotwińska

 Warsztaty artystyczne w klasie III c

  Tuż przed świętami Bożego Narodzenia  w naszej klasie  odbyły się warsztaty na których mogliśmy i samodzielnie wykonać bombki, które ozdobią  świąteczne drzewka w naszych domach . No, prawie samodzielnie, bo w pracy pomagały nam nasze  mamy: mama Agnieszka , mama Monika oraz mama Renata, która zapewniła nam tkaniny, wstążeczki, szpileczki , cekiny i inne ozdoby potrzebne do zrobienia  bombki. Bardzo im za to dziękujemy. W czasie pracy było wiele radości i powodów do zadowolenia z efektów tej pracy. Wszyscy przy tym bawiliśmy się wspaniale, i mali i duzi.

  Uczniowie klasy III c

      Występy artystyczne na Kiermaszu Bożonarodzeniowym

    13 grudnia 2015r w sali widowiskowej GOKS i R odbył się  Kiermasz Bożonarodzeniowy w czasie którego mogliśmy nie tylko  zaopatrzyć się w ozdoby bożonarodzeniowe , stroiki, pierniczki i inne słodkości , ale było także coś dla ducha i ucha . Publiczność zgromadzona na kiermaszu mogła posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu naszego szkolnego chóru , a także obejrzeć i posłuchać uczniów z klasy III c , którzy zaśpiewali  kilka świąteczny piosenek,  wprowadzając słuchających i  oglądających   w świąteczny  nastrój.  

 Agnieszka Rudzka i Barbara Pałka 

 

Szóstoklasiści się sprawdzają

W środę 2 grudnia 2015r. uczniowie klas VI pisali próbny sprawdzian kompetencji z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Właściwy sprawdzian czeka ich w kwietniu. Przed nimi dużo nauki. Życzymy powodzenia.

Andrzejki

26 listopada 2015r. odbyły się szkolne Andrzejki połączone z Akcją Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Zabawie towarzyszyły wróżby, przepowiednie, tańce i konkurencje sprawnościowe. Zebrane dary w postaci słodyczy, maskotek, produktów żywnościowych i higienicznych trafią do potrzebujących dzieci. Zobacz fotorelację.

Na żołnierską nutę..

  We wtorek 10 listopada 2015 r. odbył się Festiwal Pieśni Żołnierskiej, podczas którego wszystkie klasy prezentowały przygotowane przez siebie pieśni żołnierskie. Wystąpił również chór szkolny z wiązanką pieśni patriotycznych i zespół Festa. Jury wyróżniło klasę IVb z wychowawczynią p. Magdaleną Oleszek. W kategorii klas młodszych wyróżnione zostały wszystkie klasy I-III.  Festiwal zorganizowały Panie Grażyna Antoń i Barbara Pałka. Zobacz fotorelację.

 Pamiętamy

 Wszystkich Świętych to czas pamięci o zmarłych. Nasi uczniowie pochylają się nad grobami bliskich, ale pamiętają też o tych, nad którymi nikt nie zapali znicza. Fotorelacja.

 Mleczne wariacje

 Pod hasłem " Z mlekiem od dziecka" Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnystawie promuje wśród uczniów naszej szkoły walory zdrowotne i smakowe nabiału. Podczas warsztatów, które odbywają się w klasach I-III oraz klasach IV-VI dzieci poznają tajniki produkcji wyrobów mlecznych. Własnoręcznie przygotowują owocowe jogurty, próbują gotowych produktów i robią masło. Dzięki projekcji filmu, który powstał z okazji 100-lecia OSM Krasnystaw uczniowie mają możliwość zobaczyć  jak, takie produkty były robione kiedyś oraz  jak ich produkcja wygląda teraz. Warsztaty są też okazją, aby przyjrzeć się i posłuchać, jak powstają opakowania mlecznych produktów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Sadzimy krokusy 

Kolejny już raz przystąpiliśmy do ogólnoświatowej akcji KROKUS,w ramach której posadziliśmy 340 cebulek kwiatowych. Wychowawcy przeprowadzili lekcje poświęcone problematyce Holokaustu, połączone z sadzeniem krokusów przy szkole. Będą one upamiętniać dzieci, które zgięły w obozach koncentracyjnych. Fotorelacja na stronie Samorządziku.

 

Ślubowanie klas pierwszych

Dnia 22 października 2015 roku odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr I w Niedrzwicy Dużej. Kolejny już raz pierwszaki ze szkoły podstawowej i najmłodsi gimnazjaliści wspólnie składali przyrzeczenia bycia dobrymi Polakami, dbającymi o dobre imię swojej szkoły, klasy, szanującymi Ojczyznę, rodziców, nauczycieli i kolegów. Wśród zaproszonych gości była Pani Urszula Michalewska – Kawaler Orderu Uśmiechu, która wraz z Dyrektorem szkoły poprowadziła ceremonię pasowania na uczniów. Po przemówieniach zaproszonych gości uczniowie przedstawili program artystyczny związany tematycznie z uroczystością. Szczegóły na stronie Samorządziku. Zobacz fotorelację. 

 Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy piątej „a” przygotowali dla nauczycieli wesołe widowisko, które w czasie uroczystości wprawiło wszystkich pracowników szkoły w dobry humor. Piątoklasiści wypadli wspaniale, a gorące brawa szanownej widowni nie milkły. Zobacz fotorelacje.

 Uczniów przygotowała wychowawczyni M. Nowacka.

Order Uśmiechu 

 Pani Urszula Michalewska, nauczycielka Przedszkola w Niedrzwicy Dużej na wniosek dzieci znalazła się wśród kawalerów Orderu Uśmiechu. W podziękowaniu odwiedziła klasy    I-III z naszej szkoły i przyniosła dla uczniów kolorowe baloniki oraz smaczne cukierki. Zaprosiła także dzieci do udziału w uroczystej Gali wręczenia Orderu Uśmiechu, która odbyła się w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej. Uczniowie chętnie skorzystali z zaproszenia, a podczas  Gali zaśpiewały i zatańczyły dzieci  z klasy IIa oraz IIIc . Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Wych. Barbara Niezgoda i Agnieszka Rudzka

 Wycieczka

 We wtorek 6 października 2015r. uczniowie klas Vabc wyjechali do Lublina. Realizując kolejne punkty programu wycieczki zwiedzali lubelskie podziemia, spacerowali po Starym Mieście i obejrzeli spektakl teatralny "Legendy Polskie". 

 Dyskoteka

6 października 2015r. uczniowie klas III-VI bawili się podczas szkolnej dyskoteki z okazji Dnia Chłopaka. Z tej okazji życzymy wszystkim Panom wszystkiego najlepszego. Szczegóły tego wydarzenia można obejrzeć w fotorelacjach. Zapraszamy.

Wycieczka

W czwartek 24 września 2015r. uczniowie klas IVa, IVb i Vc byli na wycieczce w Lublinie, podczas której wzięli udział w lekcji w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, poświęconej efektom świetlnym i dźwiękowym w pracy teatralnej. Spacerowali również po mieście, poznając legendy lubelskie, zwiedzili Wieżę Trynitarską i plac zamkowy. 

Nowy rok szkolny

We wtorek 1 września 2015 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Przybyłych na inaugurację roku uczniów i rodziców powitał Dyrektor szkoły. Była krótka część artystyczna, spotkania w klasach i uroczysta Msza Święta. Uczniowie klas pierwszych i czwartych spotkali się po raz pierwszy ze swoimi wychowawczyniami. Wszyscy z ożywieniem wspominali mijające wakacje. Zobacz fotorelację.

2014/ 2015

  Angielski na wakacje

 Wakacyjne zajęcia z języka angielskiego rozpoczęły się w poniedziałek 29 czerwca 2015r. i będą odbywały się do 24 lipca (z wyjątkiem 10 lipca). W naszej szkole prowadzi je Matthew O'Mahhonney- student z Uniwersytetu Maryland. Zajęcia odbywają się z podziałem na grupy w sali 31.

Zakończenie rocznych zajęć edukacyjnych

 Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 miało miejsce 27.06.2015r. Gratulujemy wszystkim uczniom promocji do następnej klasy oraz życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

 T-MOBILE

               Bądź bezpieczny z T- Mobile Polska – świeć przykładem”, to kolejny Projekt wolontariatu pracowniczego T- Mobile Polska , będący kontynuacją wcześniejszego  „Bezpieczna droga do szkoły z T- Mobile Polska” zrealizowanego w naszej Szkole w roku 2014. Liderem  w/w Projektów jest absolwentka naszej Szkoły-  P. Katarzyna Krzyszycha, obecnie pracownik T- Mobile Polska w Warszawie.

               Tym razem docelową grupą odbiorców były dzieci i młodzież z trzech placówek dydaktycznych znajdujących się na terenie gminy Niedrzwica Duża - uczniowie klas V-VI Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej , klas I Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej i Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Załuczu. Wartość tego projektu to także 10.000 zł.

