Festa - zespół tańca

     Zespół Taneczny „Festa” istnieje przy Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Dużej od października 1997 roku. Powstał z inicjatywy ówczesnej Dyrektor Szkoły p. Stanisławy Gąski, założycielem zaś i pierwszym choreografem był p. Kazimierz Borowiecki.  Przy ogromnym zaangażowaniu kolejnych pp. dyrektorów Jolanty Majewskiej i Andrzeja Pastuszaka z zespołem współpracowały instruktorki:

 p. Hanna Aleksandrowicz ( 1999- 2013 z 2-letnią przerwą),

+p. Anna Stacharska ( 2010-2011)

p. Karolina Madejczyk ( 2013- 2015)

 p. Joanna Gugała( 2015- 2017)

p. Natalia Skiba- od 8 listopada 2017r.

     W ciągu 20 lat działalności zespołu tańczyło w nim  ok.100 osób. Zespół reprezentował naszą szkołę na licznych konkursach i festiwalach tańca ludowego m.in. w Lubartowie, Biłgoraju, Włodawie, Lublinie. Dwukrotnie wyjeżdżał za granicę    (Hiszpania, Słowacja). Wspierał liczne akcje charytatywne  i imprezy środowiskowe.   Pary towarzyskie zajmowały wysokie lokaty w ogólnopolskich turniejach tańców polskich (m.in.: Poznań, Gdańsk, Olsztyn, Warszawa, Siemiatycze, Biała Podlaska, Drohiczyn, Puławy) oraz internetowych rankingach. Swoją wytrwałością, talentem, pracowitością i zaangażowaniem wyróżnili się m.in.; Łukasz Majewski i Joanna Sudół, Michał Bednarz i Karolina Szymuś ( 6m w Polsce), Maciej Iwaniak i Justyna Ufnal (wysoka lokata w mistrzowskiej kategorii A) oraz Jakub Pyc i Emilia Kąkol, Mariusz Dekondy i Dorota Majewska, Damian Pastuszak i Aniela Trocha, Jakub Pawlak i Iza Grudzień, Katarzyna Iwaniak i Piotr Bednarz, Natalia Polaczek  i Marcin Grudziński; Kinga Węcławska i Piotr Kosik i inni. Wymienione osoby brały udział w dziesiątkach  konkursów tańca polskiego i na każdym z nich zajmowały finałowe albo punktowane miejsca. Na swoim koncie zarówno zespół jak i poszczególne pary mają wiele nagród i pucharów za swoje taneczne osiągnięcia.

    Aktualnie ZT „Festa” liczy ponad 30 osób, w większości dziewcząt. Dzieci ćwiczą w dwóch grupach jeden raz w tygodniu. Uczą się głównie tańców ludowych, ale poznają także choreografie estradowe, a przede wszystkim świetnie się bawią. Franciszek Janczarek i Patrycja Sulenta, Gabriela Kępowicz i Karol Koneczny, Maksymilian Pietrzak i Justyna Wertel- to pary, które w ostatnim czasie występowały na turniejach tanecznych, m.in. w Puławach, Drohiczynie i Mielniku n. Bugiem. Będąc w dalszym ciągu wizytówką naszej szkoły, zespół prezentuje się nie tylko na jej forum, ale jest zapraszany na uroczystości gminne ( Dni Niedrzwicy, dożynki, pikniki rodzinne, kiermasze świąteczne, itd.).