               W związku z realizacją zadań projektowych odbyły się dwa happeningi, pierwszy 29 maja 2015r. Wolontariusze TMPL przeprowadzili  wtedy we współpracy z pedagogiem szkolnym i innymi nauczycielami pogadanki i  konkursy- plastyczny Jestem widoczny- jestem bezpieczny, z wiedzy o bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy. Przedstawiono prezentację ,, Mówię nie- żyję!’’ oraz  prezentację ,, Pierwsza pomoc przedmedyczna’’, popartą pokazami strażaków pod ,, fachowym’’ okiem  pielęgniarki szkolnej. Były także pokazy jazdy na rowerze. Cieszy fakt, że troje uczniów ze SOSW zmierzyło się z pokonaniem rowerowego toru przeszkód i otrzymało w nagrodę kaski rowerowe. Drugi happening, podsumowujący Projekt odbył   się  22 czerwca 2015r. Najwięcej radości sprawił wszystkim pokaz tresury psów z jednej z lubelskich  szkół dla psów. Owczarek niemiecki i para labradorów przypadły dzieciom do gustu, a jak mogły się do nich poprzytulać i głaskać do woli- ich miny były bezcenne. Nasze szkolne, zdrowe dzieci dzieliły radość  z dziećmi  min. na wózkach. Zawsze takie spotkania niosą ładunek emocjonalny i uczą pokory,  i to jest piękne.      

             Atrakcją był  niewątpliwie pokaz  nowoczesnego wozu bojowego OSP, możliwość  przymierzenia kasku ochronnego i wspólne zdjęcie ze strażakami. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się radiowóz policyjny, a także prezentacje tematyczne przeprowadzone przez wolontariuszy TMPL w poszczególnych grupach.  

              Tematyką Projektu było  szeroko pojęte bezpieczeństwo : w sieci, na drodze, w kontaktach z nieznanymi osobami, właściwe zachowanie podczas ataku psa, umiejętność mówienia nie w stosunku do wszelkiego rodzaju używek, zasady udzielania pierwszej pomocy i integracja uczniów różnych szkół, zaś celem-  wyposażenie uczniów wymienionych szkół w kaski do jazdy rowerem, szelki i elementy odblaskowe oraz uwrażliwienie zarówno  na drugiego człowieka, jak i  wiele zagrożeń współczesnego świata, a także uświadomienie, że niewłaściwe korzystanie z dóbr techniki, w tym Internetu niesie poważne konsekwencje, a poziom rozwoju telekomunikacji pozwala na identyfikację sprawców. W sieci nikt nie jest anonimowy. Materiały umieszczone w sieci, niestety mogą długo dawać znać o sobie, nawet wtedy, gdy wydaje nam się,  że zostały usunięte.

             Reasumując,  impreza -u progu wakacji - poświęcona bezpieczeństwu była doskonałą okazją do przekazania dzieciom i młodzieży cennych rad i wskazówek w atrakcyjnej formie. Cele Projektu zostały więc w pełni osiągnięte.

            Ponadto uczniowie- zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali  w nagrodę kaski rowerowe, szelki , smycze i elementy odblaskowe, co wpłynie korzystnie  na stan bezpieczeństwa . Konkurs literacki „Portale społecznościowe a moje bezpieczeństwo” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów, nagrodzeni zostali wszyscy i wszystkie prace zostały zaprezentowane – odczytała je P. Justyna Polaczek, dyr. Gimnazjum Nr1.

          Pan Andrzej Pastuszak, dyr. SP serdecznie podziękował Liderce i Wolontariuszom TMPL oraz wszystkim osobom wspierającym realizację Projektu. Dopełnieniem Jego słów była piosenka, którą ułożyły podczas happeningu i wykonały uczennice klasy III a- Izabela Boruch i Antonina Selegrat.

 

 Wielka integracja

 W środę, 17 czerwca 2015r. uczniowie klas czwartych i piątych brali udział w pikniku integracyjnym w miejscowości Bogucin. Były zabawy, gry rozwijające szybkość i zręczność, turnieje wymagające współzawodnictwa między klasami lub dziewczętami i chłopcami. Niektórzy wybrali mecz piłki plażowej, inni grali w "nogę", strzelali z łuku, huśtali się czy zjężdżali z góry na tzw. tyrolce. Każdy znalazł dla siebie jakąś formę wypoczynku. Powodzeniem cieszył się bufet i ognisko z kiełbaskami i hamburgerami, na które nie było ograniczeń. Zobacz koniecznie fotorelację. 

 Pierwsza pomoc

 Ucz. kl. IVa mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowym szkoleniu, w czasie którego poznali  zasady udzielanie pierwszej pomocy. Była teoria i ćwiczenia praktyczne. Szkolenie przeprowadzili  harcerze z 3NDH „Trop.” Dziękujemy. zobacz fotorelację.

 Festyn rodzinny w Niedrzwicy Dużej

 Pięknym polonezem, w wykonaniu najstarszej grupy zespołu „ Festa”, rozpoczęła się artystyczna część festynu  rodzinnego, odbywającego się w naszej miejscowości w niedzielę  7 czerwca 2015r.  Nasz  zespół zaprezentował się w prawie godzinnym repertuarze poszczególnych grup wiekowych i, jak w przypadku wcześniejszych występów, wzbudził zainteresowanie i entuzjastyczny odbiór wśród oglądających. (patrz fotorelacje)

 

Turniej Piłki Nożnej

 W poniedziałek, 1 czerwca 2015r. z okazji Dnia Dziecka dla ucz. kl. IV-VI  odbył się II Turniej Piłki Nożnej „O Puchar Dyrektora Szkoły”. Turniej rozgrywany był systemem pucharowym  (przegrany odpada). Każdy mecz trwał 2x7 minut. Reprezentacja klasy składała się z 7  zawodników ( w tym 2 dziewczynki, wychowawca mógł wspomagać drużynę jako dodatkowy zawodnik). Turniej wygrała i puchar zdobyła kl. Va – wych.  E. Zarajczyk. Gratulujemy. Zobacz fotorelację.

 

Dzień Polskiej Niezapominajki

 14 maja 2015r. w sali widowiskowej GOKSiR odbyło się kolejne już spotkanie dotyczące Święta Polskiej Niezapominajki. Na scenie zaprezentowały się zespoły teatralne, przedstawiając różnorodne inscenizacje związane z tym świętem. Klasy Ia i IIa z paniami: Barbarą Niezgoda i Bożeną Reniak reprezentowały naszą szkołę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Podsumowanie konkursów przedmiotowych

  W czwartek, 14 maja 2015r. w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego w KUL w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Z naszej szkoły uhonorowani zostali laureaci Bartłomiej Wertel kl. VIa i Maciej Sidor kl. VIc. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Podziękowania za efektywną pracę z uczniem zdolnym otrzymali też nauczyciele: p. Andrzej Gandecki i p. Aneta Hacia oraz dyrektor szkoły p. Andrzej Pastuszak.

 

BwRD

We wtorek 14 kwietnia rozegrany został kolejny już Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym.  Swój udział zgłosiły cztery drużyny ze szkół podstawowych i dwa gimnazja. Nasza drużyna w składzie: Michał Wójtowicz, Dorota Pietrzak, Agata Gąszczyk, Aleksander Gustaw uzyskała II miejsce. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Alleluja, Jezus żyje!

 W dniu 31 marca odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy IIb, w trakcie którego mali aktorzy zaprezentowali  przedstawienie oparte na faktach ewangelicznych. Dzięki ich ogromnemu zaangażowani, wspaniałemu opanowaniu tekstów, dekoracji i pięknych strojach mogliśmy na chwilę przenieść się w odlegle czasy do Jerozolimy i autentycznie przeżyć radość Zmartwychwstania Jezusa. Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Z klasą drugą pieśni i piosenki śpiewały dziewczynki z klas trzecich, a całą uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem Pani Barbary Pałki.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 Anna Drewniak – Janczarek, Jadwiga Kowalska

Kiermasz wielkanocny

Jak co roku w niedzielę, 22 marca 2015 roku w sali widowiskowej GOKSiR odbył się Kiermasz Wielkanocny. Nasza szkoła wystawiła stoisko, na którym można było kupić kartki i ozdoby świąteczne, a chór szkolny swoim występem uświetnił uroczystość. Podczas kiermaszu nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego pt: „Baranek Wielkanocny” ,w którym nasi uczniowie zdobyli nagrody (szczegóły na stronie Samorządziku). 

 

Święto Szkoły 

                                                                                 „Pamięć o przeszłości oznacza  zaangażowanie w przyszłość”

                                                                                                                               Jan Paweł II

                          W dniu 18 marca 2015r. w 70. rocznicę wyzwolenia Kołobrzegu w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patrona. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w asyście sztandarów, następnie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica na pomniku szkolnym, przy którym honorową wartę wystawili harcerze. Dalsza część spotkania odbywała się w budynku szkoły. Na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców odpowiedziało wielu wspaniałych gości, którzy licznie przybyli na uroczystość. Wśród obecnych byli Wójt Gminy Pan Adam Kuna, Proboszcz naszej Parafii Ks. kan. Wiesław Pecyna oraz Ks. kan. Marian Kaczmara, Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Niedrzwica Duża, GOKSiR-u, OPS-u i Biblioteki Publicznej, były dyrektor Naszej Szkoły Pan Henryk Witek z małżonką, Stanisław Przech - Przyjaciel szkoły, delegacja Koła Kombatantów 7. Pułku Piechoty z Lublina w osobach ppłk. Włodzimierza Kwaśniewskiego, kpt. Kazimierza Jędrejka oraz ppor. mar. wojennej Ryszarda Piaseckiego, sołtys Pan Stanisław Juszka oraz rodziny naszych lokalnych bohaterów walczących o wyzwolenie Kołobrzegu. W trakcie części oficjalnej uczniowie zaprezentowali sylwetki żołnierzy pochodzących z naszej gminy, biorących udział w walkach o Kołobrzeg. Ich nazwiska zostały upamiętnione na odsłoniętej tablicy. Są to następujące osoby: szer. Ignacy Pietras, kpr. Jan Skurski oraz chor. Kazimierz Kowalczyk. Rozstrzygnięto i podsumowano konkursy związane z Patronem Szkoły. W konkursie plastycznym wyróżniono prace następujących uczniów:

 Kategoria I-III: Damian Pałka, Paulina Słotwińska, Antonina Selegrat /miejsca I/, Jagoda Oleszek, Lena Golianek, Jakub Pyda /miejsca II/, Lena Jochymek, Paulina Żywicka, Norbert Próchnicki /miejsca III/

 Kategoria IV-VI: Wiktoria Jakubczyk, Edyta Smolak, Patrycja Mijał, Agnieszka Niezgoda, Magdalena Łojek, Aleksandra Próchnicka, Dagmara Czajkowska, Patrycja Wójtowicz, Franciszek Janczarek, Dorota Pietrzak,, Julia Korba, Weronika Staszczak, Błażej Nowakowski, Michał Dziwulski. W konkursie wiedzy miejsca I,II i III zajęli odpowiednio: Urszula Kosidło, Magdalena Łojek i Amelia Kurowska z klas IV; Aleksandra Pietrzak, Aleksandra Sochan i Franciszek Janczarek z klas V oraz Weronika Staszczak, Karolina Małek i Mateusz Frączek z klas VI. Podsumowano również konkurs na exlibris biblioteki szkolnej, w którym I miejsce zajął Krystian Pietraś z kl. VIa. Klasy IIIa i IVc zaprezentowały się jako laureaci Szkolnego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Część artystyczną przedstawiły klasy szóste pod kierunkiem Pani Anety Hacia, którym towarzyszył chór szkolny pod opieką Pani Barbary Pałki. Całość uświetnił występ Zespołu Tańca Festa prowadzony przez Panią Karolinę Madejczyk.

 Składamy serdeczne podziękowania Księżom za modlitwę, Gościom za obecność, Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie i wszelką pomoc w przygotowaniu uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Dyrekcja Szkoły 

 

Konkurs poezji

 We wtorek, 17.03.2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej odbył  się konkurs recytatorski poezji Księdza Pawła Wojciecha Maciąga. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła Monika Brzózka z kl. VIc. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Aneta Hacia. Szkołę, w kategorii nauczyciele, reprezentowały p. Jolanta Majewska, p. Barbara Niezgoda i p. Anna Paluch, które otrzymały gromkie brawa i atrakcyjne nagrody.  Zapraszamy do oglądania zdjęć na stronie GOKSiR-u.

 

Turniej Tańca Towarzyskiego

W niedzielę15 marca 2015r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Turnieju Tańca Towarzyskiego dla Par Początkujących. Głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. Turniej odbył się na obiektach szkolnych, które udostępniliśmy w ramach współpracy, tak jak i w latach poprzednich. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

Exlibris

 W Konkursie na Exlibris biblioteki szkolnej brały udział klasy IV-VI. Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pani Magdaleny Konopczyńskiej. Do finału zakwalifikowano 17 prac. Komisja w składzie: Pan dyrektor Andrzej Pastuszak, pani Magdalena Konopczyńska, Pani Krystyna Gruda wyłoniła zwycięzców konkursu.

 I miejsce zajął Krystian Pietraś z klasy VIa
 II miejsce – Daniel Wołoszyn z klasy VIc
 III miejsce – Michał Wójtowicz z klasy VIc

 Basen

 W roku szkolnym 2014/15 z zajęć na basenie, które odbywały się we wtorki i środy w MOSKiR w Bełżycach, skorzystało 60 uczniów naszej szkoły. Na zakończenie kursu 11 dzieci zaliczyło egzamin i zdobyło kartę pływacką. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za opiekę stałą i doraźną. Zobacz fotorelację.

 Wielkie kolędowanie

22 stycznia 2015r. odbył się XII MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS ,,HEJ, KOLĘDY TO CZAS…’’. Do rywalizacji przystąpiło dziesięć solistek i dziewięć  zespołów ze szkół na terenie gminy. Wszyscy występujący byli bardzo dobrze przygotowani i za Ich sprawą, raz jeszcze zabrzmiały kolędy, a my poczuliśmy atmosferę minionych, jakże  pięknych Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

                                                                                              Organizatorki-Jadwiga Kowalska i Jolanta Majewska.

 Choinka

 W sobotę 17 stycznia 2015r. odbyła się szkolna zabawa choinkowa. Były tańce, przebieranki, zabawy, rozstrzygnięcie  plebiscytu na Najmilszych i poczęstunki przygotowane przez rodziców. Szczegóły można zobaczyć w fotorelacjach. 

  Sprawdzian klas szóstych

17 grudnia 2014r. szóstoklasiści przystąpili do próbnego sprawdzianu kompetencji. Pisali go według nowych zasad (obowiązujących od tego roku szkolnego). Oprócz części polonistycznej i matematycznej sprawdzali swoje siły także w części dotyczącej języka angielskiego. Właściwy sprawdzian czeka uczniów w środę 1 kwietnia 2015r. Już dziś życzymy im powodzenia! 

 Jasełka bożonarodzeniowe na Kiermaszu

W niedzielę 14 grudnia 2014r. w czasie Kiermaszu Bożonarodzeniowego w GOKSiR klasa Va wystąpiła w jasełkach zatytułowanych „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”. Występ urozmaiciły stroje uczniów i dekoracje, które przeniosły nas do czasów narodzenia Dzieciątka Bożego i wprawiły w świąteczny nastrój. Efekt atmosfery zbliżających się świąt został również wzmocniony dzięki wykonaniu przez uczniów kilku pięknych, tradycyjnych kolęd. Do występu klasę Va przygotowały panie: Jadwiga Kowalska i Agnieszka Latos.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Przedstawienie będzie można obejrzeć także w szkole w dniu 19 grudnia 2014r. o godzinie 12:10.

 

 Przegląd Teatrów Amatorskich w GOKSiR

12 grudnia 2014r. w  Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji odbył się VII Przegląd Teatrów Amatorskich "Bliżej Siebie".  Wystąpiły dwie klasy z naszej szkoły, prezentując przygotowane przez siebie spektakle o charakterze profilaktycznym. Klasa IVc wystawiła spektakl "Niezwykłe krzesło", a klasa IIc przedstawienie  "W zdrowym ciele zdrowy duch". Zobacz fotorelacje z obu przedstawień.

opieka klasa IIc - Agnieszka Rudzka

klasa IV c - Anna Dymitrak

Konkurs profilaktyczny

11 grudnia 2014r. odbył się IV Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem "Żyję zdrowo i bezpiecznie". Głównym celem konkursu było promowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.  Jury, któremu przewodniczyła p. Krystyna Gruda oceniało prace plastyczne przygotowane przez poszczególne klasy, prezentację oraz wiedzę teoretyczną drużyn reprezentujących klasy I-III i IV-VI.

Rywalizacji przyglądały się przybyłe na konkurs panie: kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Elżbieta Kędziora, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji p. Izabela Mazurek i pracownik OPS p. Agnieszka Dziekanowska, które jednocześnie były członkiniami Jury.

W przerwie konkursu uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. "Niezwykłe krzesło" przygotowane przez klasę IVc pod kierunkiem p. Anny Dymitrak.

A oto finaliści konkursu:

- w kategorii klas I-III: I miejsce kl. IIb, II miejsce kl. Ia, III miejsce kl. Ib

- w kategorii klas IV-VI: I miejsce kl. VIc, II miejsce kl. IVc, III miejsce kl. VIa.

Uczniowie klas, które zajęły poszczególne miejsca, otrzymali atrakcyjne nagrody, pozostali uczestnicy konkursu dostali nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

organizatorki: Beata Słotwińska i Teresa Pyc 

Rozgrywki szachowe

W dniu 8 grudnia 2014r. nasza szkoła była gospodarzem Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Zawody rozegrane zostały w miłej i przyjaznej atmosferze. Podobnie jak rok temu gościliśmy reprezentację ze Szkoły Podstawowej w Jakubowicach Konińskich. Nasza drużyna uległa gościom 3:1 i zajęła II miejsce. Wystąpiliśmy w składzie: Edyta Smolak, Jakub Mikuła, Michał Dziwulski, Krystian Klich oraz rezerwowi Oliwia Pastuszak i Franciszek Montusiewicz. Gratuluję i życzę wytrwałości w rozwijaniu umiejętności szachowych. Zobacz fotorelację.

  opiekun koła szachowego

 „Warsztaty artystyczne w klasie IIc” 

 Pierwszego grudnia 2014r. w naszej klasie odbyły się zajęcia plastyczne troszkę inaczej niż zwykle. Gościliśmy panią Iwonę i panią Renatę, które pokazały nam, w jaki sposób wykonać świąteczną ozdobę - bombkę. Po obejrzeniu wystawki przygotowanej przez panie i wysłuchaniu instrukcji, wszyscy pełni zapału zabraliśmy się do pracy. W pracy nad bombką dzielnie wspierały nas nasze mamy. Bombki można do świąt oglądać i podziwiać w sali nr 12, a później na naszych domowych choinkach. Serdecznie dziękujemy pani Iwonie i naszym mamom za poświęcony czas i mamy nadzieję, że nie było to tylko jednorazowe spotkanie. Zobacz fotorelację. 

 

       Uczniowie klasy II c

    Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej

 z wychowawczynią 

 

 Andrzejki

 W czwartek 27 listopada uczniowie klas I-VI bawili się na wspólnej imprezie andrzejkowej. Przedstawiciele Samorządu uczniowskiego i Samorządziku I-III przygotowali dla wszystkich moc atrakcji. Były między innymi wróżby, zabawy, losy, przebrania no i oczywiście tańce. Powodzeniem cieszył się "wodopój"- rekordzista był przy nim 17 razy.

Najbardziej cieszy jednak ogromne zaangażowanie uczniów w akcję Pomóż dzieciom przetrwać zimę - najważniejszy punkt andrzejkowego programu. Zebrano bardzo dużo darów dla potrzebujących dzieci. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Festiwal Piosenki Żołnierskiej

 12 listopada rozśpiewała się cała nasza szkoła. Uczniowie, w dwóch grupach wiekowych (klasy IV -VI i I-III) zaprezentowali przygotowane przez siebie pieśni żołnierskie. Różnorodność aranżacji i interpretacji utworów sprawiła, że Komisja miała trudny wybór. Podczas oczekiwania na werdykt wysłuchaliśmy pieśni w wykonaniu chóru szkolnego.  Ostatecznie w klasach starszych zwyciężyły: VIb ("Dziś do Ciebie przyjść nie mogę") i IVc ("Piechota"), a w młodszych klasa IIIa ("Pałacyk Michla").  Zwycięzcom gratulujemy! Szczegóły w fotorelacjach. 

 

Wsparcie dla schroniska w Krzesimowie

W dniu 06.11.2014r. zakończona została akcja pomocy bezdomnym psom, zorganizowana przez KOŁO EKOLOGICZNE Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. W ramach akcji zebrano: 150 kg karmy, 20 koców, 11 obroży, 4 miski, 3 smycze. W akcji na rzecz Schroniska w Krzesimowie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej Szkoły, Dyrekcja, Nauczyciele, ucz. Gimnazjum(Anna Rusek, Gabriela Kidaj), Mieszkańcy Niedrzwicy Dużej. Wszystkim BARDZO DZIĘKUJEMY.

 Szczególne podziękowania za okazałą pomoc podczas zbiórki darów składamy: p. Arturowi Staszczakowi, p. Jolancie Bednarz, p. Dorocie Rusek, p. Tadeuszowi Kuleszy.

 Opiekun koła: Ewa Zarajczyk

  organizatorki akcji: Ewelina Staszczak, Aleksandra Sochan,

 Zuzanna Grochowska, Patrycja Szymańska

 

Tym, którzy odeszli...

Listopad to miesiąc pamięci o Tych, którzy odeszli.   Czas szczególnej troski o ich groby. Uczniowie naszej szkoły nie zapominają o mogiłach Tych, którzy  zginęli w walce i pochowani są dala od swoich bliskich. Systematycznie prowadzą prace porządkowe na cmentarzu żołnierzy poległych w czasie  I wojny światowej, który znajduje się na terenie naszej miejscowości.  Dzień Wszystkich Świętych jest czasem, kiedy  oprócz prac porządkowych uczniowie wraz z nauczycielami składają kwiaty, zapalają znicze i modlą się przy żołnierskich mogiłach. (zob. fotorelacje)

 

Ślubowanie klas pierwszych

21 października 2014r. odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Kolejny już raz pierwszaki ze szkoły podstawowej i najmłodsi gimnazjaliści wspólnie składali przyrzeczenia bycia dobrymi Polakami, dbającymi o dobre imię swojej szkoły, klasy, szanującymi Ojczyznę, rodziców, nauczycieli i kolegów. Po pasowaniu na uczniów i przemówieniach zaproszonych gości uczniowie przedstawili program artystyczny związany tematycznie z uroczystością, a zespół Festa zaprezentawał się w polskich tańcach. Szczegóły w fotorelacjach.

 

"Książe i żebrak" 

Dnia 17.10.20014r. uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły udali się do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie na spektakl  „ Książe i żebrak” na podstawie powieści Marka Tawina. Przedstawienie teatralne wyreżyserował Paweł Aigne ur. 1968; (właśc. Paweł Piotrowski), aktor, reżyser, w latach 1993-2004 związany z Białostockim Teatrem Lalek. Grał epizodyczne role w takich filmach jak „Karol – człowiek, który został papieżem” oraz „U Pana Boga  za piecem”. Tym razem zmierzył się z klasyką powieści przygodowych, które niełatwo jest zainscenizować na deskach teatru.

Jednak dynamicznie prowadzona akcja oraz świeży sposób zarysowywania postaci przez aktorów pozwolił obejrzeć tą sztukę z pewnym napięciem i estetycznym dystansem, niezbędnym do odkrywania na nowo cennych treści tej powieści.  W skrócie rzecz ujmując, całość fabuły została precyzyjnie zarysowania tj. :

W jednej z najgorszych dzielnic Londynu mieszka Tomek Canty –chłopiec, który żebraniem i kradzieżami musi zarabiać na rodzinę. W tym samym czasie na dworze królewskim żyje młody książę Walii Edward, syn Henryka VIII. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem chłopcy się spotykają, okazuje się, że są niemal identyczni. W wyniku zamiany strojów książę trafia na bruk, a żebrak na salony. 

Młoda, ale i wyborna obsada zapewniała uczniom dobrą zabawę: Tomka Canty zagrał Daniel Dobosz, Księcia Edwarda Tudora odtwarzał Daniel Salman. Z pewnością doświadczenie związane ze specyfiką przedstawień teatralnych w połączeniu ze znajomością powieści, pozwoliło wielu uczniom na nowo i z innej perspektywy dostrzec walory książki Marka Twaina. Było tez zetknięciem się z kulturą w bezpośrednim jej przejawie – czyli inscenizacją teatralną.

Uczniowie z ciekawością śledzili losy młodzieńców, a spektakl zapewnił wszystkim dobrą zabawę i dużo emocji.

 

Dzień Edukacji Narodowej 

14 października 2014r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Były życzenia, kwiaty i słodki poczęstunek od Rady Rodziców. Wręczone zostały nagrody dyrektora. Spotkanie uatrakcyjniła programem artystycznym klasa V b z wych. p. M.Musińską - Niezgoda. Miłym akcentem były również "słoniki na szczęście", które otrzymali od Samorządu Uczniowskiego wszyscy uczestnicy uroczystości.(zobacz fotorelacje)

"Katyń - ocalić od zapomnienia"

  29 września 2014r. minęło 5 lat odkąd został posadzony "Dąb Pamięci" poświęcony posterunkowemu Policji Państwowej Zygmuntowi Oleszyńskiemu (ur. Niedrzwica Kościelna). Z tej okazji klasa IVb z wychowawcą przygotowała i zaprezentowała uczniom klas IV-VI montaż słowno-muzyczny pt. "Katyń- ocalić od zapomnienia". Zobacz fotorelację.

 

Piknik Rodzinny

 28 września 2014 roku nasza szkoła udostępniła kompleks boisk sportowych ORLIK  i teren przy szkole do przeprowadzenia Pikniku Rodzinnego. Organizatorzy pikniku: Stowarzyszenie Animacji Kultury HEKSA, GOKSiR, Klub Wolontariusza, OPS, Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych przyjęli hasło "Dam się wkręcić tylko w sport". Szczegóły w fotorelacjach.
 

Festiwal Nauki w Lublinie

W dniach 20-26 września 2014 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalno – naukowe  XI Lubelski Festiwal Nauki. Również my, uczniowie klasy VI c, pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Oleszek dołączyliśmy do „naukowców” lubelskich uniwersytetów i wzięliśmy udział w Festiwalu. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Nauka bez barier” i faktycznie żadnych barier dla nas i naszych umysłów nie było! Mogliśmy o wszystkim rozmawiać, śmiało zadawać pytania, wszystkiego dotykać i wszędzie zaglądać!

              Wzięliśmy udział aż w czterech projektach: „Poznaj świat bakterii” „Fotosynteza glonów w kolorach tęczy”, „Mikroświat  roślinnego życia” „Magia napięcia powierzchniowego”. W ramach warsztatów wykonaliśmy wiele doświadczeń i eksperymentów Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i wiele nauczyliśmy się uczestnicząc w nich. Niektórzy z nas proste doświadczenia przedstawili rodzicom i rodzeństwu.  Zachęcamy innych, aby w przyszłym roku, też wzięli udział w Festiwalu Nauki, bo naprawdę warto!

           Fotorelacja wkrótce!  Zapraszamy!   

 SZALENI NAUKOWCY Z KLASY VI C J

 

Akcja Koła Ekologicznego

 KOŁO EKOLOGICZNE ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej nawiązało współpracę ze Schroniskiem dla bezdomnych psów w Krzesimowie. W wyniku tej współpracy K E pod opieką p. Ewy Zarajczyk zorganizowało akcję pomocy dla zwierząt. Przeprowadza zbiórkę obroży, kocyków i karmy dla psów. Głównymi organizatorkami tej akcji są uczennice kl. Va i b: Aleksandra Sochan, Patrycja Szymańska, Ewelina Staszczak i Zuzanna Grochowska. Opieka p. E.Zarajczyk

 Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji pomocy bezdomnym  psom wszystkich uczniów naszej Szkoły i mieszkańców Niedrzwicy Dużej.      

  

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2014r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. Zobacz fotorelację z tego wydarzenia https://www.youtube.com/watch?v=tlwaOhK4_Cs

2013 / 2014

  Zakończenie roku szkolnego

            W piątek 27 czerwca 2014r. zakończyliśmy roczne zajęcia dydaktyczno- wychowawcze. Podsumowane zostały i nagrodzone tegoroczne osiągnięcia naukowe, sportowe, udział w konkursach, 100 % frekwencja i wzorce zachowań godne naśladowania. Wszyscy uczniowie otrzymali promocję do klas wyższych, a szóstoklasiści pożegnali się z nami podczas części artystycznej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:  cz.1  http://www.youtube.com/watch?v=RKgsQ6MwiUE    cz. 2  http://www.youtube.com/watch?v=FjfacCQvkq8    

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

 

Nasz Mały Mundial...

            We wtorek 24 czerwca 2014r. na Orliku odbył się Turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Do rozgrywek przystąpiły wszystkie klasy IV-VI wspierane przez wychowawczynie (bezpośrednio na boisku lub duchowo na ławce trenerów). Zwyciężyła klasa VIb z Panią Marią Nowacką, pokonując w finale klasę VIa (wyróżniajacą się na boisku oryginalnymi strojami). Wszyscy bawili się doskonale, kibice dopingowali swoim faworytom, sędziowie byli prawie sprawiedliwi i prezentowali na boisku modę sportową (sędzia liniowy wyglądał nawet jakby własnie wyszedł od Fryzjera:).  Zobacz fotorelację  https://www.youtube.com/watch?v=abUozo5KUKg

 

Trzymaj formę... 

 

W roku bieżącym 2013/2014 nasza szkoła wzięła udział w OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE „Trzymaj Formę”, którego organizatorami byli: Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności i Związek Pracodawców. Celem głównym Programu było : Zwiększenie świadomości uczestników Programu dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Dyrektor Szkoły Pan Andrzej Pastuszak powołał szkolnego koordynatora. Zadaniem którego było opracowanie, napisanie i wdrożenie w życie projektu edukacyjnego. Nasz Projekt edukacyjny nosił tytuł „ JAK BYĆ ZDROWYM?”. Celem jego było m. in. POSZERZENIE WIEDZY DOTYCZĄCEJ ZDROWEGO ŻYWIENIA I DIETY ORAZ KONDYCJI FIZYCZNEJ. Logo projektu, to „sportowiec wykonany z różnych owoców” (zaprojektowany i wykonany przez uczennicę kl. V Olgę Sobastyańczyk). Koordynator ułożył zadania i działania dla klas V – VI. Nad prawidłowym wykonaniem ich, mieli czuwać wychowawcy, nauczyciele i koordynator. Bardzo mile widziana była współpraca z rodzicami, którzy na zebraniach klasowych zapoznani zostali z Programem (otrzymali ulotki). Oto niektóre tematy i działania zrealizowane w ramach projektu: kl. V a – wych. p. A. Hacia „Czy wiesz co jesz?”;  kl. V b – wych. p. M. Mazurkiewicz-Leziak „Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu”, „Jak zapanować nad stresem?(budowanie zdrowego stylu życia)”, „Rozgrywki sportowe”. Przez rywalizację do dobrej formy”; kl. V c – wych. p. M. Oleszek „Jak żyć zdrowo?”; kl. VI a – wych. p. A. Dymitrak „Zabawy integrujące – bitwa wodna”, „Jak żyć długo i zdrowo?”, „Trzymaj formę” – sałatki, surówki, desery, kanapki”, „Sport to zdrowie”; kl. VI b – wych. p. M. Nowacka „Co jem?- piramida żywieniowa”;  kl. VI c – wych. p. A. Paluch „Dieta cud - czyli co wiem o zdrowym odżywianiu”. Na lekcjach w-fu  zorganizowane zostały mecze i rozgrywki sportowe (n-le w-fu – panowie: A. Pastuszak, J. Słotwiński, A. Dobrowolski). Przeprowadzone zostały konkursy: plastyczny p. M. Konopczyńska, informatyczny p. A.Dymitrak. Pani A. Hacia z kl. V a zorganizowała rajd rowerowy „Aktywnie spędzam czas”.  Pani M. Nowacka z kl. VI b dla klas szóstych przygotowała „PODCHODY” pod hasłem ”W poszukiwaniu 10 przykazań zdrowotnych”. Podchody odbyły się w lesie, gdzie ukryte zostały karteczki z hasłami: BIAŁKA, TŁUSZCZE, PRODUKTY ZBOŻOWE, PRODUKTY MLECZNE, WARZYWA, OWOCE. Przy pomocy sporządzonej przez ucz. kl. VI b mapy, uczestnicy zabawy mieli je odnaleźć.W nagrodę wszyscy otrzymali KOSZ Z OWOCAMI. Pan A. Dobrowolski przeprowadził w kl. V i VI  Test -  WYDOLNOŚCI FIZYCZNEJ i Test -  MOJA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA.

 Uczennica Weronika Staszczak przeprowadziła w klasach piątych zajęcia na temat zdrowego stylu życia a uczeń Bartek Madejczyk w klasach szóstych na temat: Ruch to zdrowie.

  Projekt zakończył się APELEM PODSUMOWUJĄCYM, przygotowanym przez koordynatora. Była to inscenizacja słowno –muzyczno -taneczna. Na dekorację apelu wykorzystano wszystkie prace uczniów biorące udział w konkursach Projektu. Apel, to zebrane w „pigułkę” wszystkie najważniejsze wiadomości i informacje dotyczące wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, to zachęcenie do ZDROWEGO STYLU ŻYCIA, to pokazanie różnych form, metod i sposobów pracy nad właściwą postawą wobec własnego ZDROWIA.

 Z Projektem współpracowały również Panie z administracji szkoły: Teresa Bednarz, Katarzyna Figiel i Lidia Oleszek, Panie z kuchni szkolnej: E. Majewska, M. Koneczna, Z. Tymińska, M. Wiertel, J. Stępień oraz Rodzice uczniów naszej szkoły oraz opiekun sklepiku szk. Pan K. Żarnowski.

 Nad przebiegiem Projektu czuwał Dyrektor Szkoły Pan Andrzej Pastuszak i zastępca Dyrektora Szkoły Pani Renata Szymańska.

fotorelacja http://www.youtube.com/watch?v=iGuVxd3FU0U

Ewa Zarajczyk

 

Gramy w szachy…

                  Zajęcia kółka szachowego w roku szkolnym 2013/2014 odbywały się w piątki w godzinach popołudniowych. Regularnie uczęszczało na nie kilkunastu uczniów w wieku od 6 do 12 lat. Szkoła dysponuje kilkunastoma zastawami szachów wraz z profesjonalnymi zegarami.  Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, rozwijając umiejętności logicznego myślenia. Był to również ciekawy sposób na spędzenie czasu wolnego, poznanie nowych kolegów i integrację. Poprzez zajęcia kółka przygotowujemy się do kolejnych zawodów szachowych, które odbędą się na jesieni. Najlepszych czterech szachistów ( w tym minimum jedna dziewczynka) stanowić będą reprezentację szkoły. A jak to na kółku bywało, zostało utrwalone w postaci fotografii…(zapraszamy do zakładki fotorelacje)

 

 Andrzej Pastuszak   

 

 Tego jeszcze nie było …

 Z radością przyjęliśmy decyzję o udziale w projekcie „Bezpieczna droga do szkoły z T-Mobile Polska”. Fakt, iż możemy mieć wpływ na podniesienie bezpieczeństwa najmłodszych, szczególnie w drodze do i ze szkoły, zmobilizował nas do pracy nad przypomnieniem i poszerzeniem wiedzy uczniów w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowym motywatorem dla dzieci była możliwość atrakcyjnego nagradzania, która wpłynęła na poziom zainteresowania uczniów konkursami. Dzięki projektowi nasi najmłodsi uczniowie będą widoczni na drodze, a tym samym bezpieczniejsi. Jesteśmy przekonani, iż będą używali kasków i kamizelek odblaskowych na co dzień, a z pomocą rodziców i nauczycieli zaprowadzą w lokalnym środowisku swoistą modę używania tychże przedmiotów.

       Piątek, 6 czerwca br., był dniem podsumowującym realizację w/w projektu, którego ideą przewodnią jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców obszarów wiejskich, a źródłem finansowania – fundusze przekazane przez pracowników i firmę T-Mobile Polska podczas 12. Świątecznej Aukcji Charytatywnej, zorganizowanej w 2013r. W godz. 10.00- 15.00 odbył się pierwszy inauguracyjny happening, który zgromadził 150 uczniów klas I-III, wychowawców, nauczycieli i rodziców. Było wiele atrakcji – nagrodzono kaskami 24 zwycięzców konkursów (plastycznego, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przepisów ruchu drogowego); 48 uczniów, którzy zajęli 2. i 3. miejsca nagrodzono szelkami odblaskowymi; 66 uczniów otrzymało kaski rowerowe (wg typowań wychowawczyń - kryterium stanowiła odległość i fakt pokonywania drogi do szkoły na rowerze). Dodatkowo, wszystkie dzieci otrzymały kamizelki i opaski odblaskowe, obejrzały pokaz jazdy na rowerze po torze przeszkód oraz pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu gimnazjalisty – Pawła Pasierbowicza. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się nowoczesny wóz strażacki, służący do ratownictwa drogowego, zaprezentowany przez strażaków z OSP Niedrzwica Duża. Obecność policjanta rozdającego wraz  z wolontariuszami T-Mobile kamizelki odblaskowe podkreślała wagę prowadzonych w ramach projektu działań.

     Wielką radość sprawił dzieciakom sierżant Poli – maskotka policyjna, jak również kot z zającem (maskotki wykorzystane w ramach projektu dzięki uprzejmości miejscowego środka Kultury), które pojawiały się i znikały w równie tajemniczych okolicznościach, zaskakując swą obecnością dzieci…. Mamy nadzieję, że we wrześniu, w kolejnej edycji projektu pojawią się znowu.

    Wolontariusze T-Mobile Polska przygotowali ciekawe zajęcia dot. szeroko rozumianego bezpieczeństwa najmłodszych, odpowiedzieli na mnóstwo pytań  i z niecierpliwością czekają na wrzesień, żywiąc przy tym nadzieję, że rodzice dopilnują, by ich pociechy na co dzień korzystały z tego, czym zostały obdarowane – ze zdobytej wiedzy oraz przedmiotów poprawiających widoczność na drodze. Pod tymi życzeniami podpisują się także Dyrekcja i nauczyciele.

    Happening to jedna z najbardziej udanych imprez szkolnych, ubogacona obecnością: pani Danuty Wójcik, nadzorującej projekt ze strony Pionu Polityki Personalnej oraz wolontariuszy z T- Mobile Polska: panów Pawła Sławeckiego, Lucjana Kupczaka. To doskonały wzór do naśladowania zwłaszcza, że autorką i liderem projektu jest nasza absolwentka – Katarzyna Krzyszycha znająca realia naszej szkoły i środowiska.

                 W imieniu Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i uczniów - DZIĘKUJEMY.

szczegóły dotyczące Projektu na stronie Samorządziku

zobacz fotorelacje http://www.youtube.com/watch?v=b0_krSZjRqQ&feature=youtu.be 

                         http://www.youtube.com/watch?v=oe5Ramv86-s

 Koordynator Projektu -  Jolanta Majewska

  SP Niedrzwica Duża

 

 Dzień Dziecka

 1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji w poniedziałek 2 czerwca 2014r. uczniowie naszej szkoły mieli liczne atrakcje:

kl. I  - wyjechały do Bałtowa na spotkanie z dinozaurami (fotorelacja),

kl. II - odwiedziły Ducha Bielucha w Chełmie i zobaczyły zwierzęta w ZOO w Zamościu, 

kl. III - zwiedzały stolicę Polski -Warszawę,

kl. IV - spędziły ten dzień w Bogucinie na pikniku integrując się i relaksując,

kl. V a i b - zaplanowały rajd rowerowy,

kl. V c - była w SPS ORKANA w Lublinie, a potem na pysznej pizzy w pizzerii JOKER,

kl. VI - uczestniczyły w Dniu Europejskim zorganizowanym przez Gimnazjum Nr 1 w Niedrzwicy Dużej.

Mimo, że pogoda płatała nam figle i tak dzień ten zapadnie na długo w naszej pamięci.

 

„Lekcje Wolności”

 4 czerwca mija 25 lat od przeprowadzenia pierwszych w powojennej Polsce  częściowo wolnych wyborów. W tym dniu  dla uczniów klas VI  naszej szkoły,  zorganizowane zostaną zajęcia nawiązujące do 25. rocznicy wydarzeń 1989 roku, które zostały  nazwane symbolicznie „Lekcjami wolności”. Mają one nie tylko przybliżać uczniom genezę i skutki tamtych wydarzeń, ale przede wszystkim pobudzać ich do dyskusji na temat wpływu m.in. obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca na obecną sytuację Polski i obecne warunki życia samych uczniów.

 „Lekcje Wolności” poprzedzone zostały  wprowadzeniem w tematykę 1989 roku (25. rocznica obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca), a następnie przeprowadzeniem przez uczniów rozmów z rodzicami, dziadkami lub dalszą rodziną na temat ich wspomnień z wydarzeń 1989 roku (czym dla nich były  oraz jak je zapamiętali). Rozmowy te zostały udokumentowane w postaci plakatów, wywiadów i opowiadań, a wyniki pracy dzieci umieszczone na gazetce szkolnej w Sali Tradycji w naszej szkole.

Anna Paluch

  

            W środę 30 kwietnia uczniowie klasy Vb przedstawili część artystyczną pt. „Nauczmy się na pamięć tego kraju...". Jej celem było upamiętnienie rocznicy Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno – muzyczny w przystępny sposób przybliżył wydarzenia z XVIII wieku. Warto podkreślić, że „artyści” z Vb zaprezentowali się w ciekawych strojach – stosownych do tamtej epoki. Dzięki temu, dość trudna lekcja historii zaciekawiła nawet najmłodszych uczniów - widzów. Na uwagę zasługuje fakt, że w przedstawienie zaangażowani byli wszyscy uczniowie klasy Vb.
Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny.

Mira Mazurkiewicz - Leziak

 

Patrycja Wójtowicz, ucz. kl. IVa Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej brała udział w finale Turnieju „Z Podwórka na stadion o Puchar Tymbarku 2014” w kategorii U-12. W eliminacjach gminnych, powiatowych i wojewódzkich Patrycja startowała w drużynie z koleżankami z kl. IV i V jako reprezentantka naszej szkoły . W etapie  ogólnopolskim wzmocniła drużynę SP Kaczórki i grając z tą drużyną 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie zdobyła Puchar Tymbarku i w nagrodę już 12 maja wyjedzie do Hamburga, gdzie na stadionie Imtech Arena obejrzy towarzyski mecz Niemcy – Polska.

 

Sukces Patrycji to talent i systematyczne ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego pod okiem nauczyciela Jacka  Słotwińskiego oraz  aktywny udział w treningach z trenerem  Robertem Bieleckim. Cieszymy się z sukcesu naszej uczennicy. Gratulujemy jej i rodzicom, którzy wspierają talent córki.

zdjęcia na stronie Tymbarku

 

 

W piątek 25 kwietnia  związku z kanonizacją  Jana Pawłowa II w naszej szkole odbył się apel pt. „SANTO SUBITO”

      Uczniowie klasy Va przypomnieli zgromadzonym najważniejsze fakty z życia Ojca Świętego od narodzin, dzieciństwa poprzez święcenia kapłańskie i wybór na papieża, aż po cierpienie i śmierć.

 Wszystkie wydarzenia były opatrzone słowami samego Jana Pawła II, w których wspominał doniosłe chwile swojego życia oraz zachęcał do życia w prawdzie, miłości i bliskości Boga czyli do świętości w codzienności. Jego słowa to testament pozostawiony nie tylko nam, ale także następnym pokoleniom. Na zakończenie uroczystości wszyscy trzymając się za ręce zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Papieża -„Barkę”

 Dzięki takim spotkaniom nasz rodak Jan Paweł II  i jego nauka ciągle żyją w naszej pamięci. Montaż słowno-muzyczny był naszym podziękowaniem dla Wielkiego Polaka, który tak wiele uczynił dla swojej Ojczyzny i zawsze pozostanie wzorem do naśladowania dla każdego z nas.

  Jadwiga Kowalska, Barbara Pałka

 Apel wielkanocny

 W ostatnim dniu nauki przed wiosenną przerwą świąteczną odbył się apel wielkanocny pt. „Jak Wielka Sobota Post wyganiała”, na którym gościliśmy przedszkolaków z grup zerowych wraz z wychowawczyniami. Występujący uczniowie z klas Vc i Ic przedstawili zwyczaje związane z okresem Wielkiego Postu i Świętami Zmartwychwstania Pańskiego i wyjaśnili ich znaczenie. Apel przebiegał w radosnej atmosferze, były humorystyczne dialogi a nawet tańce „pisanek”.  Dużo radości wywołał u publiczności  śmigus-dyngus.  Pan Dyrektor podziękował wszystkim uczestnikom części artystycznej, nauczycielom przygotowującym apel oraz rodzicom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w dekorowanie sali. Następnie złożył wszystkim życzenia świąteczne. Głos zabrał również obecny na uroczystości ks. Krzysztof Kwiatkowski, który złożył świąteczne życzenia wszystkim gościom i całej społeczności szkolnej. Ogłosił wyniki konkursu wiedzy o Metropolitarnym Seminarium Lubelskim pt. „Najważniejsze wydarzenia z dziejów Lubelskiego Seminarium Duchownego. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy VIc – Michał Pałyska, drugie Łukasz Biskup uczeń kl. Va, trzecie Damian Szaliłow z klasy VIa. Szkolny etap konkursu diecezjalnego, którego celem była popularyzacja wiedzy o historii seminarium, przygotowali nauczyciele uczący religii. W kolejnym etapie udział wezmą uczniowie, zajmujący I i II miejsce.

 

Jadwiga Kowalska, Magdalena Oleszek

 

    zobacz zdjęcia z apelu 

 

 

Występ na kiermaszu

Dnia 6 kwietnia uczniowie naszej szkoły klasy Vc i Ic zaprezentowali na kiermaszu wielkanocnym w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, przedstawienie o wymownym tytule „Jak Wielka Sobota post wyganiała”.

Wielki Post i okres wielkanocny - to dla chrześcijan czas szczególny. Wydarzenia Wielkiego Tygodnia doprowadzają nas do pustego grobu – symbolu zmartwychwstania Chrystusa. Z tym czasem jest związanych wiele tradycji, obyczajów i obrzędów ludowych, o których dziś niestety nie pamiętamy lub ich nie znamy. Niektóre z nich przypomnieli nasi uczniowie w zaprezentowanym przedstawieniu(obijanie Judasza, chodzenie po dyngusie). Postacie „Postu”, „Wielkiej Soboty”, niezwykle barwnych „Jajek – Pisanek” czy „Bab Wielkanocnych” przypomniały zebranym dawne zwyczaje i przypomniały o tym jak ważne jest zachowywanie postu i zaufanie Bożej Opatrzności. Przedstawienie było niezwykle barwne i kolorowe dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców uczniów, którzy przygotowali wspólnie z nimi wspaniałe stroje dla „Jajek – Pisanek”, „Wielkanocnych Bab”, „Wielkiej Soboty” czy „Postu” Wszystkich, którzy nie mieli okazji obejrzeć przedstawienia zapraszamy w dniu 16 kwietnia na apel szkolny o godzinie 10.00.

zobacz filmik z występu

Nauczyciele: Jadwiga Kowalska i Magdalena Oleszek

 
 
Spotkanie z Lubelskim Kuratorem Oświaty
 
W dniu 1 kwietnia 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie Rodziców dzieci 6 - letnich z Lubelskim Kuratorem Oświaty. W spotkaniu uczestniczył również Wójt Gminy oraz Dyrektorzy szkół i przedszkoli. Omówione zostały następujące zagadnienia:

 1.Rola przedszkola w przygotowaniu dzieci 6 – letnich do realizacji obowiązku szkolnego, zmiany w systemie edukacji i prawie oświatowym.

 2. Zmiany wynikające z przepisów rozporządzenia w sprawie działalności poradni psychologiczno-pedagogicznych, z uwzględnieniem opinii o odroczeniu obowiązku szkolnego.

 3. Diagnoza dojrzałości szkolnej sześciolatka.

4. Współpraca poradni ze szkołą i rodzicami w realizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

 Przydatne linki:

http://www.6latki.men.gov.pl/ 

 

 Święto Szkoły

Jak co roku, w dniu 18 marca, odbywa się ważna dla Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej uroczystość.  Jest ona związana z obowiązkiem i honorem godnego uczczenia imienia naszej szkoły i wkładu Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w wyzwolenie Kołobrzegu z rąk hitlerowskiego najeźdźcy.  Właśnie w tym dniu, 69 lat temu, zdobyto Kołobrzeg, po ciężkich walkach związanych z przełamaniem Wału Pomorskiego.  Do heroicznego wysiłku związanego z tym ważnym wydarzeniem przyczyniły się I Armia Wojska Polskiego i żołnierze I Frontu Białoruskiego.  W trakcie zdobywania miasta życie straciło ok. 1300 żołnierzy. Dlatego tak istotnym jest potrzeba wspominania tamtych pamiętnych dni i przypominania wydarzeń, które dla wielu z nas są przykładem odwagi i poświęcenia, bez których to i  współczesny patriotyzm byłby miałki i bezsensowny.

Niewątpliwie więc uroczystość ta jest też sposobem do promowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły. Stąd też dobór wierszy i pieśni na ten szczególny dzień. Czas wspomnień tych trudnych dni rozpoczął wiersz, słowa do piosenki Zdzisławy Sośnickiej „Nie było wtedy róż” w wykonaniu Karoliny Małek. O trudach bitwy opowiadał też drugi utwór pt.: „Zatarły morskie fale” w wykonaniu Moniki Brzózki, „Gdy szumiały wierzb płaczących drogowskazy tamtych lat” – Michał Wójtowicz. O atmosferze tamtych dni, która unosiła się w powietrzu mówił następny tekst, który przedstawił Daniel Wołoszyn. Ważnym momentem, wspominanym w trakcie obchodów tej rocznicy jest wydarzenie związane z tzw. „Zaślubinami Polski z morzem” – o tym fakcie przypomniała nam Ola Pietrzak. Uczennica klasy Vc  Weronika Staszczak roztoczyła melancholijny obraz tamtych dni w słowach do pieśni w wykonaniu Zdzisławy Sośnickiej, pt.: „Nie było wtedy róż”. 

 Przedstawiony projekt artystyczny urozmaiciły piosenki; „Nasza Ojczyzna”, „Wedle wyroków Twoich”, „Pąki białych róż” oraz „Niepodległość” w wykonaniu chóru (pod kierunkiem p. Barbary Pałki) . Przygotowany przez p. Anetę Hacia wraz z uczniami pokaz slajdów nawiązywał do uroków naszej ojczyzny, scen bitewnych i uroczystości „Zaślubin Polski z morzem” oraz pięknego i współcześnie brzmiącego wiersza i pieśni o patriotyzmie pt.: „Chcę się Ciebie nauczyć na pamięć” (sł. Janusz Kondratowicz, muz. Wojciech Trzciński). Wiersz ten recytowali Agata Gąszczyk i Maciej Sidor.

Święto Szkoły uświetnił tez występ Zespołu „Festa” pod kierownictwem p. Karoliny Madejczyk.

Zwieńczeniem uroczystości były okazjonalne przemówienia zaproszonych gości. Szczególnie ważnym i wzruszającym momentem były wspomnienia p. Władysława Wójcika przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy AK, który przypomniał rzeczywistość zmagań wojennych w trakcie II Wojny Światowej. Wśród nas obecny też był prezes Lubelskiego Koła nr4 Związku Żołnierzy WP im. Bohaterów 7.Pułku Piechoty inż. por. Feliks Wójcik oraz emerytowana dyrektor szkoły - p. Janina Głąbowa i przyjaciel szkoły p. - Stanisław Przech. Przy tej okazji kierujemy szczególne słowa podziękowania za uznanie wysiłku dzieci i młodzieży w przygotowanie uroczystości, jakie skierowała do nas p. Janina Głąbowa.

Wśród wielu zaproszonych gości byli też obecni przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji gminnych Niedrzwicy Dużej, przedstawiciele Rady Rodziców oraz, we wdzięcznej naszej pamięci, emerytowani nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej.

zdjęcia z uroczystości ..... kliknij link

 

 Aneta Hacia

 

W niedzielę 16 marca 2014r.  w sali widowiskowej GOKS i R  odbyło się spotkanie autorskie ks. Wojciecha Zasady, promujące tomik poezji ,,Moje Anioły do tańca i do różańca".  Jako współorganizatorzy przygotowaliśmy inscenizację  ,,Uwierz w Anioły…", która uświetniła niedzielne spotkanie i …być może pozwoliła nam uwierzyć w anioły… Przecież one są wszędzie… na ziemi i na niebie.  Wystąpili uczniowie klasy II a SP i uczennice klasy II b Gimnazjum Nr1, a także zespół wokalny SP.

filmik ze spotkania

 

Jolanta Majewska

 

 

 Dnia 16 stycznia 2014 roku odbył się III Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem  „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Więcej informacji w zakładce Pedagog.   ...czytaj

 

 

 

Dnia 11 stycznia 2014 roku odbył się w naszej szkole XI Międzyszkolny Konkurs „Hej, kolędy to czas”. Komisja przesłuchała solistów i zespoły z siedmiu szkół z terenu gminy Niedrzwica Duża i przyznała następujące miejsca:

Kategoria kl I – III

zespół

I miejsce – SP Krężnica Jara

II miejsce – SP Niedrzwica Duża

III miejsce – SP Niedrzwica Kościelna

soliści

I miejsce – Laura Łabiga (SP Krężnica Jara)

II miejsce – Joanna Dorot (SP Czółna)

III miejsce – Patrycja Rusinek (SP Marianka)

Kategoria kl IV – VI

Zespół

I miejsce ex aequo – SP Krężnica Jara i SP Marianka

II miejsce ex aequo – SP Niedrzwica Duża i SP Niedrzwica Kościelna

III miejsce – SP Czółna

soliści

I miejsce – Monika Brzózka(SP Niedrzwica Duża)

II miejsce ex aequo – Mateusz Obara (SP Krężnica Jara) i Konrad Piotrowski (SP Strzeszkowice)

III miejsce – Małgorzata Stec(SP Marianka)

Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów

 

 W dniu 12 listopada 2013r. odbył się w naszej szkole Festiwal Piosenki Patriotycznej, w 95 rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju.

W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I-VI, Dyrekcja i nauczyciele.

Organizatorami festiwalu były panie: Barbara Pałka i Grażyna Antoń. O oprawę plastyczną zadbała p. Magdalena Konopczyńska.

Apel otworzył dyrektor szkoły p. Andrzej Pastuszak. Następnie przedstawiono komisję oceniającą wykonywane utwory. Prezentacje rozpoczęły klasy IV- VI. Kolejnym punktem programu był występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. B. Pałka.

Następnie kolejno występowały kl. I- III. Uroczysty apel uświetnił pokaz tańców ludowych zespołu Festa. Komisja ogłosiła zebranym swój werdykt.

Wyróżnienie w kategorii klas I-III uzyskała kl. III c pod kierunkiem p. Anny Wójcik, a wśród klas IV- VI  palmę pierwszeństwa zdobyła klasa VI c przygotowana przez p. Annę Paluch. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a pozostałym życzymy sukcesów w następnych etapach festiwalu.

 

 

14 października 2013r. w Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Dużej obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IVa pod kierunkiem wychowawcy, pani Liliany Rosieckiej, przygotowali program artystyczny skierowany do wszystkich pracowników naszej szkoły. Dzieci dziękowały za przekazywaną wiedzę, opiekę, cierpliwość i trud wkładany w codzienną pracę.

Występ uświetniły piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego, który pracuje pod kierunkiem pani Barbary Pałki. Dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły złożyli życzenia także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którego opiekunem jest pani Magdalena Oleszek.

 

 
2012 / 2013
 
 
 
We wtorek 11 czerwca 2013r. odbyła się wycieczka klas czwartych w Góry Świętokrzyskie. Mimo niesprzyjającej aury humory nam dopisywały. Wczesnym rankiem wjechaliśmy kolejką na Św. Krzyż. Tam zwiedziliśmy kościół i klasztor pobenedyktyński, Muzeum Misyjne O. Oblatów, kaplicę Oleśnickich. Wszyscy otrzymaliśmy specjalne błogosławieństwo i ucałowaliśmy Relikwię Krzyża Świętego. Z lekkim drżeniem schodziliśmy do krypt grobowych, ale na szczęście nie było tak strasznie. Przed kolejnym etapem naszej wycieczki zjedliśmy smaczny obiad i udaliśmy się do "raju". Prawie nikt się nie spodziewał, że to co można zobaczyć w jaskini będzie zapierało dech w piersiach. Nie mieliśmy już wątpliwości, dlaczego Jaskinia Raj właśnie tak się nazywa. Jeszcze tylko kilka pamiątek i w drogę. W czasie powrotu musieliśmy zahaczyć o takie miejsce, które na wycieczkach bardzo lubimy... mniam, mniam.
To był bardzo udany dzień. Wszystko i wszyscy byli fajni: pan kierowca - żartowniś, pani pilotka - bardzo miła, nasze panie opiekunki - cierpliwe, my czwartaki - rewelacja!!!
Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki i dlatego w tym miejscu dziękujemy nauczycielom, a przede wszystkim rodzicom za to, że mimo naszych różnych słabości pozwoliliście nam być w raju. Dziękujemy!
Uczniowie klas IVabc
 
Organizator wycieczki: Mira Mazurkiewicz - Leziak
 

   Jaskinia Raj

 24 maja 2013 roku w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się wojewódzka gala podsumowania konkursów przedmiotowych organizowanych w roku szkolnym 2012/2013 przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. W uroczystości udział wzięli laureaci konkursów, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Uczennica naszej  szkoły, Agata Tokarzewska kl. VIb, jako laureatka konkursów z języka polskiego i z historii otrzymała z rąk Pana Krzysztofa Babisza - Lubelskiego Kuratora Oświaty gratulacje oraz  nagrody książkowe.

            My również gratulujemy koleżance i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

15 maja 2013 r. obejrzeliśmy przedstawienie ekologiczne "Polska Niezapominajka" przygotowane przez uczniów klasy Va, oraz uczniów klas piątych i szóstych uczęszczających na koło ekologiczne. Piosenki wykonał chór szkolny pod opieką p. B. Pałki.  Podczas  apelu rozstrzygnięty został konkurs "Kwiaty przestrzenne".  Opieka merytoryczna p. E. Zarajczyk i p. A. Dymitrak

 DSC 5510b

 

 

 

 

Dnia 22 października 2015 roku odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr I w Niedrzwicy Dużej. Kolejny już raz pierwszaki ze szkoły podstawowej i najmłodsi gimnazjaliści wspólnie składali przyrzeczenia bycia dobrymi Polakami, dbającymi o dobre imię swojej szkoły, klasy, szanującymi Ojczyznę, rodziców, nauczycieli i kolegów. Wśród zaproszonych gości była Pani Urszula Michalewska – Kawaler Orderu Uśmiechu, która wraz z Dyrektorem szkoły poprowadziła ceremonię pasowania na uczniów. Po pasowaniu i przemówieniach zaproszonych gości uczniowie przedstawili program artystyczny związany tematycznie z uroczystością. Zobacz fotorelację. 

I  miejsce – SP Niedrzwica Duża 

Wyjazd na Lubelski Festiwal Nauki

W dniach 17 – 23 września 2016 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalno – naukowe: XIII Lubelski Festiwal Nauki. Uczniowie naszej szkoły dołączyli do grona „naukowców” lubelskich uniwersytetów. Zorganizowano dwa wyjazdy – 18 września dla klasy III b oraz 23 września dla klas V a i V b. Uczestnicy wzięli udział w kilku projektach: Zwierzęta w służbie nauce, Laboratorium chemiczne, Ślina lustrem naszego organizmu, Barwy świata – jak widzimy kolory? (zorganizowane przez Uniwersytet Medyczny) oraz Stwórz swoją własną kulę kąpielową na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wszystkie zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla młodego człowieka sposób, dzieci mogły o wszystkim rozmawiać, śmiało zadawać pytania, dotykać prawie wszystkiego i zaglądać w różne zakamarki laboratoriów i budynków akademickich. W ramach warsztatów wykonały wiele doświadczeń, po czym z satysfakcją i radością mówiły o sobie, że teraz też są naukowcami! Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Nauka źródłem inspiracji”. I faktycznie – udział w zajęciach zainspirował naszych uczniów do zgłębiania wiedzy, wyjaśniania praw rządzących światem. Świadczy o tym fakt, że wielu uczestników zajęć zapamiętało proste eksperymenty (magiczna plastelina, lampa-lawa, skaczące rodzynki) i przedstawiło je rodzicom, rodzeństwu, a nawet babciom i dziadkom. W „domowym laboratorium” mali naukowcy wykonali też kolejne kule kąpielowe. Ale warsztaty w ramach Festiwalu Nauki nie były jedyną atrakcją wyjazdów. Po posiłku, w ulubionej przez wszystkich restauracji, dzieci z klasy III obejrzały w kinie film „Jak zostać kotem”, a klasy V „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Wycieczkowicze wrócili do domów późnym popołudniem, i chociaż troszkę zmęczeni, jednogłośnie stwierdzili, że dzień był bardzo udany, a w przyszłym roku też wyjadą na Festiwal Nauki!

Organizator – Magdalena Oleszek

 

DO DEN:

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyli własnoręcznie przygotowane, pachnące i kolorowe mydełka glicerynowe.

 

Jury Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Moje Miasto  Dawniej i Dziś -Kontrasty"  przyznało II miejsce Julii Kańczugowskiej, uczennicy kl.Va Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Julka pracuje pod opieką p.Magdaleny Konopczynskiej.

,,… tyle marzeń jest na świecie,

czy się spełnią ? trzeba wierzyć,

bo od ciebie tak naprawdę,

bo od ciebie to zależy…!”

 

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Kierując się mottem akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” społeczność Szkoły Podstawowej  w Niedrzwicy  Dużej aktywnie włączyła się w spełnianie marzeń potrzebujących dzieci. Sztab nr 138, który założyliśmy w naszej szkole ogłosił zbiórkę darów rzeczowych na rzecz dzieci zamieszkujących w Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wraz z nami do akcji przystąpiły przedszkolaki z Przedszkola w Niedrzwicy Dużej. W dniach 22 listopada - 5 grudnia zbierane były dary na terenie naszej szkoły. Oczywiście największą ofiarnością nasi uczniowie wykazali się podczas dyskoteki andrzejkowej. Segregowanie , pakowanie i ważenie – to ogromny wkład pracy wolontariuszy i opiekunów, aby sprostać postawionym sobie wymaganiom ...... I nasza satysfakcja jest ogromna. Wspólnie przygotowaliśmy paczki z rekordową ilością darów-420 kg. Słodycze, trwała żywność, artykuły szkolne i chemiczne oraz zabawki zawieźliśmy do Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Wyjazd i spotkanie były ogromnym przeżyciem zarówno dla starszych uczniów , jak
 i dla małych przedszkolaków.  Obdarowywanie było tak samo przyjemne, jak przyjmowanie prezentów....

    Abyśmy mogli uczyć nasze dzieci pomagania, musimy mieć wsparcie rodziców . Podczas tej akcji wszyscy wykazali się ogromną empatią i ofiarnością, za którą bardzo serdecznie dziękujemy.

Opiekę nad wolontariuszami sprawowały p. Joanna Wapińska  i p. Dorota Rusek.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ObzbKrdXDvA&t=2s